Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria

Ostatni dzień Malta Festival Poznań 2021

W niedzielę zakończyliśmy plenerową część festiwalu, a dziś gramy ostatnie wydarzenia programu Malty 2021. Czeka nas parada w reżyserii Janusza Stolarskiego Poszukiwacze – ruszymy spod katedry na Ostrowie Tumskim, a skończymy przy Bramie Poznania. Podążymy za ruchomą platformą, wielkim okrętem, a aktorzy wędrującego spektaklu grać będą w rytm muzyki. Życie to sen, a świat jest wielkim teatrem – przyjdź przeżyć to z nami. Na finał, w Bramie zagra Trio Targanescu, czyli audiowizualni nomadzi. Muzyce towarzyszyć będą obrazy scenograficzne stworzone przez poznańskich artystów. Wydarzania Stowarzyszenia Asocjacja 2006 prezentowane są z okazji obchodów dnia patronów Miasto Poznań św. Piotra i Pawła. W programie mamy dziś również drugi pokaz spektaklu Powtórzenie. Historia/e teatru (I) w reż. Milo Raua.Jak było wczoraj?

W ramach Portretu Artysty aktorzy gandawskiego NTGent oraz wyłonieni z castingu nieprofesjonaliści zagrali Powtórzenie. Historia/e teatru (I), wyreżyserowane przez Milo Raua. Spektakl opowiada wstrząsającą historię śmierci młodego homoseksualnego mężczyzny, Ihsane’a Jarfiego, zamordowanego w centrum Liège w 2012 roku. Twórcy ujawniają banalność przemocy – zło nie jest abstrakcyjne ani esencjonalne, to po prostu kilka niesprzyjających okoliczności, które doprowadzają do wybuchu agresji i frustracji. Jeden z aktorów w spektaklu, wspominając rozmowę ze sprawcą, dotyczącą jego dzieciństwa, czasu bycia nastolatkiem, sytuacji na rynku pracy, powiedział, że do momentu zbrodni żyli tym samym życiem. Morderca dodał: dobrze, że bierzesz udział w tworzeniu tego spektaklu. Metoda reenactmentu, którą Milo Rau często wybiera, wzbudziła dużo emocji. Na scenie nie ma miejsca na prawdziwą przemoc, ale zderzenie opowieści o zdarzeniach z ich odegraniem bardzo poruszyło widzów. 
Fundacja DKMS na Malcie

Przez trzy dni festiwalu w parku Wieniawskiego Fundacja DKMS przeprowadziła akcję rejestracyjną potencjalnych dawców szpiku. W Polsce co piąty pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku nie znajduje zgodnego dawcy, dlatego tak ważne jest, by zarejestrowanych dawców było jak najwięcej. Cieszymy się, że Fundacji DKMS udało się zarejestrować 92 osoby. Miejmy nadzieję, że ktoś z nich stanie się dawcą faktycznym i da szansę na życie osobie potrzebującej przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.

Kiedy okaże się, że nasz „bliźniak genetyczny” potrzebuje pomocy, otrzymamy telefon z Fundacji DKMS z pytaniem, czy podtrzymujemy chęć pomocy potrzebującemu pacjentowi. Potencjalny dawca jest poddawany gruntowanym badaniom medycznym, by sprawdzić, czy jego stan zdrowia pozwala na oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku.