Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Konfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen
GaleriaKonfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen

Stół do rozmów o ziemi od Iwo Borkowicza, plndesign.pl, 27.08.2021

Stół do rozmów o ziemi jest tymczasowym meblem publicznym, który na czas Malta Festivalu 2021 stanął w Parku Wieniawskiego w Poznaniu. Użytkownicy siedzą zanurzeni w ziemi, dotykając jej stopami i rękoma, budując z niej babki i zakopując skarby. Czują jej zapach, brudzą nią łokcie, odstawiają na stół napoje i gaszą papierosy. Mogą poznawać ją, wytworzyć z nią fizyczną relację, aby rozmawiać o niej.

Mój dom to mój dół, Małgorzata Święchowicz, newsweek.pl, 1.08.2021

[...] wymyśliły „Mój dom to mój dół” – projekt, który pokazały w czerwcu w ramach poznańskiego festiwalu Malta. Na 48 godzin zamieszkały w niewielkiej przestrzeni zbudowanej z ziemi. Chciały zwrócić uwagę na to, w jakiej pułapce są młodzi, wykształceni, pracujący ludzie, którzy nie dostali mieszkania w spadku. Wynagrodzenia mają zbyt wysokie, by liczyć na to, że państwo im coś da, a zbyt niskie, by liczyć na kredyt albo zapłacić za wynajem czegoś więcej niż pokój.

INSTALACJA „NIC NIE ZNIKA, JEDYNIE ZMIENIA MIEJSCE ” NA MALTA FESTIVAL W POZNANIU, Maciej Stacherski, whitemad, 26.07.2021

Widząc górę piasku często nie widać dołu, który po nim pozostał kilkaset kilometrów dalej. Każda rzecz – począwszy od kartki papieru, paczki herbaty, po budynki i telefony – ma swój dół, swój zasób i pochodzenie, chociaż często mamy skłonność do zapominania o tej prostej zależności. Materia zmienia miejsce, jest w nieustannym ruchu. – opowiadają twórcy projektu.

Repertuar na powitanie lata, maestro.net, Sławomir Pietras, 19.07.2021

[...] nie pominę prezentacji zatytułowanej Święto wiosny: Preludium, którą w ramach Festiwalu Malta oglądała młodzieżowa publiczność w nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca. Absolwentka poznańskiej Szkoły Baletowej z przed kilku lat Monika Błaszczak i jej boliwijski partner Luisa Mateo Dupleich [...] zaprezentowali własne ruchowe przemyślenia, nie mające wszakże nic wspólnego z muzyką ani tematyką Święta wiosny Strawińskiego, ale eksponujące piękno swych ciał ze wszystkimi anatomicznymi szczegółami.

Ucho przy ziemi, Piotr Tkacz, Ruch Muzyczny, 9.07.2021

Na trzeci z koncertów trudno było trafić przypadkiem – odbywał się on na Głuszynie, czyli peryferiach Poznania, gdzie znajduje się Baza Lotnictwa Taktycznego. Organizując tam piknik sąsiedzki, Malta pomogła mi odkryć nieznaną część miasta. A słuchany z leżaka koncert Fanfara Awantura na zakończenie pikniku okazał się idealnym dopełnieniem niedzielnego popołudnia z leniwie zachodzącym słońcem.

Prasówka 29.06.2021 – wydarzenia dnia, podsumowanie z wczoraj – sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego, gloswielkopolski.pl, 30.06.2021

Przy Starym Marychu w Poznaniu stanęła instalacja Katarzyny Borkowskiej i Fundacji Teatru „Wyspiański”. Od 6 rano, przez całą dobę, odizolowana w niej została aktorka, Kamila Baar. „Będzie ona głosem kobiety, artystki, aktorki, która jest zniewolona oceniającym spojrzeniem przechodniów” – piszą organizatorzy. 

Polska aktorka zamknęła się na dobę w szklanej klatce w centrum Poznania, k-mag.pl, 30.06.2021

Na swoim profilu facebookowym aktorka podzieliła się swoimi emocjami związanymi z występem i reakcjami obecnych: – Od okazywania mi uczuć, serdeczności, dobroci, chęci pomocy, przez wzruszenia i łzy które widziałam i które były porażające i tak ważne dla mnie, przez wspólny śmiech i kontakt energetyczny – wzrokowy, do bycia obiektem drwin i agresji. 

Guldapoleca: Powtórzenie. Historia/e teatru (I), Przemysław Gulda, e-teatr.pl, 30.06.2021

Opowieść o homofobicznym morderstwie w Liege sprzed prawie dekady. Spektakl ma kilka warstw: obok rekonstrukcji faktów, są tu też wizualizacje, czasem kręcone na scenie, a czasem tylko takie udające oraz prywatne historie aktorów i aktorek - prawdziwe albo zagrane. Największe wrażenie z pewnością robi odtworzona hiperrealistycznie scena morderstwa - rzadko kiedy w teatrze można zobaczyć tak drastyczną przemoc. Sugerując w tle, że widzowie i widzki są współwinni, za sprawą swojej obojętności, Rau mocno kwestionuje umowę dotycząca istoty teatru.

Poznań: Kontener na Półwiejskiej. Z Eurydyką, Lidia Łada, tenpoznan.pl, 29.06.2021

Szklany kontener pokazał, że nadal tak jest i że instalacja, a jeszcze bardziej edukacja jest potrzebna. Starsza pani przechodząca obok była oburzona i nazwała instalację “wariactwem”. – Sztuka to obraz na ścianie w muzeum, a nie takie wariactwo na środku ulicy – podsumowała. – U nas nikt kobiet nie zamyka ani nie broni im się uczyć, żyć po swojemu, więc nie wiem też, o co ten cały protest. Nie jesteśmy przecież krajem arabskim, gdzie się kobiety w haremach zamyka.

Jedziemy na pustych oponach, czyli w poszukiwaniu narracji i cyngla, Piotr Wyszomirski, gazetaswietojanska.org, 29.06.2021

Debaty w parku im. H. Wieniawskiego stanowiły ważny punkt tegorocznej Malty. Już pierwsza, pt. „Wspólnota oburzonych”, zapowiadała się intrygująco, bo za stołem mieli zasiąść: Marta Lempart, Dorota Piontek, Krzysztof Podemski i Jakub Wygnański. Niestety, z powodów zdrowotnych, jak brzmiało oficjalne wyjaśnienie, nie pojawiła się przywódczyni Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Kameralne spotkanie, mimo niesprzyjających myśleniu warunków atmosferycznych (upał!) i nie najlepszego, infantylnego prowadzenia, było wartościowe i dostarczyło sporo refleksji.

