Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Klaudyna Schubert
Galeriafot. Klaudyna Schubert

Co to będzie za dzień! Przygotowaliśmy dla was morze aktywności, widowisk i niespodzianek. Rękawki założone, wszyscy gotowi? No to płyniemy!

Dziś swoją rezydencję w twierdzy „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” rozpoczyna kataloński artysta Oriol Fuster Cabrera. W obiekcie odbędzie się trwająca cały dzień impreza, Polacos party, zapraszamy też na warsztaty z robienia katalońskich tapasów. Więcej o projekcie opowie w swoim orędziu o 18:30 Queen of the Fortress. Po południu w parku Wieniawskiego również kolejna odsłona Forum, debata Niewolnictwo po polsku, w której wezmą udział Kacper Pobłocki i Michał Rauszer. Rozmowę prowadzi niezastąpiona Karolina Lewicka. Wieczorem ostatnie koncerty showcase’u Berlin – Poznań – Kijów. Pop przyszłości zagra zespół [Ò], a tuż po nim na scenę wkroczy Ofliyan z popową muzyką neurotyczną. A po koncertach niezmiennie zapraszamy na silent disco!

W programie dla dzieci mamy dziś kuglarski spektakl Jarzyna, a po południu warsztaty Czarnoziemy, rędziny i bielice, czyli opowieści glebą pisane, podczas których będzie można zajrzeć pod trawnik, żeby doświadczyć przyrodniczego internetu.

To jednak nie koniec atrakcji! W ramach programu Odlot – Święto Fyrtli na Krzesinach i Głuszynie odbędą się mikrowyprawy z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz. Zabierzemy was w głąb poznańskiej terra incognita, będziemy podążać ścieżką dydaktyczną, którą w najbliższym czasie wytyczą rada osiedla i pasjonaci lokalnej historii. Drugi spacer będzie prowadzić wokół głuszyńskiego odcinka Kopla, w miejscu, które miało stanowić główny basen planowanego 50 lat temu i niezrealizowanego projektu zalewu. Czeka nas również uroczyste odsłonięcie wielkoformatowej rzeźby sąsiedzkiej, stworzonej przez poznańskie artystki wizualne Agnieszkę Grodzińską i Magdalenę Starską we współpracy z mieszkańcami i mieszkankami Krzesin. Miłośników sportu i rekreacji zapraszamy na rajd rowerowy, który przejedzie z Krzesin na Głuszynę przez płytę lotniska wojskowego dzielącego niegdyś połączone fyrtle. Wpadnijcie też na sąsiedzki piknik na Głuszynie, gdzie nakarmią was miejscowe lokale gastronomiczne. Podczas pikniku będziecie mogli zapoznać się z twórczością lokalnych artystów, wziąć udział w animacjach twórczych i sportowych dla dzieci i dorosłych, a także zobaczyć wóz strażacki i strój pilota! Na finał zagrają tygrysy współczesnej cyganistyki – Fanfara Awantura, czyli szalony, 10-osobowy band instrumentów dętych, który kradnie tradycyjne melodie z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii, by torpedować je zdobyczami muzyki XXI w.

W Teatrze Polskim zobaczycie dziś Morderstwo (w) Utopii w reżyserii Grzegorza Laszuka. Spektakl to filozoficzna dysputa w formie komedii kryminalnej, w której czarnym charakterem jest Slavoj Žižek, a Pragmatysta, bez litości rozprawiający się z pomyłkami Utopii, wytycza kurs rakiet Elona Muska prosto na Marsa. W Polskim Teatrze Tańca odbędzie się premiera Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt kolektywu bodytalk z Münster. Twórcy zderzają pandemiczną traumę izolacji z fizycznością i indywidualnością ludzkiego ciała: miłością, seksem, śmiercią i wolnością. W jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanym minionymi plagami? Próbując odpowiedzieć na to pytanie i czerpiąc z cielesnych inspiracji, dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki pragną stworzyć obraz miasta. Czy tytułowe Traumstadt będzie miastem marzeń, czy miastem traum?