Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria

Startujemy z pierwszym open callem tegorocznego Festiwalu Malta – No Title. Nabór jest adresowany do zagranicznych artystów, performerek, artywistów i animatorek, międzynarodowych tandemów i grup (w tym osób uciekających przed wojnami i bezprawiem) żyjących obecnie w Polsce. Chcemy oddać im przestrzeń i głos, poczuć i zrozumieć rzeczywistość przez pryzmat ich doświadczenia. Czekamy na pomysły wykorzystujące działanie artystyczne, interwencję, obiekt, wystawę, performance, instalację dźwiękową, pracę ze społecznością, działanie terenowe, internetowe, warsztaty lub inną formę sztuki.

Nic nie jest pewne, wszystko zaskakuje, przeraża. Ten open call miał być inny. Miesiąc temu miał zapraszać Was – zagranicznych artystów i artystki mieszkających w Polsce – do pomyślenia Polski na nowo względem tej zastanej. [...] Grafika z tytułem była już gotowa – „Re-making Poland”.

Teraz, gdy piszę te słowa, Polski sprzed miesiąca już nie ma. Jeszcze nie budzą nas bomby, ale w dzień i bezsenne noce bombardują nas myśli i emocje. Wściekłość miesza się z nadzieją, czułość z pragnieniem, polityczne rozpuszcza się w prywatnym. [...] W swoich miejscowościach każdy i każda coś próbuje zrobić, działać, być „efektywnym”.

Chris dużo czyta, żeby zrozumieć Europę Wschodnią, dotychczas jakoś łatwiej mu było żyć w Polsce bez znajomości kontekstów historycznych.

Olena montuje dawno zaplanowaną wystawę, uciekła pierwszego dnia agresji, jej mąż został w Ukrainie.
Natalia między próbami do premiery teatralnej ewakuuje czarnoskóre osoby z Ukrainy.

Hazim pisze poezję, czekając na decyzję w sprawie azylu w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Yulia negocjuje z kuratorkami zaangażowanie w walkę o wolną Ukrainę, nie godzi się na półśrodki, mówi że trzeba naciskać z każdej strony, bo przecież jest „nadzieja w mroku”.

Kasia planuje na poznańskich działkach stworzyć ogród międzykulturowy.
[...]

Jeden pomysł z poprzedniego open calla powinien pozostać: oddać przestrzeń widzialności i słyszalności, jaką ma duży, międzynarodowy festiwal, zagranicznym artystom i artystkom mieszkającym w Polsce. To właśnie te osoby odnowią oblicze tej ziemi. Nie wiemy, co będzie za miesiąc, gdy będziemy czytać zgłoszenia do open calla. Nie wiemy, o czym będziecie wtedy chcieli i chciały mówić, ale wiemy, że będziemy chciały Was słuchać i słyszeć.czytaj tekst programowy Joanny Pańczak.

Projekty wybrane przez międzynarodowe jury w składzie: Yulia Krivich, Joanna Pańczak, Dorota Semenowicz, Olga Stryzniova zostaną zaprezentowane podczas 32. Malta Festival Poznań. Maksymalny budżet jednej realizacji nie może przekroczyć 6500 zł brutto. Termin nadsyłania zgłoszeń trwa do 3 kwietnia. Laureatów i laureatki konkursu poznamy 13 kwietnia. Szczegóły w regulaminie open calla i na stronie malta-festival.pl.

Ze względu na bardzo dynamiczną sytuację społeczno-polityczną, dopuszczamy możliwość wprowadzenia przez wybrane artystki i artystów zmian w projekcie po ogłoszeniu wyników open calla.

INFORMACJE PRAKTYCZNE


TERMINY:
nabór zgłoszeń: 10.03–3.04
ogłoszenie wyników: 13.04
realizacja: 27.06–3.07.2022 – podczas Malta Festival Poznań

KOSZTY:
Maksymalny kosztorys jednego projektu to 6500 zł brutto, w tym wynagrodzenie dla autorów i autorek 4000 zł brutto oraz budżet na produkcję 2500 zł brutto.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Aby wziąć udział w naborze należy wypełnić i wysłać formularz do godziny 23.59 dnia 3 kwietnia 2022 roku. Można go wypełnić w języku polskim lub angielskim. Dopuszczamy dołączenie opisu w formie nagrania audio lub wideo, dla osób nie czujących się komfortowo w pisaniu po polsku lub angielsku.

W razie pytań związanych z zasadami uczestnictwa w open callu prosimy pisać na adres e-mail: sonia.borkowicz@malta-festival.pl.

REGULAMIN
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY