Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Klaudyna Schubert
Galeriafot. Klaudyna Schubert

Czwartek na Malcie

Startujemy z programem Portret Artysty. W tym roku przyglądamy się twórczości Milo Raua – szwajcarskiego reżysera teatralnego i filmowego, dziennikarza, a od 2018 r. dyrektora artystycznego NTGent w Gandawie. W Kinie Pałacowym możemy dziś obejrzeć Congo Tribunal – film dokumentujący teatralny trybunał na temat wojny toczącej się od 20 lat na obszarze Wielkich Jezior Afrykańskich, zrealizowany przez Milo Raua w 2015 r. (w Berlinie i w Bukavu na wschodzie Konga). Obejrzycie też nagranie spektaklu Pięć łatwych utworów opowiadającego o głośnej sprawie pedofila Marca Dutroux i Orestesa w Mosulu. Making of – dokumentację pracy nad inscenizacją Orestei Ajschylosa. Część prób do niej odbyła się w Mosulu, gdzie w 2014 r. ogłoszono powstanie Państwa Islamskiego.



O reżyserze Milo Rau wspominał Mike Urbaniak na łamach Vogue Polska: „Rekonstrukcja prawdziwych wydarzeń to znak firmowy Raua. Reżyser zbiera wszelkie materiały o wydarzeniu, rozmawia z ludźmi w nim uczestniczącymi i ekspertami. […] Rau działa między profesjonalistami a amatorami, aktorami a aktywistami, teatrem a rzeczywistością, nie daje się zaszufladkować, zamknąć ani ograniczyć.”

Witold Mrozek z Gazety Wyborczej w artykule przeznaczonym artyście pisał z kolei o głośnym spektaklu Powtórzenie. Historia(e) teatru (I), którego widzowie i widzki festiwalu będą mogli oglądać w Auli Artis: „Gwiazda europejskiego teatru, reżyser Milo Rau, na Festiwalu Malta pokaże swój spektakl Powtórzenie. Historia/e teatru (I) o śmierci młodego homoseksualnego mężczyzny Ihsane’a Jarfiego zamordowanego w centrum Liège w 2012 roku.”



Przed nami też szczególne wydarzenie – koncert Projekt Krynicki! Usłyszymy trzy utwory muzyczne skomponowane przez trzech wyjątkowych kompozytorów: Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna i Aleksandra Nowaka, do wierszy Ryszarda Krynickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej poezji współczesnej. Na zakończenie koncertu Projekt Krynicki widzowie będą świadkami tworzenia improwizowanych obrazów przez Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego – malarza, performera, reżysera filmów animowanych – do utworu Bolero Maurice’a Ravela wykonywanego na żywo przez Sinfonię Varsovia.

„Na zamówienie Festiwalu Malta Paweł Szymański napisał utwór o kotach, Paweł Mykietyn o schludnym mieście, które zamieniło synagogę w miejską pływalnię, a Aleksander Nowak stworzył symfonię o prawdzie ze znakiem zapytania. Wszystko to inspirowane wierszami Ryszarda Krynickiego.” – pisała Anna Dębowska dla Gazety Wyborczej.

Ponadto dziś aż dwa warsztaty i dwa spotkania. Rezydent twierdzy, Luca Spano, poprowadzi Speed Dialog – what is an image? – warsztaty partycypacyjne oparte na praktykach nielinearnego myślenia, w których uczestnik jest zanurzony w ewoluującym procesie kwestionowania i przeformułowywania swojego punktu widzenia. Twórczynie new visions poprowadzą zajęcia dla osób zainteresowanych świadomym tworzeniem i odbiorem kultury, pogłębianiem kontaktu z ziemią i ze światem, szukających nowych perspektyw dla rzeczywistości społecznej. Warsztatom towarzyszy spotkanie Dekolonizacja. Czytanki klimatyczne. W ramach dzisiejszej odsłony Forum odbędzie się debata Odpowiedzialni za miasto, w której wezmą udział Jan Mencwel, Artur Jerzy Filip i Natalia Weremczuk.

Dla dzieci mamy dziś warsztaty Arborysta – lekarz drzew, podczas których poznacie ciekawostki z życia drzew i ich wpływ na nas. Dowiecie się, czy drzewa rzeczywiście potrzebują naszej – człowieczej – pomocy.



Czerwone nosy wracają na afisz! Kultowy spektakl z lat 90. wraca w nowej obsadzie i reżyserii Jana Klaty. W Teatrze Nowym obejrzycie dziś również Kalinę® Agaty Biziuk – opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, lecz jako zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem. Co łączy tytułową Kalinę i coca-colę? W Teatrze Muzycznym gramy dziś Kombinat – futurystyczny spektakl inspirowany tekstami Kafki, Orwella i Huxleya, którego punktem wyjścia są muzyka i teksty Obywatela GC i Republiki. A na naszej scenie plenerowej kolejna odsłona Komuny Warszawa na Malcie – kultowy, wielokrotnie nagradzany spektakl Cezary idzie na wojnę, w którym legendarna choreografia Niżyńskiego do Popołudnia fauna Debussy’ego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii.

Jak było wczoraj?



Dzień zaczęliśmy od rozgrzewki z Marysią Stokłosą. Wyzwoliliśmy ciała od stóp do bioder, przez serce do mózgu. Na słońcu i w cieniu skakaliśmy, tańczyliśmy i toczyliśmy się po ziemi parku Wieniawskiego. Rezydencję w twierdzy objął Luca Spano, który bada, jaką wartość ma własność wizualna w czasach, kiedy obrazy przychodzą przed rzeczywistością, a świat fizyczny przebywa w materii obrazów. O planetarnej zmianie i sojuszach transgranicznych rozmawiali w ramach Forum Paulina Kramarz i Jan Sowa. A dzieci uczyły się formułować pytania i tworzyć konstrukcje w ziemi i nad ziemią na warsztatach Pytajnik. Ziemio-badanie. Na scenie plenerowej Komuna Warszawa wystąpiła ze spektaklem Ośrodek wypoczynkowy w reżyserii Anny Smolar. Tytułowy ośrodek powstał z budynku teatru, który przez to, że podejmował na scenie trudne tematy, musiał zniknąć, bo nie pasował do nowego, pozytywnego i bezrefleksyjnego społeczeństwa. W ośrodku spełnia się marzenie o zdziecinnieniu, jednak wszystko ma swoją cenę. Oglądając spektakl przychodziło na myśl, że rzeczywiście zdarzają się takie dni, kiedy chcielibyśmy, żeby naszymi problemami, troskami i pragnieniami zajął się ktoś inny. Moglibyśmy wtedy po prostu być – żyć, oddychać, istnieć bez trosk. Wolni i bezmyślni. Twórcy jednak nie pozwalają nam zbyt długo oglądać na scenie utopii i chłodno pytają – czy jesteś w stanie zrezygnować z własnej indywidualności, żeby wtopić się w zdurniałą, acz zadowoloną społeczność?


 


 

Dzień ojca na Malcie



Jak miło było widzieć wszystkich malców i dzieci nieco starsze razem ze swoimi tatami na warsztatach i innych festiwalowych aktywnościach! Cieszymy się, że spędzaliście dzień ojca razem z nami. Na tę specjalną okazję nawet niebo się rozpogodziło i trzymamy kciuki, żeby do końca festiwalu deszcz trzymał się z daleko od Malty.