Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Klaudyna Schubert
Galeriafot. Klaudyna Schubert

„Powtórzenie. Historia/e teatru (I)” – spektakl Milo Raua

Zakończyła się już plenerowa część Malty, ale festiwal trwa nadal! Zapraszamy na pokaz spektaklu Powtórzenie. Historia/e teatru (I), który został wyreżyserowany przez bohatera tegorocznego Portretu Artysty – Milo Raua. Spektakl opowiada o śmierci młodego homoseksualnego mężczyzny, Ihsane’a Jarfiego, zamordowanego w 2012 r. w centrum Liège. Wydarzenie wstrząsnęło belgijską opinią publiczną i było opisywane w większości tamtejszych mediów. Milo Rau inscenizuje i problematyzuje głośne zabójstwo. Przedmiotem refleksji czyni również sam teatr: przygląda się narzędziom, jakimi dysponujemy, by opowiadać na scenie o tragedii (strachu i okrucieństwie, stracie i żałobie) i wywoływać w widzach emocje. Jak widz może zareagować na pokazaną przemoc, jaką funkcję pełni, jaka jest jego/jej odpowiedzialność?




30 lat Malty online – archiwum festiwalu

Próbowaliście już wygooglować hasło „Malta archiwum”? Nie? No to zróbcie to koniecznie! Na stronie www.archiwum.malta-festival.pl znajdziecie materiały z 30 lat trwania festiwalu! Jest tu dokumentacja wydarzeń, wycinki prasowe a także zdjęcia i materiały nadesłane przez Was – uczestników wydarzeń Malta Festival Poznań! Kto z Was całował się po raz pierwszy nad maltańskim jeziorem? A kto w przypływie emocji poznał najlepszych przyjaciół we wspólnym tańcu na silent disco? Pozwólcie wspomnieniom odżyć, sprawdźcie koniecznie naszą stronę! 


 

Jak było wczoraj?

Festiwal w parku Wieniawskiego zakończyliśmy wzruszającym koncertem Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Jak mówili artyści: „Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane”. Bardzo cieszymy się, że tylu i tyle Was przyszło, żeby zakończyć wspólne „wyjście w plener”!







W Kinie Pałacowym mogliśmy rozmawiać z Milo Rauem oraz grającym w jego produkcjach aktorem Sébastienem Foucaultem i dramaturgiem NTGent Stevenem Heenem. Po spotkaniach odbyła się projekcja Just Asking: Film?







W parku Wieniawskiego Karolina Szczypek dokonała podsumowania dotychczasowych dokonań w ramach projektu Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia. Poddała również w wątpliwość zaistnienie obiektu-twierdzy – czy ziemia chciałaby zostać wykorzystana w taki sposób? Opinie zgromadzonych widzów były podzielone, szczególnie dlatego, że w ścianach twierdzy zaczęły wyrastać roślinki. Natura zaadaptowała się do nowego stanu rzeczy. Niemniej motywacja artystki była silna i wieczorem efektownie runęła jedna ze ścian. Dzieci uczestniczyły w warsztatach konstruktorskich naszego partnera VOX – Szyszki, trzcina, drewno, czyli budujemy domy dla owadów i spektakl Dr. Acrylicstein. Uczestnicy wczorajszej, ostatniej już debaty w ramach Forum zastanawiali się z Edwinem Bendykiem i Grzegorzem Lewickim, czy czeka nas nowe średniowiecze. W Polskim Teatrze Tańca odbyła się premiera spektaklu Moniki Błaszczak i Luisy Mateo Dupleich Rozoi Święto Wiosny. Preludium. Minimalistyczny spektakl taneczny rozbudzał myślenie o cielesności oraz doświadczeniu bliskości, budując opowieść, w której ważnym elementem był stosunek do środowiska, natury, młodości i płodności.