Malta Festival Poznań. Kobiety w potrzasku, SOS dla Ziemi i historia o nienawiści. Kilka migawek z tej edycji, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 29.06.2021

Wolne miejsce do rozłożenia koca na trawie trudno też było znaleźć podczas wieczornych koncertów w parku. Wśród zaproszonych gwiazd znaleźli się m.in. duet Młynarski/Masecki, czy Mela Koteluk z zespołem Kwadrofonik.

FESTIWAL MALTA. Czy ładnie wystarcza?, Aleksandra Kujawiak, kultura.poznan.pl, 28.06.2021

Ostatni dzień maltańskich wydarzeń w parku Wieniawskiego minął przy dźwiękach piosenek z albumu Astronomia poety. Baczyński. Płyta Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik nieprzypadkowo ukazała się 1 sierpnia. Jednak zamiast powstańczych nastrojów artyści chcieli ukazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu.

Konin. Koncert Meli Koteluk na zakończenie festiwalu Malta na Bis, Bartłomiej Bolczyk, konin.naszemiasto.pl, 28.06.2021

Ostatni wieczór festiwalu publiczność spędziła z muzyką i poezją. Artyści zaprezentowali bowiem wyjątkowy album muzyczny „Astronomia Poety. Baczyński”, zrealizowany wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego. Na oskardowej scenie mogliśmy usłyszeć piosenki na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, za których aranżacje odpowiedzialni są Mela Koteluk oraz Bartek Wąsik. Charakterystyczny, liryczny wokal popularnej piosenkarki sprawił, iż w Oskardzie zrobiło się błogo i refleksyjnie.

Poznań: Wielki finał Malty. Z Maskami, Lidia Łada, tenpoznan.pl, 27.06.2021

Wręczenie nagród prowadzili Michał Merczyński, dyrektor festiwalu, i znana dziennikarka Grażyna Torbicka, prywatnie, fanka Malty, jeden z czterech milionów widzów, którzy odwiedzili festiwal, jak podkreśliła.
– Wszystkie wydarzenia, które działy się i dzieją na festiwalu Malta, są niezwykle energetyczne, bardzo często połączone z improwizacją, bo taka jest charakterystyka tego festiwalu i to powoduje, że ta energia w nas pozostaje – mówiła Grażyna Torbicka.

Maski Malty rozdane. Kończy się festiwal teatralny Malta, bomega.pl, 27.06.2021

Na co dzień, także dziś, całe rodziny spotykają się w parku Wieniawskiego, w centrum Poznania. “To nasze nowe festiwalowe miejsce” – mówi rzeczniczka Malty Agnieszka Kopiewska.

FESTIWAL MALTA. Kobiety mają moc, Kamil Zofiński, kultura.poznan.pl, 27.06.2021

Ósmy dzień bieżącej edycji Malta Festival przyniósł Poznaniowi spotkanie z kobiecością świadomą, kreatywną i pełną życia. Spotkanie to było owocem dwumiesięcznej pracy Karoliny Czarneckiej oraz chóru dziewczęcego Skowronki, który niedawno obchodził 70-lecie swojego istnienia.

Kamilla Baar zamknięta w szklanej klatce na Malta Festival w Poznaniu. Co chciała przekazać?, dziendobry.tvn.pl, 27.06.2021

Podczas trwającego w Poznaniu Malta Festival Kamilla Baar została o 6 rano zamknięta w klatce w samym centrum miasta. Instalacja artystyczna miała zwrócić uwagę na fakt, że kobiety często są pozbawiane głosu i oceniane. W związku z tym, aktorka przez 24 godziny miała być głosem kobiety, poddanej oceniającym spojrzeniom przechodniów.

Maski Malty i familijna sobota, codziennypoznan.pl, 26.06.2021

Festiwal Malta rokrocznie zaprasza na bezpłatny, plenerowy koncert – na muzycznym finale w parku Wieniawskiego o 21:00 usłyszymy przedwojenny polski jazz: utwory swingowe, wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy byli znani na całym świecie, hity tworzone dla filmu, kabaretów, teatrów i rewii. Wszystko w nowoczesnych aranżacjach. Na Maltę powraca Jazz Band Młynarski-Masecki, który w 2018 r. rozkochał w sobie tłum na pl. Wolności. W tym roku dodatkowo wręczenie maltańskich Masek, czyli nagród za szczególny wkład w rozwój festiwalu, i występy niespodzianki.

Aktorka zamknięta na 24 godziny w szklanej klatce, Filip Czekała, TVN24, 26.06.2021

Szklaną klatkę ustawiono na ulicy Półwiejskiej w Poznaniu przy pomniku Starego Marycha. Za instalację odpowiadają Katarzyna Borkowska i Fundacja Teatru Śląskiego "Wyspiański". Od godziny 6 w sobotę zamknięta w niej jest aktorka Kamilla Baar.

Jubileusz Malta Festival Poznań. "Tu się odbywały nieprawdopodobne rzeczy", dziendobry.tvn.pl, 26.06.2021

- Historia Malty jest 30-letnia - to jest piękny jubileusz. Trzeba powiedzieć, że tu się odbywały nieprawdopodobne rzeczy . Tu był jeden z pierwszych koncertów Gorana Bregovicia. Koncerty muzyki filmowej były tradycją wpisaną w program festiwalu Marta. Tych wydarzeń, niezwykłych ulicznych teatrów przyjeżdżających z całego świata było mnóstwo. (...) Cirque du Soleil był stałym gościem festiwalu maltańskiego - wspominała Grażyna Torbicka w Dzień Dobry Wakacje.

Malta Festival Poznań. Znana aktorka zamknęła się na dobę w szklanej klatce na deptaku, Marta Kaźmierska, 26.06.2021

Baar siedzi w szklanym sześcianie. Na podłodze miękki dywan. Ma wentylator, otwarte dwa lufciki w ścianach. Jest stół, w wazonie bukiet długich, czerwonych róż, w misce - owoce. W rogu leży wąż z materiału - to nawiązanie do mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Baar siedzi, leży, pali papierosy, a niedopałki gasi w słoiku z wodą. Przechodnie podchodzą, oglądają szklany sześcian, przykładają dłonie do szyby - a Baar przykłada swoją. 

Kobieta uwięziona w szklanym kontenerze na ulicy Półwiejskiej, Bartosz Garczyński, radiopoznan.fm, 26.06.2021

Aktorka jest poddawana ciągłej obserwacji. Instalacja to nawiązanie do Mitu o Orfeuszu, który jest przedstawiany z perspektywy mężczyzny. Dlatego też instalacja koncentruje się na Eurydyce, pozwalając na ocenę zjawisk z jej perspektywy i dopuszcza ją do głosu.

