Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Klaudyna Schubert
Galeriafot. Klaudyna Schubert

Maski Malty i familijna sobota

Festiwal Malta rokrocznie zaprasza na bezpłatny, plenerowy koncert – na muzycznym finale w parku Wieniawskiego o 21:00 usłyszymy przedwojenny polski jazz: utwory swingowe, wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy byli znani na całym świecie, hity tworzone dla filmu, kabaretów, teatrów i rewii. Wszystko w nowoczesnych aranżacjach. Na Maltę powraca Jazz Band Młynarski-Masecki, który w 2018 r. rozkochał w sobie tłum na pl. Wolności. W tym roku dodatkowo wręczenie maltańskich Masek, czyli nagród za szczególny wkład w rozwój festiwalu, i występy niespodzianki.



Galę wręczenia nagród Maski Malty poprowadzą Grażyna Torbicka i Michał Merczyński. Rozdamy 10 nagród dla przyjaciół, partnerów, przyjaciółek, osób ważnych dla historii festiwalu, osób, które mają i miały wpływ na jego rozwój organizacyjny i artystyczny. Marcin Masecki przygotował specjalne aranżacje do polskich utworów z lat 70., które zagrają, zaśpiewają, wytańczą nagrodzone osoby. W repertuarze usłyszymy m.in. Radość o poranku, Jak się masz, kochanie, Pytasz mnie, co ci dam, Guantanamera. Tego wieczoru również po raz pierwszy wyróżnimy Nagrodą Specjalną osobę, która miała ogromny wpływ na program Festiwalu Malta. Nagrody Maski Malty przyznajemy co pięć lat, w tym roku zostały wykonane przez artystę wizualnego Grzegorza Bibrę.



Zapraszamy na ważny i ciekawy projekt, który przygotowują Marcin Masecki i Jan Młynarski, czyli jazz band dwóch dżentelmenów bardzo dobrze znanych na maltańskiej scenie. Oprócz tego będą liczne niespodzianki. Zobaczycie państwo wielu naszych gości, przekonacie się, jak można interpretować w sposób bardzo przewrotny różne polskie przeboje z lat 70., no i na koniec, to się pochwalę, z Grażyną Torbicką zaśpiewamy „Guantanamera”. Zapraszamy więc państwa na ten koncert, który odbędzie się w parku Wieniawskiego – mówi Michał Merczyński. A po koncercie zostańcie koniecznie na silent disco!



Dzisiejszy program obfituje w wydarzenia familijne. W parku Moniuszki obejrzycie wyjątkowy spektakl – Odyseję narciarską w środku czerwca! Dokąd zaprowadzi nas szalona wyprawa bez mapy i celu? A co takiego znajdziemy w Zgubowisku? Na pewno czeka nas tam wiele wzruszeń i przygód, wzbogaconych o popisy akrobatyczne, żonglerkę i ekwilibrystykę. Dzieci zapraszamy również na warsztaty z improwizacji, a także zajęcia poświęcone owadom. Obiecujemy, że nie zabraknie wiedzy, śmiechu, tańca, turlania, okrzyków i zachwytów. Całe rodziny i wszystkich z osobna zapraszamy również na spacery z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz. Podczas wycieczki Przybysze z kosmosu. Na tropie meteorytu moraskiego uczestnicy i uczestniczki zobaczą siedem unikatowych kraterów uderzeniowych, poznają historię badań spadku Morasko, będą mogli obejrzeć przykładowy meteoryt żelazny oraz wysłuchają ciekawostek związanych z kraterami uderzeniowymi na Ziemi. A podczas wyprawy W poszukiwaniu posadzonego lasu. Losy i przyroda Lasku Marcelińskiego zapoznamy się z dziką stroną Poznania, będziemy zadzierać głowy w poszukiwaniu właścicieli ptasich głosów i szukać Junikowskiego Strumienia.

