Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Michał Merczyński, Karol Działoszyński, fot. Jagoda Waśko
GaleriaMichał Merczyński, Karol Działoszyński, fot. Jagoda Waśko

2 czerwca 2021 odbyła się konferencja prasowa 31. Malta Festival Poznań w hybrydowej formie. Do Fundacji Malta zaprosiliśmy Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania, Jędrzeja Solarskiego, Przewodniczącego Rady Fundacji Malta, Karola Działoszyńskiego, a wirtualnie podczas transmisji na Facebooku i Youtube Festiwalu Malta byli z nami Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak i przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Poznańskiego i przedstawiciel Rządu Flandrii w Polsce Thomas Castrel, a także oraz publiczność festiwalu.

Konferencja odbyła się w dwóch częściach, po przywitaniu dyrektor festiwalu, Michał Merczyński zaprosił obecnych stacjonarnie i wirtualnie do obejrzenia materiału wideo, w którym został przedstawiony program nadchodzącej, 31. edycji. Przybliżyliśmy nowy, międzynarodowy nurt programowy – Portret Artysty, w którym będziemy prezentować sylwetkę i twórczość wybranego twórcy lub twórczyni współczesnego teatru. Pokazaliśmy program teatralny, muzyczny, strefy społeczno-artystycznej, Generatora Malta i dla dzieci, a także spotkań wokół Forum. Zapowiedzieliśmy też obecność w parku Wieniawskiego, w którym stanie miasteczko festiwalowe.

Na 31. Malta Festival Poznań zaprosił Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, którego mogliśmy wysłuchać na filmie:

Po wielu miesiącach spędzonych w domach i przed ekranami komputerów, spotkajmy się razem na festiwalu Malta, który w tym roku wraca do swoich korzeni. Myślę, że w różnorodnym programie każdy znajdzie coś dla siebie – będzie można zobaczyć spektakle gościnne lub te wyprodukowane przez poznańskie teatry, a także koncerty czy działania artystyczne oraz animacyjne dla różnych grup wiekowych. Festiwal ponownie będzie blisko mieszkanek i mieszkańców, sprzyjając budowaniu relacji między nami, zawieraniu nowych znajomości, tworzeniu więzi sąsiedzkich. To właśnie niezobowiązującego bycia razem i wspólnego przeżywania emocji najbardziej teraz potrzebujemy. Zapraszam serdecznie do Poznania. Zapraszam na festiwal Malta

O różnorodności wydarzeń kulturalnych i o powrocie do normalności wypowiadał się Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Poznania.

Jestem dumny, że mogę w tym współuczestniczyć. Tak jak głównym hasłem tegorocznego Festiwalu Malta jest powrót do korzeni to dodałbym, że również to powrót do normalności. [...] Bardzo się cieszę, że kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego miesiąca jest festiwal Malta, który – co bardzo ważne – będzie obecny w różnych częściach miasta.

Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński podkreślał potrzebę ponownego uczestnictwa w kulturze po trudnym okresie pandemii:

Chodźmy w plener, powrót do ziemi, powrót do korzeni – to hasła, które przyświecały nam przy tworzeniu tegorocznej edycji. Bardzo silna potrzeba bycia razem, bycia razem w plenerze, w bezpiecznym dystansie, jest czymś, co powoduje, że chcemy uczestniczyć w kulturze i chcemy uczestniczyć w tym festiwalu.