Kamilla Baar zamknęła się w szklanej klatce w Poznaniu. 24 godziny w izolacji, dziennikzachodni.pl, 26.06.2021

Zamknięta w szklanej klatce Kamilla Baar przez dobę od 6.00 rano, 26 czerwca, do 6.00, 27 czerwca, jest poddawana ciągłej obserwacji przypadkowej publiczności. To głos kobiety, artystki, aktorki będącej pod nieustanną presją i kontrolą, zniewolonej oceniającym spojrzeniem. Dziś wieczorem o godzinie 23.00 Kamilla Baar wygłosi monolog. - czytamy na oficjalnej stronie organizatorów festiwalu.

KOBIETA UWIĘZIONA W SZKLANYM KONTENERZE NA ULICY PÓŁWIEJSKIEJ, mcradio.pl

Eurydyka wygłosi monolog. Będzie opowiadała o swoim zniewoleniu. Ona jest zniewolona w tej klatce, w tym szklanym kontenerze. Jest tam zamknięta, są tam różne atrybuty. Przez te 24 godziny wykonuje różne działania, medytuje, kontempluje tę sytuację, w którą została wrzucona i ona tam cierpi. Ona jest zamknięta w tej klatce – mówi Agnieszka Kopiewska.

Milo Rau i teatr, który ma zmieniać świat na festiwalu Malta w Poznaniu, poznan.wyborcza.pl, 26.06.2021

W ten weekend w naszym mieście rozpoczyna się także organizowany co roku przez Grupę Stonewall Poznań Pride Week, wielkie święto społeczności LGBT+. [...] W samym środku tego Poznańskiego Tygodnia Dumy, tego sui generis karnawału, Milo Rau serwuje nam na Malcie „La Reprise" – spektakl o morderstwie na geju. Ta niezwykła słodko-gorzka koincydencja przypomina nam, że mamy się oczywiście z czego cieszyć, ale mamy się też o co martwić.

Poznań. Aktorka Kamila Baar zamknięta na 24 godziny w szklanej klatce, kultura.gazeta.pl, 26.06.2021

Projekt artystek przesycony jest różnorodną symboliką, a odosobnienie i kontrola, której podda się aktorka, budzi mocne skojarzenia z czasami powszechnej izolacji - zaznaczają organizatorzy.

Żywa instalacja przy Starym Marychu. Zwraca uwagę... bo tak ma być…, Bartosz Bartkowiak, WTK, 26.06.2021

Jest to interpretacja mitu o Eurydyce i Orfeuszu, jest to też nawiązanie do książki Elfride Jelinek „Cienie. Eurydyka mówi”. Tutaj autorka oddaje głos kobiecie, to już nie Orfeusz decyduje o życiu kobiety , a kobieta sama decyduje o sobie.

Zamknęli Kamillę Baar w szklanej klatce na oczach ludzi! Musi spędzić w niej 24 godziny, se.pl, 26.06.2021

Tego jeszcze nie było! Aktorkę Kamillę Baar wsadzono i zamknięto w szklanej klatce na 24 godziny. Co się stało? Dlaczego tak postąpiono? Uspokajamy, chodzi o performance w ramach odbywającego się w Poznaniu Malta Festival. Idea jest bardzo szlachetna.

Powrotu na Ziemię dzień drugi. Dzisiaj na scenie mocno rockowa formacja, Anna Chadaj, przegladkoninski.pl, 26.06.2021

W Koninie trwa Malta Festiwal na Bis "Powrót na Ziemię". Drugi z czterech intensywnych teatralnie i muzycznie dni upłynął w klimacie zadziornej americany, punkowych gitar i charyzmatycznego głosu wokalistki zespołu Izzy and The Black Trees. Wyjątkowy koncert odbył się w klubokawiarni Not w CKiS-DK Oskard.

Niezwykła rywalizacja podczas Festiwalu Malta. Narciarze rywalizowali na wymagającej trasie. Nagrodą było... zdobyte doświadczenie, gloswielkopolski.pl, 26.06.2021

Trwa Festiwal Malta. Podczas niego byliśmy świadkami niecodziennej rywalizacji. W samym centrum Poznania rywalizowano na nartach. Dwóch narciarzy biegowych, którzy zgubili drogę, ramię w ramię w jednym wyścigu, odbyło narciarską odyseję – podróż o niejasnym kierunku i końcu. Było, co oglądać!

Malta Festival Poznań. Młynarski, Masecki, Mela Koteluk, schronisko dla roślin. Co jeszcze w programie?, poznan.wyborcza.pl, Marta Kaźmierska, 26.06.2021

Festiwal Malta potrwa do 29 czerwca. Tegoroczna edycja to powrót spektakli poznańskich teatrów niezależnych, ale też festiwalowe wydarzenia w parkach i na ulicach.

Konin. Rozpoczął się festiwal Malta na Bis. Spektakl "Zgubowisko" na szkolnym boisku, Bartłomiej Bolczyk, konin.naszemiasto.pl, 26.06.2021

Spektakl „Zgubowisko” Fundacji Sztukmistrze rozpoczął pierwszy dzień festiwalu Malta na Bis w Koninie. Artyści i publiczność spotkali się na placu Szkoły Podstawowej nr 7 w Koninie - partnera tego wydarzenia [...] Była żonglerka, taniec w powietrzu, akrobatyka i przede wszystkim dużo dobrej zabawy i radości.

FESTIWAL MALTA. Bolero w rysunkach, Katarzyna Nowicka, kultura.poznan.pl, 26.06.2021

Podstawową determinantą tego wieczoru była twórczość Ryszarda Krynickiego w ujęciu wyjątkowych kompozytorów. I tak Paweł Szymański ujął poezję Krynickiego w bardzo minimalistyczną formę, a Aleksander Nowak przedstawił zupełnie odmienną, rozbudowaną, symfoniczną interpretację. Choć w pierwszej części koncertu czuło się połączenie światu poezji i muzyki, to w części drugiej muzyczny świat Bolero nie do końca współgrał z narracją malarską Mariusza Wilka "Wilczyńskiego".

Malta Festival Poznań. Powstało schronisko dla miejskich dzikich roślin zagrożonych wycinką, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 26.06.2021

Są tu zdziczałe poziomki z dawnych ogródków działkowych przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu. Samosiejki klonów ze Stadionu Szyca i z parku Kasprowicza. Każdą z roślin w festiwalowym schronisku można adoptować.

Półwiejska: znana aktorka dała się zamknąć na 24 godziny w szklanej klatce, epoznan.pl, 26.06.2021

Tuż obok Starego Marycha można zobaczyć szklany "kontener" z kobietą w środku. Jak się okazuje, nie jest to żaden protest, ale element trwającego Malta Festival w postaci trwającej 24 godziny instalacji artystycznej "Cienie. Eurydyka mówi".

