Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria

Zapraszamy na otwartą dla publiczności Akademię Miasta, czyli szkolenie dla architektów, animatorek i miejskich aktywistów. W sobotę, 4 grudnia o godz. 10:00 odbędzie się seminarium z udziałem urzędników i urzędniczek z Gdyni, Wrocławia i Poznania, z którymi porozmawiamy o budowaniu miast wrażliwych w Polsce – miast sprawiedliwych społecznie i bezpiecznych ekologicznie. Otwarte prelekcje zaproszonych gości połączone z panelem dyskusyjnym odbędą się w formie online.

Projekt Akademii Miasta zakończą pokazy filmowe z selekcji Watch Docs. 15 i 16 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy do biura Fundacji Malta na filmy, które podejmą temat kryzysu klimatycznego. Poznamy Emmanuela Cappellina, który swój film „Kiedy już wiesz" poświęca kwestii globalnego ocieplenia. Simon Wood przedstawi „Raport z suchego miasta", obrazując sytuację kończących się zasobów wody w Kapsztadzie. Reżyserzy „Złotej trucizny" sportretują Mariette Lefferink, która nagłaśnia temat wydobycia złota z towarzyszącym mu uranem, który rozprzestrzeniając się wkoło szkodzi mieszkańcom i mieszkankom.

Na otwarte wydarzenia Akademii Miasta obowiązują zapisy mailowe: zapisy@malta-festival.pl.


HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Otwarte prelekcje i panel dyskusyjny:

4.12, sobota, 10:00-12:00, online – W stronę miast wrażliwych? Kryzys klimatyczny, a działania polskich miast
(link na spotkanie zostanie udostępniony na wydarzeniu: Otwarta Akademia Miasta 06)

Ekonomia obwarzanka stała się w ostatnim roku kołem ratunkowym rzuconym miastom w obliczu kryzysu klimatycznego. Do inspiracji koncepcją Kate Raworth w swoich strategiach politycznych przyznają się m.in. Amsterdam, Barcelona i Melbourne. Założenia zawarte w obwarzanku będą punktem wyjścia do dyskusji na temat budowania miast wrażliwych w Polsce. Jakie działania prośrodowiskowe są wdrażane na poziomie lokalnych polityk w naszym kraju? Które z nich wspierają tworzenie sprawiedliwych społecznie i bezpiecznych ekologicznie miast?

O tym porozmawiamy z naszymi gośćmi – urzędniczkami i urzędnikami z Gdyni, Wrocławia i Poznania, którzy zaprezentują wybrane działania na rzecz uwrażliwiania miast na kwestię ekologiczną i społeczną. Po serii wystąpień odbędzie się dyskusja na temat możliwości i sposobów wdrażania rozwiązań związanych z adaptacją miast do antropogenicznych zmian klimatu na poziomie polityki miejskiej.

W seminarium wezmą udział: Joanna Krukowska z Urban Lab Gdynia, Dominika Dymek i Natalia Madajczyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Iwona Matuszczak-Szulc z Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. Spotkanie poprowadzi Mateusz Nowacki, współtwórca Akademii Miasta. 
 

Pokazy filmów z selekcji Watch Docs:
15.12, środa, 18:00-19:45 – Kiedy już wiesz (reż. Emmanuel Cappellin)
16.12, czwartek, 18:00-18:15 – Raport z suchego miasta (reż. Simon Wood, François Verster)
16.12, czwartek, 18:15-19:30 – Złota Trucizna (reż. Sylvia Vollenhoven, Fredrik Gertten)
 

KIEDY JUŻ WIESZ
104 min, reż. Emmanuel Cappellin
2020, Francja

Jakie to uczucie, kiedy już wiesz, że nie zdarzy się cud, który powstrzyma klimatyczną katastrofę? Jako zaangażowany filmowiec i aktywista, Emmanuel Cappellin postanowił poświęcić swój film kwestii globalnego ocieplenia. Podczas podróży do Chin na pokładzie gigantycznego kontenerowca doznał załamania nerwowego. Klimatyczna depresja zmusiła go do przewartościowania życia i dokonania kilku kluczowych wyborów. Ale jego film nie jest kroniką wewnętrznych rozterek. Wychodząc od bardzo osobistych przeżyć, Cappellin nie traci z oczu szerszego kontekstu. Zamiast tworzyć kolejne ostrzeżenie przed nadciągającym kryzysem wskazuje, jak zminimalizować jego skutki. Odwiedza ludzi, którzy musieli nauczyć się radzenia sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i ich następstwami. Rozmawia z ekspertami, którzy szukają praktycznych rozwiązań na trudne czasy. Z niełatwymi pytaniami, które stawia jego film, prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć wszyscy.
 

RAPORT Z SUCHEGO MIASTA
13 min, reż. Simon Wood, François Verster
2018, RPA, USA

Jak wygląda życie w wielkim mieście, w którym kończą się zapasy wody? Jak w Kapsztadzie w RPA, gdzie policja ściga biedaków, których jedynym źródłem utrzymania są nielegalne samochodowe myjnie, i staruszków zużywających ostatnie krople drogocennej cieczy do podlewania ogródków. A przecież tuż obok bez przeszkód funkcjonują luksusowe hotele, których gigantyczne pola golfowe bynajmniej nie wyglądają na przesuszone.


ZŁOTA TRUCIZNA
74 min, reż. Sylvia Vollenhoven, Fredrik Gertten
2019, Szwecja, RPA, Norwegia

Nienaganne maniery, charakterystyczna wymowa, szpilki, ekstrawaganckie kreacje, makijaż i biżuteria. Bohaterka filmu Sylvii Vollenhoven i Fredrika Gerttena to bardzo stylowa gwiazda, choć nie świeci na firmamencie biznesu ani mody. Z początku biznesowi giganci wydają się ją wręcz z dobrotliwym uśmiechem lekceważyć. Popełniają błąd – mają przed sobą obrończynię praw człowieka pierwszej wielkości, wybitną i nieustępliwą. Mariette Lefferink nosi ozdoby tylko ze sztucznego złota, bo czuje, że to prawdziwe jest brudne. Prawie dosłownie – używany przy jego wydobyciu uran wiatr roznosi z hałd – złowrogiej pamiątki po złotej przeszłości Johannesburga – i osadza na wszystkim dokoła. Właściciele wielkich kopalń ani państwo nie czują się odpowiedzialni za tragiczne skutki dla mieszkańców sąsiadujących z kopalniami ubogich dzielnic miasta. Z autoironią, ale i charakterystyczną pewnością siebie Mariette, była świadkini Jehowy, mówi: „Myślę, że być może Bóg stracił zainteresowanie ludzkością. I dlatego czuję, że teraz moim obowiązkiem jest wyjść z domu i spróbować przywrócić trochę poczucia sprawiedliwości.”

Pokazy w ramach Akademii Miasta odbywają się we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i festiwalem Watch Docs, w ramach realizowanego przez nich projektu „Watch Docs w szkole". Jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

Panel jest częścią programu Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla miejskich aktywistów, animatorek, architektów, badaczek i urzędników, realizowanego od 2016 roku przez Fundację Malta. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania. #poznanwspiera


Powrót do informacji prasowych