Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Ksawery Zamoyski
Galeriafot. Ksawery Zamoyski

Wielki finał na scenie plenerowej i rozmowy z twórcami spektaklu „Powtórzenie. Historia/e teatru (I)”

W Kinie Pałacowym mamy dziś wyjątkową okazję poznać bohatera tegorocznego Portretu Artysty – dziennikarza, reżysera filmowego i teatralnego Milo Raua, który od 2018 r. jest dyrektorem NTGent w Gandawie. Widzowie Malty mogli obejrzeć nagrania jego spektakli i filmy: Congo Tribunal, Pięć łatwych utworów, Orestes w Mosulu. Making of, Lam Gods i Nowa Ewangelia. A w poniedziałek i wtorek zapraszamy na pokazy na żywo spektaklu Powtórzenie. Historia/e teatru (I), który również został wyreżyserowany przez Milo Raua. Po rozmowie z reżyserem zapraszamy na spotkanie z aktorem Sébastienem Foucaultem, który zagrał m.in. w spektaklach Raua Hate Radio, The Civil Wars i Powtórzenie. Historia/e teatru (I). Cykl zamknie rozmowa dramaturga i dyrektora Nowego Teatru w Warszawie Piotra Gruszczyńskiego z dramaturgiem NTGent Stevenem Heenem. Spotkania mają charakter seminaryjny, dlatego zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa, dorzucania własnych komentarzy i zadawania pytań! A po rozmowach zapraszamy na projekcję filmu Just Asking: Film? Oscara van Rompaya i Petera Seynaeve’a będącego adaptacją książki The Interrogative Mood Badgetta Powella, który jako spektakl miał premierę w NTGent w 2020 r. Film, zrealizowany na ulicach Gandawy, powstał kilka miesięcy później.


 



W obiekcie-twierdzy „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” obejrzymy performatywny statement i pokaz krótkometrażowego filmu, wieńczący projekt Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia Karoliny Szczypek. Projekt to interdyscyplinarne działanie aktywistyczne, które w swoim centrum stawia Ziemię i jej prawa. Grupa badawcza, wyłoniona w otwartym naborze, podjęła działania na rzecz prawnego upodmiotowienia fragmentu parku Wieniawskiego w Poznaniu. Jakie narzędzia udało się wypracować? Pod twierdzą odbędzie się dziś debata zatytułowana Nadchodzi nowe średniowiecze. O zjednoczeniu świata dzięki wspólnemu językowi i technologii, religii i etniczności jako ważnym czynniku tożsamości oraz wielkiej migracji i metropolizacji miast będą rozmawiać Edwin Bendyk i Grzegorz Lewicki. A we wnęce przy hotelu Lech wypatrujcie Fetlera i Karpińskiego – minimalistycznego duetu na saksofon basowy i zestaw perkusyjny. W programie spora dawka kontrolowanej improwizacji i akustycznego noise’u, a także technicznej i ściśle obliczonej polirytmii i polimetrii.



Dzieci zapraszamy wraz z marką VOX na warsztaty konstruktorskie Szyszki, trzcina, drewno, czyli budujemy domy dla owadów. Ponadto mamy dziś w programie nowocyrkowy spektakl Dr. Acrylicstein. Niekonwencjonalne pomysły Acrylicsteina tworzą kabaretowy obraz zmagań z samym sobą i nieugiętymi prawami fizyki. Jakie tajemnice kryje laboratorium? Wieczorem zachęcamy do wspólnego spaceru z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz. Tym razem wybierzemy się na Abisynię – zieloną wyspę, położoną między betonowymi blokami. Szpaki, sroki i sierpówki, rudziki, kowaliki i pleszki – zapewne spotkamy któreś z tych gatunków, dlatego bystre oko warto wesprzeć lornetką!

Do teatru zapraszamy na muzyczne spektakle – Kombinat w Teatrze Muzycznym i Kalinę® w Teatrze Nowym. W Polskim Teatrze Tańca gramy Święto wiosny: Preludium. Monika Błaszczak i Luisa Mateo Dupleich Rozo, czerpiąc z głębi ludzkiego ciała i połączeń tkanki z pamięcią, tworzą odę do pragnień ludzkiej skóry. Dążą do bardziej transparentnego rozumienia przyjemności, relacji międzyludzkich i płodności, snując opowieść o esencji wspólnego życia i queerowych formach odczuwania. W wielkopolskiej odsłonie Festiwalu Malta na Bis w Koninie zagrają dziś Usta Usta Republika ze swoim spektaklem Procesy.



W parku Wieniawskiego ostatnie orędzie wygłoszą nasze Queen of the Fortress, po którym zapraszamy na premierę archiwum multimedialnego Malty. Zobaczycie tam setki filmów, tysiące zdjęć i mnóstwo innych materiałów, które pozwolą wam na odbycie sentymentalnej podróży przez 30-letnią historię festiwalu. W multimedialnej bibliotece, archiwum Malta Festival Poznań, znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, materiały audio oraz specjalna sekcja poświęcona materiałom otrzymanym od widzów. A wieczorem, na zamknięcie plenerowego programu Malty, zapraszamy na koncert Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik Astronomia poety. Baczyński. Artyści pokażą nam Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty w zespole Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji.