Polski Teatr Tańca: "Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt". Bal maskowy z widmem śmierci w tle, Maciej Szymkowiak, gloswielkopolski.pl, 25.06.2021

Dionizyjski eskapizm zawarty w nowej premierze „Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt” Polskiego Teatru Tańca we współpracy z kolektywem bodytalk z Munster zachwyca brawurą i śmiałością narracji, a przy tym trafnie opisuje rollercoasterowy przebieg pandemii na świecie.

Poznań: “Ośrodek wypoczynkowy” na Malcie. Opowieść nijaka i niedokończona, Lidia Łada, tenpoznan.pl, 25.06.2021

Komuna Warszawa na scenie plenerowej festiwalu Malta zaprezentowała spektakl w reżyserii Anny Smolar “Ośrodek wypoczynkowy”. Świetnie zagrany, ale zdecydowanie zabrakło w nim głębi.

Malta Festival Poznań. Znana aktorka uwięziona w szklanej klatce i muzyczny żywioł, czyli kobiety mają głos, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 25.06.2021

Kolejny kobiecy projekt Karolina Czarnecka przygotowała na festiwal Malta razem z Chórem Dziewczęcym Skowronki. On też ma charakter międzypokoleniowy. W 40-osobowym poznańskim zespole śpiewają dziewczyny, z których najmłodsze mają 13 lat, a najstarsze już studiują.

Malta Festival Poznań. Jak budować miasto przyjazne? "Bez słuchania mieszkańców się nie da", Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 25 czerwca 2021

Gdzie szukać przyjaznych rozwiązań, skąd czerpać wzorce urbanistyczne, jak radzić sobie z historycznym bagażem miast? O tym m.in. rozmawiali w czwartek w parku Wieniawskiego Artur Jerzy Filip – specjalista w dziedzinie planowania, z doświadczeniem m.in. na gruncie specyfiki przestrzeni Stanów Zjednoczonych, Natalia Weremczuk - dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu i Jan Mencwel - aktywista miejski, publicysta, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Konin. Spektakl dla najmłodszych rozpoczął Festiwal Malta na Bis! , 25.06.2021

Pierwszy dzień festiwalu dedykowany był dzieciom. Spektakl Fundacji Sztukmistrze odbył się na boisku przy Szkole Podstawowej nr 7. Zainteresowanie było ogromne, a najmłodsi w napięciu śledzili każdy krok aktorów prezentujących cyrkowe sztuczki. Nie brakowało zatem akrobacji i żonglowania.

POZkultura: 24.06.2021, Agnieszka Nawrocka, poznan.tvp.pl, 24.06.2021

Agnieszka Kopiewska: 31. Edycja Festiwalu Malta upływa pod hasłem „Powrót na ziemię”, powrót do korzeni. Malta wraca do miasta, wraca w plener, jesteśmy w parku Wieniawskiego, w parku Moniuszki.

Malta Festival. Idealne wakacje, lokalnyfyrtel.pl, 24.06.2021

Największa zaletą są dla mnie nieodmówienia. Przez to, że twórcy nie wskazują wprost do kogo odnoszą się w spektaklu nadają mu w ten sposób uniwersalizmu. Słyszałem opinie, iż spektakl powinien być bardziej dosłowny, ale absolutnie się z nimi nie zgadzam. To wyjątkowo ciekawe dzieło zarówno w swojej formie jak i treści. Właśnie takiej sztuki oczekuję od Malty.

FESTIWAL MALTA. Odejścia, Sylwia Klimek, kultura.poznan.pl, 24.06.2021

W programie Malty - która w tym roku powróciła do formuły festiwalu ulicznego, plenerowego - nie mogło zabraknąć jednego z najważniejszych poznańskich teatrów tego nurtu: Teatru Biuro Podróży. Eurydyka w reżyserii Pawła Szkotaka przenosi nas w "stare, dobre" maltańskie czasy, za którymi wielu z nas zdążyło zatęsknić.

W wakacje OdkryjMyMiasta, wyrzysk.twoje-miasto.pl, 24.06.2021

Z wirtualnych przestrzeni pandemicznych miesięcy wracamy między ludzi, do sztuki przeżywanej na żywo, w przestrzeni miejskiej, w plenerze, a także w wygodnym fotelu w teatrze. Wracamy też z programem międzynarodowym, który w zeszłym roku ze względu na pandemię koronawirusa musieliśmy anulować – czytamy na stronie poznańskiego festivalu.

W piątek rozpocznie się ostatnia edycja Grand re Union, taniecpolska.pl, 24.06.2021

W piątek 25 czerwca w godz. 19.00-23.00 na żywo z Poznania i innych miejsc na świecie transmitowany będzie improwizacyjny międzykontynentalny JAM, którym rozpocznie się ostatnia edycja projektu Grand re Union. Część artystów będzie w poznańskim klubie LAB, a część połączy się z uczestnikami projektu przez internet.
 

FESTIWAL MALTA. Walka jest trudna, ale zmiana jest możliwa, Julia Niedziejko, kultura.poznan.pl, 24.06.2021

W ramach tegorocznej Malty zaplanowano cykl spotkań zatytułowany Forum: Ruchy oporu. Codziennie w rozmowach biorą udział specjaliści z różnych dziedzin, którzy wypowiadają się na temat strategii sprzeciwu. Założono, że podczas tych spotkań szczególną uwagę przywiązywać będą zarówno do kwestii estetycznych, jak i społeczno-politycznych.

Między teatrem a rzeczywistością, dziennikteatralny.pl, 23.06.2021

„Powtórzenie. Historia/e teatru (I)" jest pierwszą odsłoną cyklu NTGent Niderlandzkiego Teatru w Gandawie, w którym reżyserzy i reżyserki opowiadają o naturze, historii i przyszłości teatru, pod auspicjami Milo Raua, od trzech lat dyrektora artystycznego instytucji.

Poznań: Praktyka ruchowa i nowy rezydent w Twierdzy, czyli festiwal Malta nieustannie zaprasza, Lidia Łada, tenpoznan.pl, 23.06.2021

Multidyscyplinarny artysta Luca Spano podda w wątpliwość nasze podejście do rzeczywistości. Jaką wartość ma własność wizualna w czasach, kiedy obrazy przychodzą przed rzeczywistością, kiedy świat fizyczny przebywa w materii obrazów? Żeby dowiedzieć się więcej o projekcie, warto też wysłuchać wieczornego orędzia Queen of the Fortress.

Romeos&Julias unplagued. Traumstadt, Rafał Cielek, kulturaupodstaw.pl, 23.06.2021

W 2021 roku spotykają się ponownie, podczas realizacji premiery „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt”. Pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. I stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Shakespeare’a.

