Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

grafika: Bękarty
Galeriagrafika: Bękarty

Tegoroczna grafika czerpie inspirację z lat 90., estetyki komiksu i pop-artu. Odnosi się do idei powrotu, wyobrażonych przestrzeni, wielowarstwowości świata organicznego i symbolicznego. Oto w świecie mikrobiomów, organizmów ludzkich i nieludzkich człowiek lubi wracać do przeszłości, czuć grunt pod nogami, bezpiecznie poruszać się w czasie i po powierzchni. A jeśli okaże się, że powrót do tego, co było, jest niemożliwy? Z drugiej strony pojawia się pytanie o naszą fascynację science fiction. Skąd te ludzkie tęsknoty za innym światem? Czy powrót do przyszłości nie jest stałym odniesieniem do przeszłości?

Co łączy człowieka z ziemią – rozumianą konkretnie, jako grunt i materia? Jakie relacje między człowiekiem a ziemią są możliwe? Ten temat rozwinie kuratorka Joanna Pańczak z artystami i artystkami w Generatorze Malta pod hasłem „Ziemia nieswoja”. Wykorzystany w grafice cytat „Everything changes, nothing disappears” rozwija myśl Oli Korbańskiej z tekstu On Cleaning, odnoszący się do obserwacji codzienności, której elementem jest zmywanie podłogi. W swojej esencji ziarenko piasku przenosi się wraz z wodą do rur, znikając z pola widzenia – jednak nie znika, zmienia tylko swoje położenie i kontekst. Projektantka razem z Iwo Borkowiczem pokażą na festiwalu instalację zbudowaną z wykopanej ziemi parku Wieniawskiego Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce, w której będą kontynuować rozważania o tymczasowości i cyrkulacji materii.

Festiwal Malta w tym roku będzie mocno stąpał po ziemi – zapraszamy w czerwcu do parku Wieniawskiego w Poznaniu. W programie premiery teatrów w plenerze, koncerty na świeżym powietrzu, działania dla dzieci, premiery sztuki zaangażowanej, warsztaty, spotkania i – miejmy nadzieję – dużo chwil do odpoczynku oraz wspólnego doświadczania sztuki na żywo.