Premiera archiwum multimedialnego Malta Festival Poznań 1991-2020

Wszystko zaczęło się nad jeziorem Malta... Zapraszamy na portal archiwalny, który zbiera całą maltańską historię w jednym miejscu. Zobaczycie tam setki filmów, tysiące zdjęć i mnóstwo innych materiałów, które pozwolą wam na odbycie sentymentalnej podróży przez trzydziestoletnią historię festiwalu. W multimedialnej bibliotece, archiwum Malta Festival Poznań znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, materiały audio oraz specjalna sekcja poświęcona materiałom otrzymanym od widzów.



Dzisiaj na scenie parku Wieniawskiego o godz. 20:30 uruchomimy portal multimedialny Festiwalu Malta: archiwum.malta-festival.pl.

Maski Malty

Na muzycznym finale pod akompaniamentem wspaniałego Jazz Band Młynarski-Masecki zostały rozdane Maski Malty – nagrody dla przyjaciół, partnerów, przyjaciółek, osób ważnych dla historii festiwalu, osób, które mają i miały wpływ na jego rozwój organizacyjny i artystyczny. Maltańskie Maski przyznajemy co pięć lat, w tym roku zostały wykonane przez artystę wizualnego Grzegorza Bibrę. Po raz pierwszy wyróżniliśmy również Nagrodą Specjalną osobę, która miała ogromny wpływ na program Festiwalu Malta. Uroczystą galę poprowadzili Grażyna Torbicka i Michał Merczyński.


 



Cieszymy się, że jesteście z nami od tylu lat! Dziękujemy:

MAŁGORZATA SIKORSKA-MISZCZUK, PAWEŁ MYKIETYN, MIROSŁAW BAŁKA, ANDRZEJ CHYRA
za pełną emocji wspinaczkę na „Czarodziejską górę"

MARIUSZ WILCZYŃSKI
za zainicjowanie aukcji na rzecz festiwalu „Psy szczekają, karawana idzie dalej"

BĘKARTY: MARCIN MATUSZAK, KRZYSZTOF IGNASIAK
za pełne sztuki podejście do identyfikacji wizualnej

JAROSŁAW SROKA
za nieprzerwaną wiarę w sztukę i w Maltę

FOTIS TZOKAS
za ponadtrzydziestoletni SOUND na festiwalu

JERZY SATANOWSKI
za sygnał maltański grający nie tylko w naszych sercach

NAGRODA SPECJALNA DLA GRAŻYNY KULCZYK
za wizjonerską wiarę w transformacyjny wymiar tańca oraz siłę kultury i prezentację najciekawszych światowych artystów i artystek w ramach programu STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE (2005-2021)




A jak było wczoraj?

Jazz Band Młynarski-Masecki zagrał dla nas przedwojenny jazz wzbogacony o nowe aranżacje. Usłyszeliśmy utwory swingowe, wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy byli znani na całym świecie, hity tworzone dla filmu, kabaretów, teatrów i rewii. Podczas koncertu czekały na nas niespodzianki: zaśpiewali dla nas Grażyna Torbicka, Andrzej Szumowski, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Mariusz „Wilk” Wilczyński, Joanna Leśnierowska, Michał Nogaś, Michał Merczyński i Marcin Sompoliński, na gitarze grali Marcin Matuszak oraz Jerzy Satanowski a na perkusji Jarosław Sroka.


 



W parku Moniuszki dzieci wyruszyły w podróż cyrkową bez mapy i celu podczas Odysei narciarskiej. Na spektaklu Zgubowisko zaś uczestniczyły w opowieści o poszukiwaniu własnej drogi, cyrku i artystach, którzy przedstawiają widzowi sens pogoni za marzeniami. Dzieci brały również udział w warsztatach z improwizacji oraz zajęciach poświęconych owadom. W parku Moniuszki niosły się chichot, wesołe okrzyki i czuć było dziecięcą, wspaniałą energię!






Dorośli mogli zobaczyć w teatrze spektakl Kombinat, a w plenerze Procesy Usta Usta Republika i Wytrwać Darii Anfelli i Asocjacji 2006. Na ul. Półwiejskiej wznieśliśmy pawilon, w którym przez 24 godziny Kamilla Baar była poddawana ciągłej obserwacji przypadkowej publiczności. Projekt był przesycony różnorodną symboliką, a odosobnienie i kontrola, której poddała się aktorka, budziło mocne skojarzenia z czasami powszechnej izolacji. Instalacja Katarzyny Borkowskiej inspirowana jest mitem o Orfeuszu i Eurydyce oraz książką Elfride Jelinek Cienie. Eurydyka.



DKMS na Festiwalu Malta

Wciąż możecie zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku! Zapraszamy do namiotu Fundacji DKM w parku Wieniawskiego. Kilkuminutowa rejestracja może uratować komuś życie, dlatego zachęcamy wraz z Karoliną Czarnecką, która wystąpiła w piątek na naszej scenie i która jest dawczynią szpiku – przyjdźcie!