Dla dorosłych proponujemy dziś rozgrzewkę akrobatyczną Miękkie lądowanie oraz warsztaty z gotowania roślinnego Chwastna kuchnia wegańska. W teatrze polecamy Kombinat, a w plenerze Procesy Usta Usta Republika i Wytrwać Darii Anfelli i Asocjacji 2006 – wyprawę w poszukiwaniu prawdy, której bohaterami są św. Piotr, Paweł, Maria Magdalena i Jezus. Zapraszamy również na ul. Półwiejską do obejrzenia trwającej 24 godziny instalacji artystycznej Cienie. Eurydyka mówi. Instalacja jest inspirowana mitem o Orfeuszu i Eurydyce oraz książką Elfriede Jelinek Cienie. Eurydyka. Zamknięta w szklanej klatce Kamilla Baar przez dobę od 6:00 rano 26.06 do 6:00 27.06 jest poddawana ciągłej obserwacji przypadkowej publiczności. To głos kobiety, artystki, aktorki będącej pod nieustanną presją i kontrolą, zniewolonej oceniającym spojrzeniem. Dziś wieczorem o g. 23:00 Kamilla Baar wygłosi monolog.



W twierdzy Anna Kędziora otworzyła Kwiaciarnię, w której w zamian za opowieść możecie otrzymać roślinę oraz instrukcję dotyczącą jej pielęgnacji. Poniżej twierdzy, w podzamczu, odbędzie się dziś debata zatytułowana Dać prawo naturze. O tym, czy można upodmiotowić rzekę, drzewa, fragment ziemi, będą rozmawiać Filip Springer, Agata Szafraniuk i Karolina Szczypek, która w ramach maltańskiego programu Zaklepane / Ground Rules realizuje projekt Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia.
 

Jak było wczoraj?

Jak wspaniale się bawiliśmy! Tańczyliśmy razem najpierw na warsztatach z guilty pleasure, a potem na koncercie Karoliny Czarneckiej i chóru Skowronki. Silne kobiece głosy pokazały nam, co dzieje się, kiedy kobiety przejmują władzę, a w powietrzu czuć było endorfiny i dobrą energię. Wszystkie córy śpiewały razem – głośno, zjawiskowo i stanowczo!



W twierdzy otworzyła się chyba najpopularniejsza kwiaciarnia w Poznaniu, której funkcjonowanie nie polega na kapitalistycznym obrocie pieniądza, ale na nowej wspólnocie wymiany: opowieść za roślinę.
Dzieci szalały na górce saneczkowej w parku Wieniawskiego podczas zjazdu na byle czym, po czym przeniosły się do świata kina niemego, gdzie poznały Charliego Chaplina.





W Kinie Pałacowym kontynuowaliśmy przegląd filmów i nagrań spektakli Milo Raua. Odbyliśmy również spotkanie-rozmowę na temat twórczości szwajcarskiego artysty. Serdeczne dzięki wszystkim widzom i widzkom, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję!


DKMS na Malcie

Przyjdź zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS! W Polsce co piąty pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku nie znajduje zgodnego dawcy, dlatego tak ważne jest, by zarejestrowanych dawców było jak najwięcej. W dniach 25–27 czerwca 2021 r. będziesz mógł zarejestrować się dzięki współpracy Fundacji DKMS i Malta Festival Poznań 2021.

Wystarczy przyjść na Malta Festival Poznań 2021 w dniach 25–27 czerwca 2021, w godz. 16:00–22:30 i w bezpiecznych warunkach sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań medycznych, by zostać potencjalnym dawcą szpiku, uzupełnić formularz rejestracyjny i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka.
Kiedy okaże się, że nasz „bliźniak genetyczny” potrzebuje pomocy, otrzymamy telefon z Fundacji DKMS z pytaniem, czy podtrzymujemy chęć pomocy potrzebującemu pacjentowi. Potencjalny dawca jest poddawany gruntowanym badaniom medycznym, by sprawdzić, czy jego stan zdrowia pozwala na oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku.