Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Rafał Piątek
Galeriafot. Rafał Piątek

Mural pt. „Szarość może być zielona” to wielkoformatowy projekt artystyczny autorstwa dr. Łukasza Gruszczyńskiego, zrealizowany przez MUR-ALL studio. Mural powstał na południowej ścianie Centrum Akademickiego Polonez, powierzchnia dzieła to 370 m2. Dzieło dedykowane dr. Janowi Kulczykowi zainicjowały poznańskie środowiska ludzi kultury, biznesu i świata akademickiego. Ambasadorami przedsięwzięcia są: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Fundacja Malta. Praca artysty jest formą podziękowania przedsiębiorcy za zaangażowanie i wieloletnie wsparcie wydarzeń społecznych i kulturalnych w stolicy Wielkopolski.

Mural jest inicjatywą międzyinstytucjonalną. Wsparcie dr. Jana Kulczyka dla działań społecznych i kulturalnych było odczuwalne od zawsze, a dzięki kontynuatorom jego misji – jest obecne do dziś. Jednym z jego beneficjentów jest wspierany od 25 lat Festiwal Malta. Dziełem powstałym na dawnym hotelu Polonez, dziś centrum akademickim, pragniemy podziękować za jego wieloletnie zaangażowanie. Zachęcam do podziwiania pracy, która była dla nas „muralowym K2 w podejściu zimowym”. Cieszymy się efektem tej ekologicznej realizacji, o której możemy powiedzieć, że oczyszcza Poznań jak 15 drzew – mówi Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta.

Projekt artystyczny został wykonany ekologicznymi farbami, które będą dodatkowymi „płucami” dla Poznania. Powierzchnia poznańskiego muralu na akademickim Polonezie jest pokryta farbą o właściwościach fotokatalitycznych. Dodany do niej dwutlenek tytanu skutecznie usuwa bakterie, wirusy, grzyby oraz skutecznie zmniejsza zanieczyszczenie powietrza. Oprócz funkcji oczyszczającej zatrzymuje również gorący składnik promieni słonecznych, utrzymując na dłużej ciepło wewnątrz budynku, a jednocześnie obniża temperaturę pomalowanej powierzchni, zmniejszając koszty chłodzenia budynku.

Twórcą muralu jest Łukasz Gruszczyński – poznański artysta, który tworzy rzeźby, obiekty z drewna, prace site-specific i murale. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w III Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. O koncepcji artystycznej swojego projektu mówi:
– Szarość nie wymaga kolorowania. Zestawienie barw nachalnie absorbujących uwagę wydaje się w tym przedsięwzięciu czymś bardzo nieodpowiednim. Dlatego mural znacząco wybiega poza estetykę reklamy, mimo że do dyspozycji jest niemal 585 m2 przy głównej arterii. Cenna powierzchnia może być szara, może być z powietrza.

Szczegółowe informację dotyczące muralu można przeczytać na stronie internetowej projektu: www.szaroscmozebyczielona.pl, która powstała jako dopełnienie realizacji artystycznej. Adres strony widnieje na muralu i jest jego cyfrowym odnośnikiem do zapoznania się z ideą, jego twórcą i koncepcją artystyczną dzieła.

Więcej o Janie Kulczyku: https://kulczyk-jan.com/pl