W teatrze pokazuje traumy i przemoc. Wstrząsający spektakl na festiwalu Malta, wyborcza.pl, 22.06.2021

Gwiazda europejskiego teatru, reżyser Milo Rau, na festiwalu Malta w Poznaniu pokaże swój spektakl „Powtórzenie. Historia/e teatru (I)" o śmierci młodego homoseksualnego mężczyzny Ihsane’a Jarfiego zamordowanego w centrum Liège w 2012 roku. Wydarzenie wstrząsnęło belgijską opinią publiczną - nazwano je pierwszą w historii Belgii zbrodnią na tle homofobicznym. Reżyser Milo Rau inscenizuje tamto zabójstwo.

Polski Teatr Tańca o śmierci i bliskości w pandemii. Ten spektakl trzeba zobaczyć, Maciej Szymkowiak, poznan.wyborcza.pl, 22.06.2021

Premierę "Romeos&Julias Unplagued. Traumstadt" Polski Teatr Tańca we współpracy z kolektywem bodytalk z Münster przygotował na festiwal Malta. Rzecz zaczyna się już właściwie we foyer, gdzie każdy przed wejściem musi wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. I założyć maseczkę.

Teatr Muzyczny: Kombinat. Wizja surrealistycznej opresji władzy nad jednostką, Maciej Szymkowiak, gloswielkopolski.pl, 22.06.2021

Musical w Teatrze Muzycznym zachwyca swoją widowiskowością, ale nie zapomina przy tym o ważnym temacie, jaki porusza. Organizatorzy zapowiadali, że to „opowieść o każdym z nas” i nie kłamali. Opresja korporacyjna, ideologiczna, religijna, społeczna dotyka w mniejszym lub większym stopniu każdego, niezależnie od jego poglądów i trybu życia. Otaczający nas świat stara się wytworzyć uniwersalny klucz, który będzie pasował wszędzie – pakiety telewizyjne mają dawać ułudę dostosowania do potrzeb, reklamy produktów zapewniają „lepsze życie”, a także panuje przekonanie, że imperatyw kolektywu znaczy więcej od piękna indywidualności.

Malta Festival. Ziemia obiecana, lokalnyfyrtel.pl, 21.06.2021

Grzegorz Laszuk w swoim Morderstwie (w) Utopii zabiera nas w niecodzienną podróż. Jednocześnie spełnia marzenie wielu o stworzeniu cywilizacji na Marsie. Tylko, czy ten nowy świat jest rzeczywiście tak wspaniały jak mogłoby się wydawać?

Poznań: Jak się mieszka w Twierdzy, opowieści o Jakubie Szeli i “Święta kluska”, czyli kolejny dzień festiwalu Malta, Lidia Łada, tenpoznan.pl, 21.06.2021

Dziś Twierdzę w parku Wieniawskiego przejęły Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman z projektem “Mój dom to mój dół”. Przez 48 godzin Twierdza będzie ich domem, w którym będą spać, jeść, żyć, a także dyskutować o kryzysie mieszkaniowym, który sprawia, że tak wielu ludzi może jedynie pomarzyć o własnym dachu nad głową.

Królowa jest tylko jedna, czyli Marta Jalowska w “Hej Poznań”, codziennypoznań.pl, 21.06.2021

Warto podkreślić, że Malta Festival zajmuje się między innymi problemami społecznymi. Marta Jalowska zwróciła uwagę na fakt, że tak naprawdę Generator Malta zawsze jest blisko społeczności. Nie tylko je tworzy, ale też często zauważa mniejsze grupy, które wspiera i realizuje ciekawe projekty. Przykładem niech będzie Agnieszka Różyńska, jedna z kuratorek, która przeprowadziła projekt z młodzieżą na ogródkach działkowych.

Malta Festival Poznań. Kto w epidemii zauważył zwiększenie swojego rozmiaru? Prawa noga w górę!, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 21.06.2021

- Jak żyć, kiedy już nie ma nic w lodówce? - zastanawiali się w żarze poniedziałkowego popołudnia aktorzy z poznańskiej grupy Circus Ferus. Ich spektakl "Trenerzy Życia Codziennego. Vol. 2. Pandemia" to satyryczna opowieść o tym, z czym mierzyliśmy się w izolacji. I co wciąż niesiemy.

Poznań. Teatralny początek tygodnia w parku Wieniawskiego. Trwa Malta Festival, e-teatr.pl, 21.06.2021

Słoneczny weekend za nami, festiwal rozkręcił się już na dobre, a teraz czas na poniedziałkowe aktywności! Dziś m.in. performance Circus Ferus, debata o Jakubie Szeli z udziałem Pawła Demirskiego i Radosława Raka oraz spektakl „Romeos&Julias" Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk z Münster.

Festiwal Malta: Wreszcie dostaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury.... ale Flandrii, nie Polski, Karolina Lewicka, audycje.tokfm.pl, 21.06.2021

Dostaliśmy dotację Ministerstwa Kultury, ale Flandrii [...] rzeczywiście jest tak, że po raz kolejny rząd flamandzki przyznał Malcie poważną kwotę w wysokości 30 000 EUR na prezentację naszego głównego gościa tegorocznej edycji, czyli Milo Rau.

Festiwal Malta – Eurydyka, lepszypoznan.pl, 21.06.2021

W czasie pandemicznego niepokoju i konieczności zmierzenia się z utratą bliskich mieliśmy okazję towarzyszyć pełnej wspomnień i rozterek wędrówce Orfeusza, którego miłość była silniejsza niż śmierć. W roli Orfeusza wystąpił człowiek wielu talentów, wieloletni przyjaciel i fotograf festiwalu, Maciej Zakrzewski.

Niedzielny piknik na Krzesinach i Głuszynie. To "Odlot" Festiwalu Malta, epoznan, 20.06.2021

W planie dnia przygotowano mnóstwo atrakcji m.in. turniej sportowy, przedstawienie teatralne, pokazy zumby, prezentacja futurystycznych robotów z materiałów recyclingowych, mikrowyprawy czy seria warsztatów twórczych! Natomiast na zakończenie przygotowano dwa koncerty, Romana Szkudlarka, który zagra na 11 harmonijkach oraz Fanfary Awantury, poznańskiego zespołu współtworzonego przez Michała Fetlera.

Poznań: Malta Festival idzie na osiedla, Lidia Łada, tenpoznan, 20.06.2021

Po dniu zdominowanym przez koncert Izzy and the Black Trees oraz niezmiennie genialną “Eurydykę” Teatru Biuro Podróży oraz klimatyczny koncert Shyness! Malta wychodzi na osiedla. Dziś spotkanie ją na Krzesinach i Głuszynie. I będzie się działo!

