Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

grafika: Bękarty, Olga Beyga
Galeriagrafika: Bękarty, Olga Beyga

Czym jest dla Ciebie Festiwal Malta?
Zadajemy to pytanie naszym widzom od 30 lat. Ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi, corocznym spotkaniem z przyjaciółmi, pretekstem do wizyty w Poznaniu, a może wspomnieniem własnych występów przed poznańską publicznością?

Czym dla Poznania jest Festiwal Malta?
Jesteśmy blisko mieszkańców. Pokazujemy jak wprawić w ruch me- chanizm miejskiego zaangażowania, bycia razem, jak budować kapitał miasta oparty na kulturze i wspólnotowości. Od 30 lat produkujemy, zapraszamy, kreujemy, wychodzimy w miasto, wchodzimy do sal, oswajamy nieprzyjazne wcześniej sztuce tereny, prowokujemy (czasem jesteśmy grzeczni), odkrywamy nieznanych artystów, prezentujemy wielkie gwiazdy, przyciągamy turystów, zapraszamy dzieci do wspólnych działań...

Czym jest Festiwal Malta dla kolejnych pokoleń naszych współpracowników?
I dla wolontariuszy z całej Polski, dla widzów, którzy o 4.00 rano wychodzą z silent disco, dla tych, którzy wykupują swoje bilety jako pierwsi i tych, którzy próbują się dostać na wydarzenia, mimo, że nie ma już biletów? Jest doświadczaniem. Pierwsze pocałunki po spektaklu, pikniki nad jeziorem, afterparty z artystami, tańce z nie- znajomymi do białego rana, dyskusje przy piwie o muzyce, filmie i teatrze...

Przez ostatnie trzy dekady Festiwal Malta był ważny także dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zbudowaliśmy markę znaną w Europie. Jednak po raz pierwszy od 1994 r. Ministerstwo nie przyznało nam ani złotówki. Czy musimy tłumaczyć, że bez kultury nie bylibyśmy dzisiaj w tym miejscu ekonomicznego, społecznego i gospodarczego rozwoju, w którym jesteśmy obecnie? Bez naszego festiwalu zupełnie inaczej wyglądałby Poznań.

Teraz więc my potrzebujemy Ciebie. Uruchamiamy akcję OBYWATELSKI MINISTER KULTURY.
Dziękujemy Ci, że byłeś z nami przez ostatnie 30 lat. Cieszymy się, że mogliśmy pokazywać Ci produkcje z całego świata, że wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania zadawane w festiwalowych idiomach, że mogliśmy się spotkać. Po ponad roku w pandemicznej rzeczywistości wszyscy rozumiemy jak bardzo te spotkania są istotne. Chcemy abyś powiedział nam dlaczego Festiwal Malta jest dla Ciebie ważny, dlaczego kultura jest czymś bez czego nie wyobrażasz sobie życia. Potrzebujemy Twojego wsparcia – ciepłego słowa, niezgody na sytuację, w której festiwal, będący jedną z artystycznych wizytówek naszego kraju i duszą Poznania, staje się dla rządzących – po 30 latach – nieważny.

Jeśli zechcesz wesprzeć nas także finansowo, zapewniamy Cię, że każda złotówka, która wpłynie na nasze konto wesprze tegoroczną edycję festiwalu, do której zapraszamy wszystkie pokolenia widzów. Ty także jesteś ważny. Nie zgadzaj się na to, aby odebrano Ci prawo do kultury. My się nie zgadzamy, działamy dalej!
Zostań Obywatelskim Ministrem Kultury. Wszystkie szczegóły poniżej.

#obywatelskiministerkultury

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji zostania Obywatelskim Ministrem/ą Kultury!

1. Co robić? Nagraj viralowy filmik komórką!

2. Co powiedzieć? Możesz w filmie wyrazić gest solidarności z sytuacją polskiej kultury, która nie jest finansowana ze środków publicznych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jak Festiwal Malta, który od zawsze finansowany był z rządowych funduszy. Zachęcamy do zostania Obywatelskim Ministrem/ą Kultury i wsparcia ciepłym słowem organizacji pozarządowych.

3. Co można dodać? Byłeś/byłaś kiedyś na Festiwalu Malta? Opowiedz nam o tym! Dlaczego ważna jest organizacja festiwali, takich jak Festiwal Malta, który istnieje już ponad 30 lat?

4. Zaznacz, że jesteś Obywatelskim Ministrem/ą Kultury i – jeśli uznasz to za ważne – wspomnij, że sam wsparłeś/aś Festiwal Malta (dla przypomnienia podajemy dane: nr konta: BZ WBK 06 1090 1362 0000 0001 3435 6326). Nominuj wybraną przez Ciebie osobę (oznacz ją w poście): I Ty możesz zostać Obywatelskim Ministrem/ą Kultury. Jeśli znasz kogoś, komu bliska jest kultura, zaproś go do akcji. 

5. Umieść filmik na swoim kanale społecznościowym (Facebook lub Instagram) i wpisz hashtag: #obywatelskiministerkultury, otaguj @ nominowaną osobę.

6. Po opublikowaniu wyślij nam link do swojego filmu, abyśmy mogli włączyć się w komunikację (socialmedia@malta-festival.pl).