Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Poniedziałek na Malcie

Słoneczny weekend za nami, festiwal rozkręcił się już na dobre, a teraz czas na poniedziałkowe aktywności! Dziś rozpoczyna się kolejna rezydencja – twierdzę przejmują Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman z projektem Mój dom to mój dół. Nawiązując do kryzysu mieszkaniowego, przez 48 godzin twierdzę zamienią w dom. Będą w niej spać, jeść, żyć. W parku Wieniawskiego stanie również Info Punkt Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, w którym odwiedzający będą mogli zapoznać się z broszurą zawierającą porady lokatorskie oraz skorzystać z indywidualnej porady prawnej dotyczącej prawa lokatorskiego. Przeczytaj rozmowę z rezydentkami w Gazecie Wyborczej TUTAJ.

Wpadnijcie do parku na powitanie słońca, świętując Międzynarodowy Dzień Jogi. Dzieci zapraszamy na warsztaty konstruktorskie z budowania architektury dla robaków, owadów i wszystkich innych mieszkańców gleby. Uwaga! Projektując przestrzeń, zmienimy nieco perspektywę! W okolicach parku Wieniawskiego i na pozostałych ulicach Poznania możecie spotkać Trenerów Życia Codziennego, którzy pomogą sprawniej i efektywniej radzić sobie z rzeczywistością. Dzisiejsza debata Forum będzie dotyczyć postaci Jakuba Szeli, a rozmawiać będą Radosław Rak, laureat nagrody Nike 2020 za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, i Paweł Demirski, autor dramatu W imię Jakuba S., który wystawił wraz z Moniką Strzępką w 2011 r., rozpoczynając w Polsce niewygodną rozmowę o pochodzeniu i klasowości. Jeśli przegapiliście wczoraj taneczny spektakl Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt, możecie to jeszcze nadrobić. A na maltańskiej scenie plenerowej ruszamy z cyklem Komuna Warszawa na Malcie. Zagramy dziś Świętą Kluskę – pierwszy na świecie holy-hop-dog musical! Teatr Komuna Warszawa jest, jak mówią jej członkowie, „pogrobowcem i spadkobiercą” Komuny Otwock, jednej z najciekawszych i najwyrazistszych niezależnych grup artystycznych przełomu XX i XXI w., funkcjonującej od 1989 r. na pograniczu sztuki i aktywizmu społecznego. Starsi widzowie Malty mogą pamiętać prezentowany na festiwalu w 1998 r. spektakl muzyczno-wizualny Bez tytułu, który wygrał maltańskiego Offeusza – nagrodę dziennikarzy dla najlepszego spektaklu offowego. Był nią budżet na produkcję nowego spektaklu z premierą w głównym programie kolejnej Malty. W ten sposób powstał spektakl Deklaracja. Komuna przeniosła się do stolicy i zmieniła nazwę, jednak jej działalność wciąż określają myślenie wspólnotowe, wiara w społeczne, oddolne działanie nie dla zysku, lecz dla społecznej korzyści i osobistej satysfakcji oraz pragnienie tworzenia przestrzeni dla niezależnej myśli i ekspresji artystycznej.

 Jak było wczoraj?

Mieszkańcy Krzesin i Głuszyny, dzień dobry! Jak się macie? Odpoczęliście po wczorajszych wrażeniach? Wspaniale bawiliśmy się wczoraj z wami na sąsiedzkim pikniku! Były spacery z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz, rajd rowerowy i masa pysznego jedzenia. W ramach programu Odlot – Święto Fyrtli odsłoniliśmy uroczyście wielkoformatową rzeźbę sąsiedzką, autorstwa poznańskich artystek wizualnych – Agnieszka Grodzińskiej i Magdaleny Starskiej – oraz mieszkańców i mieszkanek Krzesin. A jaki magiczny był finał! Zespół Fanfara Awantura zabrał nas na Bałkany, Bliski Wchód i do Turcji, podgrzewając emocje zdobyczami muzyki XXI w. Działo się!

 W parku Wieniawskiego było dużo śmiechu i jedzenia. Dla dzieci wystąpił klaun-kucharz, który w kuglarskim popisie zachęcał do rozsmakowania się w owocach i warzywach. Twierdza zmieniła się w kataloński pawilon, a jej rezydent, Oriol Fuster Cabrera, poprowadził warsztaty z robienia tapasów. Wieczorem, na zakończenie showcase’u Berlin – Poznań – Kijów, zagrały zespoły [Ò] i Ofliyan. Widownia była tłumna i gwarna, ale każdy mógł znaleźć swój kawałek ziemi w parku i dać się wciągnąć w magiczny świat kijowskiego popu.