Trwa 31. Malta Festival Poznań. 143 wydarzenia i ponad 600 artystów, kronika24, 20.06.2021

Twierdza jest z jednej strony niezależnym dziełem artystycznym stworzonym dla Malta Festival Poznań 2021, z drugiej miejscem finału Zaklepane / Ground Rules Generatora Malta, zorganizowanego pod hasłem „Ziemia nieswoja”, w którego ramach artyści zapraszają na rezydencje z pogranicza sztuki i aktywizmu.

„Odlot na Głuszynie" - sąsiedzki piknik, zawody, koncerty i przedstawienia. Czyli kolejne wydarzenie w ramach Malta Festival 2021, gloswielkopolski, 20.06.2021

W niedzielę, 20 czerwca, odbył się piknik sąsiedzki pod hasłem "Odlot na Głuszynie". - Projekt „Odlot” zrodził się z namysłu o, niegdyś sąsiadujących ze sobą, a dziś rozdzielonych 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego, fyrtlach: Głuszynie i Krzesinach. Inicjując działania w plenerze chcieliśmy w symboliczny sposób przywrócić tym dzielnicom Poznania ich sąsiedztwo - tłumaczą organizatorzy. To kolejne wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Malta.

“Hej Poznań” na żywo od 8:30
, codziennypoznan, 20.06.2021


Już w ten poniedziałek, w najnowszej odsłonie Hej Poznań znowu spotkamy się z wyjątkowymi gośćmi. Na początku pozostaniemy przy temacie Malta Festival, który rozpoczął się w piątek i potrwa do 29 czerwca. 

Odlotowy piknik na Krzesinach, WTK, 20.06.2021

Choć 31. Malta Festival odbywa się pod hasłem "Powrót na ziemię/Back to the ground", to niektóre wydarzenia organizowane w jego ramach to prawdziwy odlot. A dokładniej "Odlot Fyrtli" na Głuszynie i Krzesinach. W trakcie imprezy nie zabrakło dobrej muzyki, jedzenia i oczywiście nawiązań do lotnictwa.

Malta Festival: Artysta obala polityków, Jacek Cieślak, rp.pl, 20.06.2021

Koncert do poezji Ryszarda Krynickiego, spektakl i filmy giganta teatru Milo Raua to szlagiery poznańskiej Malty.

Jak spędzić sobotę w Poznaniu? Oto kilka propozycji, codziennypoznan.pl, 19.06.2021

W piątek rozpoczął się 31. Festiwal Malta. Tegorocznym hasłem jest „Powrót na ziemię”, a organizatorzy imprezy postanowili powrócić do festiwalowych korzeni.

Poznań: Laura Lee i Eurydyka, czyli mocne rozpoczęcie Malta Festival Poznań, Lidia Łada, tenpoznan.pl, 19.06.2021

Park Wieniawskiego to główna festiwalowa scena tegorocznej edycji festiwalu i to tam rozpoczął się koncert Laury Lee and The Jettes, który oficjalnie otworzył festiwal. Było, zgodnie z zapowiedzią, dużo dobrego rock and rolla, co mogło zaskoczyć tych, którzy znają Laurę Lee jako połowa duetu indie Gurr. Ale okazało się, że wokalistka fantastycznie czuje też rock and rolla w jego klasycznej postaci. Wyrazistych, z mocno zaznaczonym rytmem świetnej perkusji i bardzo dobrymi gitarami utworów doskonale się słuchało – i tańczyło. To było świetne muzyczne otwarcie festiwalu.

Chodźmy w plener do parku Wieniawskiego, dziennikteatralny.pl, 19.06.2021

Serce tegorocznej Malty bije w parku Wieniawskiego. Oprócz sceny znajdziecie tam również twierdzę „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce" duetu artystycznego Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej. Twierdza powstała z ziemi parku Wieniawskiego w ramach konkursu Zaklepane / Ground Rules. Projekt jest refleksją na temat cyrkulacji materii, jej nieustannego ruchu, a akt brutalnego wykrojenia części przestrzeni publicznej zwraca uwagę na antropocentryczne zasady gry i sposób postrzegania ziemi jako nieskończonego zasobu.

Wydarzenie Malta Festival Poznań 2021: „Powtórzenie. Historia/e teatru (I)” Milo Raua, Mike Urbaniak, Vogue, 19.06.2021

Oprócz samego spektaklu na Malta Festival Poznań 2021 widzowie zobaczą rozbudowany program kręcący się wokół Raua – pokazy rejestracji jego innych spektakli, filmy, debaty oraz spotkanie z reżyserem.

Merczyński: Pandemia zamknęła nas w cyfrowych pustelniach; 31. Malta Festival Poznań to okazja, by tę pustelnię opuścić, Rafał Pogrzebny, wiadomosci.com, 19.06.2021

Jacek Dukaj napisał, że pandemia zamknęła nas w cyfrowych pustelniach; 31. Malta Festival Poznań to okazja, by tę pustelnię opuścić – powiedział PAP szef festiwalu Michał Merczyński. Rozpoczynająca się w piątek w Poznaniu impreza odbywa się będzie pod hasłem "Powrót na ziemię/Back to the Ground".

Festival Malta 2021: Rozpoczął się słynny festiwal Malta w parku Wieniawskiego w Poznaniu. Był rock'n'roll i techno z Niemiec [ZDJĘCIA], gloswielkopolski.pl, 19.06.2021

Prezydent miasta podkreślił znaczenie międzynarodowej współpracy, jaka odbywa się w sferze kulturalnej, a także powrocie festiwalu między ludzi.
Ten rok był bardzo trudny dla nas i kultury. Mam nadzieję, że to koniec lockdownu i ograniczeń, a kultura na dobre wraca do Poznania. Cieszę się, że festiwal Malta wraca do swoich korzeni, do pleneru i ulic miejskich. Mamy nadzieję, że uda nam się współpracować z Berlinem i Kijowem, żeby przedstawić nasze relacje. Mamy w mieście dużo osób z Ukrainy, ale też historię związaną z Prusami. Chcemy z tymi miastami w większym stopniu współpracować — powiedział ze sceny prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.”

Poznań. Malta trwa, e-teatr.pl, 19.06.2021

Festiwal znowu wyszedł w plener, artyści podbijają kolejne ulice Poznania a sercem Malty stał się park Wieniawskiego, gdzie w minionych latach odbywały się koncerty w ramach programu muzycznego.

W Poznaniu trwa Malta Festival 2021. Od rana kreatywne gry zespołowe i latające przedmioty. Wieczorem koncerty i teatr, gloswielkopolski.pl, 19.06.2021

Kolejna edycja Malta Festival trwa w stolicy Wielkopolski. W sobotę, 19 czerwca, już od rana można było wziąć udział w kreatywnych grach zespołowych, zakręcić hula-hopem, czy wziąć udział w warsztatach dyskowo-kuglarskich. Południe upłynęło równie kreatywnie, przy warsztatach rzeźbiarskich, tworzeniu radioodbiorników z "byleczego", jak również rozmowach o tym, jakie formy przybierają strajki.

