Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Mauro Pallotta, tworzący pod pseudonimem Maupal, to jeden z najciekawszych twórców włoskiego streetartu. Jesienią 2017 roku artysta przyjechał do Poznania na zaproszenie radnych i w ciągu tygodnia stworzył unikatowy mural przy ul. Nowowiejskiego. Fundacja Malta została zaproszona do opieki nad projektem.

Maupal od kilku lat komentuje aktualne kwestie społeczno-polityczne tworząc murale. Największą sławę przyniosły artyście obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka. Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawia papieża lecącego w pozie Supermana.

Wizyta Mauro Pallotty stała się pretekstem do zorganizowania spaceru szlakiem murali Starego Miasta w Poznaniu, które poprowadziła Anna Adamowicz, jedna z organizatorek festiwalu murali Outer Spaces. Spacer zakończył się spotkaniem z Mauro Pallottą w Fundacji Malta, gdzie można było skonfrontować swoje odczucia względem muralu wspólnie z artystą. 

To moja największa praca w życiu. Cieszę się, że mogłem ją zrealizować tu, w Poznaniu. To miasto wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski, bardzo otwarte i różnorodne. Nadałem pracy tytuł "The Thin Wire". Lina, którą kobieta zszywa rozdartą flagę jest bardzo cienka, może się w każdej chwili zerwać. Trzeba wiele energii i determinacji, ale też wrażliwości, by udało się połączyć to, co dziś podzielone. Wierzę, że właśnie dzięki sile kobiet to jest możliwe. Dostrzegam wiele analogii między Włochami a Polską, sytuacja kobiet jest dla mnie bardzo ważna. Wiele osób pytało mnie, dlaczego czerwona część flagi dominuje na muralu. Chciałem nadać jej jeszcze jedno znaczenie. Dzięki temu zabiegowi przypomina kurtynę teatralną. Wiele się za nią kryje, a co dokładnie, to już zostawiam Państwu do interpretacji – Mauro Pallotta.