Akademia Miasta to bezpłatny kurs dla miejskich aktywistów, animatorek, architektów, badaczek i urzędników, jak i studentów i absolwentek kierunków humanistycznych i artystycznych. W tym roku zainspirowani teorią ekonomii obwarzanka Kate Raworth spojrzymy wrażliwie na miasto i poszukamy ekocentrycznych rozwiązań w dobie planetarnej zmiany. Edukacyjny program Fundacji Malta programowany jest przez Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Spotkania planowane są między 8 października a 5 grudnia w siedzibie fundacji w Poznaniu.
Podczas pięciu całodniowych, weekendowych zjazdów, wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami Akademii, poprzez formułę wykładów, spacerów performatywnych, spotkań oraz warsztatów, będziemy przyglądać się już istniejącym i poszukiwać nowych rozwiązań społecznych, infrastrukturalnych i animacyjnych dla miast wrażliwych.
Program zjazdów będzie zróżnicowany: porozmawiamy o projektowaniu miast wrażliwych; poćwiczymy, w jaki sposób mogą wyglądać alternatywne przepływy między miastem i wsią w kontekście żywnościowym; spróbujemy znaleźć odpowiedź, jak można rozwiązać obecną sytuację mieszkaniową, aby zapewnić społeczną i ekologiczną sprawiedliwość, a także zastanowimy się nad tym, jakie technologie są skuteczne w walce ze skutkami kryzysu klimatycznego. Wśród prowadzących warsztaty m.in. Joanna Erbel, Joanna Kusiak, Agata Twardoch, Fundacja Agro-Perma-Lab: Joanna Bojczewska, Klaudia Kryńska, Wojciech Kłosowski i Kacper Pobłocki, Michał Czepkiewicz, Karolina Thakker, Joanna Pańczak i Mateusz Nowacki
Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie grupowa praca twórcza nad lokalnymi studiami przypadku. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2022 roku. „Mozaika z pamięci” (2018) oraz „Kopernik na podsłuchu” (2019), zaprojektowane podczas 2 poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania oraz wsparciu Fundacji Malta.
Na kurs można zgłaszać się do 29 września poprzez wypełnienie formularza (pobierz formularz) i odesłanie go na zapisy@malta-festival.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona (przyjętych zostanie 25 osób). O wynikach rekrutacji poinformujemy mailowo 1 października. (nabór przedłużony do 3 paźdzernika)