Na 48 godzin zamieszkają w ziemiance. To opowieść o młodych bez szans na własne mieszkanie, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 19.06.2021

-W moim pierwszym mieszkaniu nie było pralki ani lodówki, więc do perfekcji opanowałam sztukę jedzenia jednorazowego - opowiada Maria Dutkiewicz. W duecie z Karoliną Wajman przygotowuje projekt "Mój dom to mój dół"*. Na 48 godzin zamieszkają w twierdzy z ziemi. Na co dzień wynajmują pokoje we współdzielonych mieszkaniach

Malta Festiwal 2021: Eurydyka, poznan.dlastudenta.pl, 19.06.2021

Najnowszy spektakl TBP powstał w czasie pandemii i jest artystyczną odpowiedzią na związane z nią zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby. Niepokój i konieczność zmierzenia się z epidemią stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem. Wkrótce jednak zaczniemy odbudowywać nasze życie. Wyjdziemy z domu i, tak jak bohaterowie sztuki, będziemy potrzebować miłości i odwagi.

Dziś startuje Festiwal Malta, lepszypoznan.pl, 18.06.2021

Wydarzenie wraca do korzeni – będzie kolorowo i nostalgicznie. Powróci siedzenie na trawie, piknikowanie, a także żonglerka, pantomima, klaunada i akrobacje.

Malta sięga do korzeni, Sylwia Klimek, kulturapoznan.pl, 18.06.2021

Na najbliższe trzy lata organizatorzy porzucają format Idiomów, a wprowadzają nowy cykl - Portret, prezentujący twórców ważnych dla współczesnego teatru, muzyki, literatury.

Miasto stanie się wielką sceną, miastopoznaj.pl, 18.06.2021

Konsekwentnie łączymy różne światy, pokazujemy, jak rzeczy nieoczywiste, na pozór niezależne połączone przez talent twórczy i siłę sztuki stają się dostępne dla każdej osoby wiedzionej ciekawością poznania. Tej ciekawości naszym widzom i widzkom nigdy nie brakuje. Mamy poczucie, że pandemia na nowo wyzwoliła potrzebę wspólnego świętowania i celebrowania bycia razem. Z wirtualnych przestrzeni ostatnich miesięcy powróćmy zatem na ziemię, odzyskajmy grunt pod nogami – podkreślają organizatorzy festiwalu.

Rusza festiwal Malta. Organizatorzy chcą wrócić do swoich korzeni, Jacek Butlewski, Radio Poznań, 18.06.2021

Michał Merczyński: „Powrót do bardzo wielu wydarzeń plenerowych, także teatralnych, to zapowiedź nowego nurtu w teatrze maltańskim - chodźmy w plener. Zobaczymy tutaj premiery polskich zespołów, zobaczymy premiery artystów z Polski i zagranicy. Jesteśmy na końcu zarazy, mamy nadzieję, że ona już nas opuszcza, dlatego bardzo silna potrzeba bycia razem, ale bycia w plenerze”

Poznań: Rozpoczyna się Malta Festival! „Wracamy do korzeni”, tenpoznan.pl, 18.06.2021

Koncertem zespołu Laura Lee and The Jettes rozpocznie się dziś o godzinie 21.00 w parku Wieniawskiego 31. Malta Festival Poznań. Dla miłośników teatru przygotowano prawie 200 wydarzeń.

Poznań: Premiera „Święta Wiosny: Preludium” na Malta Festival 2021, taniecpolska.pl, 18.06.2021

W niedzielę 27 czerwca o godz. 19.00, podczas tegorocznej edycji Malta Festival Poznań, odbędzie się premiera spektaklu Święto Wiosny: Preludium Moniki Błaszczak i Luisy Mateo Dupleich Rozo.

Miasto – miejsce miłości i umierania, Barbara Kowalewska, kulturaupodstaw.pl, 18.06.2021

W ramach tegorocznego Malta Festival Poznań Polski Teatr Tańca zaprasza 20 i 21 czerwca na premierę „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, spektaklu nawiązującego do klasyki literatury, ale mocno osadzonego w obecnych realiach. Nie jest to historia jednej pary, lecz opowieść o wielu niemożliwych miłościach w pandemicznej rzeczywistości.

M. Merczyński: Malta Festival Poznań okazją do wyjścia z cyfrowej pustelni, wnp.pl, 18.06.2021

Michał Merczyński: Rok temu poczuliśmy, co pandemia robi z naszym życiem. Jacek Dukaj w swoim eseju napisał, że Covid zamknął nas w cyfrowych pustelniach – byliśmy pustelnikami siedzącymi przed ekranami, tak pracowaliśmy, robiliśmy zakupy, prowadziliśmy życie rodzinne, towarzyskie. Tymczasem Malta od samego początku była pomyślana jako sztuka bycia razem"

Ruszył Malta Festival. „Serce bije w Parku Wieniawskiego", epoznan.pl, 18.06.2021

Festiwal Malta odbywa się w tym roku pod hasłem "Powrót na ziemię / Back to the Ground". Potrwa od 18 do 29 czerwca. Większość wydarzeń, jak bezpłatne koncerty, spektakle, spotkania i warsztaty, odbywa się w parku Wieniawskiego, a teatr familijny w parku Moniuszki. Spektakle teatralne zostaną zaprezentowane w miejscach partnerskich (takich jak: Teatr Nowy, Teatr Polski, Polski Teatr Tańca i Teatr Muzyczny, CK Zamek, Stara Rzeźnia, Aula Artis, MTP). Jedynie siedem wydarzeń jest biletowanych, na pozostałe 136 obowiązuje wstęp wolny – dodają organizatorzy.

Festiwal Malta wraca do korzeni. Co nas czeka?, Mateusz Menkina, WTK, 18.06.2021

Motywem przewodnim, podobnie jak w zeszłych latach będzie jeden z żywiołów. Tym razem padło na ziemię. Na Poznaniaków czeka wiele atrakcji w Parku Wieniawskiego oraz w przestrzeni miejskiej. W tym roku organizatorzy stawiają na spektakle plenerowe.

Malta Festival Poznań 2021: Oficjalnie otwarto twierdzę „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce”. Co jeszcze w programie?, Maciej Szymkowiak, poznan.naszemiasto.pl, 18.06.2021

Powrót na ziemię to też powrót do korzeni festiwalu, czyli lat 90. XX w., kiedy była silna potrzeba wspólnego świętowania – powracającego jak bumerang po wielu miesiącach zamknięcia. Główna część wydarzeń po latach przenosi się z placu Wolności do parków Wieniawskiego i Moniuszki. Tam znajdą się spektakle dla młodszych i starszych, i koncerty w ciągu dnia i nocy.

Rusza 31. Festiwal Malta, codziennypoznan.pl, 18.06.2021

Powrót do korzeni to motyw towarzyszący rozpoczynającej się dziś 31. edycji Festiwalu Malta. Hasłem przewodnim jest „Powrót na ziemię” i rzeczywiście częściowo nabiera to dosłownego znaczenia. Wydarzenie ma powrócić do tego, z czym początkowo się kojarzyło, czyli m.in. plenerem, siedzeniem na trawie i piknikowaniem ze sztuką.

Malta Festival Poznan już trwa. Polecamy 10 najciekawszych wydarzeń tego weekendu, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 18.06.2021

Od zeszłego roku pracujemy wokół żywiołów – mówi Joanna Pańczak z festiwalu Malta. – W ubiegłym roku tematem była woda, w tym roku ziemia. Przyglądamy się jej z perspektywy naszej z nią relacji i punktem wyjścia była taka dosyć smutna konstatacja, że mówimy o niej cały czas w kontekście posiadania, zawłaszczania. Kiedy przeanalizuje się dane, okazuje się, że ponad 80 proc. lądów przynależy do państw lub osób prywatnych, a więc tak naprawdę coraz mniej ziemi należy do niej samej.

Malta Festival 2021, gloswielkopolski.pl, 18.06.2021

W ramach 31. edycji festiwalu Malta zaplanowano szereg atrakcji, w sobotnim programie o godz. 11 w parku Wieniawskiego zostaną poprowadzone warsztaty Dyskowo-Kuglarskie z: latającymi talerzami, smoczymi kijami i piłkami na sznurkach, a w niedzielę „Odlot na Głuszynie”, czyli piknik sąsiedzki z: animacjami twórczymi i sportowymi, pokazem lokalnych artystów i grup tanecznych, prezentacją wozu strażackiego i sprzętu lotniczego, a to wszystko przy akompaniamencie muzycznym.

12 dni z Malta Festival: teatr w plenerze, twierdza w parku, Polacos Party. A to jeszcze nie wszystko, Marta Kaźmierska, wyborcza, 18.06.2021

Tegoroczna Malta to w sumie 143 wydarzenia w 12 dni – między 18 a 29 czerwca. 31. edycja imprezy odbędzie się pod hasłem „Powrót na ziemię/Back to the Ground". Po zeszłorocznej pandemicznej odsłonie ma być o krok bliżej normalności. Choć wciąż bezpiecznie.

Malta Festival Poznań już trwa. Polecamy 10 najciekawszych wydarzeń tego weekendu, Marta Kaźmierska, wyborcza, 18.06.2021

Z daleka wyglądają jak bloki z tektury albo sklejki. Ale kiedy ogląda się je z bliska, można zobaczyć wtopione w nie nasiona, wystające gdzieniegdzie liście. Z dotkniętego palcem bloku obsypują się pojedyncze ziarnka piasku. Nic dzwnego: ściany twierdzy - instalacji Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza - powstały z ziemi wykopanej w parku Wieniawskiego. Podczas festiwalu Malta twierdza stanie się tłem działań artystycznych z pogranicza aktywizmu i ważnych rozmów.

Poznań znów ożyje teatrem. Rusza Festiwal Malta, który powraca do korzeni, WTK, 18.06.2021

Festiwal obejmuje 143 wydarzenia, w tym aż 136 bezpłatnych. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie powraca do korzeni. Znów będzie więcej plenerowych imprez, tylko siedem odbędzie się w salach teatralnych.

Festiwal Malta: Trzeba dać ludziom sobie uświadomić niezbędność natury w naszym życiu, ale i poczucie sprawczości, Krystyna Romanowska, wysokieobcasy, 17.06.2021

Anna Kędziora: Na Festiwalu Malta postanowiłam zająć się problemem zawłaszczania ziemi w mieście kosztem rosnących na niej roślin. Pomyślałam, że dobrze byłoby zrobić kwiaciarnię z roślin pozyskanych (a właściwie uratowanych) z terenów, które za chwilę być może zostaną przejęte przez inwestorów i nie znajdziemy już tam nic zielonego. To mój artystyczny sprzeciw wobec postępującego zabetonowywania miast. Chciałabym dać roślinom w ten sposób głos, aby to one mogły przemówić. Ratuję je w sposób symboliczny – bo mam nadzieję, że większość miejsc, którym grozi zniszczenie, zostanie ocalona, ale chciałabym, żeby jako „roślinni przedstawiciele" opowiedziały swoją historię.

POZkultura: 17.06.2021, Agnieszka Nawrocka, poznan.tvp.pl, 17.06.2021

18 czerwca startuje w Poznaniu 31. Festiwal Malta. Tegoroczne hasło to „Powrót na ziemię”, a w programie: powrót plenerowych spektakli, koncerty, rozmowy, spotkanie z twórczością Milo Rau, Komuny Warszawa oraz premiery poznańskich scen m.in. Teatru Biuro Podróży 18 czerwca, Teatru Muzycznego „Kombinat” 19, a potem 24 do 26 czerwca, Polskiego Teatru Tańca „Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt” 20 czerwca. Malta Festival potrwa do 29 czerwca, jest w czym wybierać, sprawdźcie koniecznie.

Teatr czule uziemiony – co czeka nas na Malta Festival?, Milena Soporowska, goingapp, 16.06.2021

Festiwal Malta ogromny wysiłek wkłada w to, aby przekraczać granice sztuki i aktywizmu, łączyć konsekwentnie różne światy, być blisko aktualnych tematów społecznych. Milo Rau jest bardzo ciekawym artystą, którego podejście do sztuki jest społecznie autentyczne, czułe na potrzeby i problemy drugiego człowieka.

Karolina Czarnecka: To, co rzuca mi się w oczy, gdy obserwuję dziewczyny, to to, że chcą być silne i niezależne, Justyna Grochal, wysokie obcasy, 15.06.2021

Znów dziewczyny z Malty zechciały rzucić mnie w jakąś ekstremalną sytuację. Chyba lubią to robić (śmiech). [...] Gdy odezwały się z propozycją występu z 40-osobowym chórem dziewczęcym, to aż mi się oczy zapaliły. Uwielbiam takie sytuacje.

Festiwal Malta wraca do korzeni. Będzie więcej plenerowych imprez, Weronika Szymańska, WTK, 06.06.2021

Agnieszka Kopiewska: W tym roku idziemy w plener, chcemy w bezpiecznych warunkach, zielonych warunkach spędzić czas ze sztuką. Wychodzimy z sal teatralnych, po to, aby spotkać się z publicznością za którą bardzo tęsknimy.