Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria

11 i 12 listopada Poznań stanie się areną narodowej debaty o demokracji, której inicjatorem jest dominikanin Nikodem Brzózy. Do projektu „Wolność Kocham i Rozumiem” zostali zaproszeni znani artyści i artystki, a także osobistości świata kultury i sztuki, które jawnie deklarują obronę takich wartości demokratycznych jak wolność obywatelska czy porządek instytucjonalny państwa. Wydarzenia patronatem objęli Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jan Grabkowski, Starosta Poznański.

Najlepszym wyrazem patriotyzmu jest obrona demokracji. Bez niej świętowanie rocznic jest teatralnym gestem, a nawet groteską i na nic się zda. – mówi pomysłodawca projektu, dominikanin Nikodem Brzózy. Z okazji Dnia Niepodległości 11 i 12 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się debata i koncert na rzecz demokracji.

W czwartek (11 listopada), w Iglicy o g. 16:00 odbędzie się debata z udziałem panelistów: ks. Adama Bonieckiego, dominikanina Tomasza Dostatniego, Agnieszki Holland, Aleksandra Kwaśniewskiego, prof. Marcina Matczaka i prof. Anny Wolff-Powęskiej. Do tematyki dyskusji wprowadzi Nikodem Brzózy op, a całość poprowadzi Karolina Lewicka, dziennikarka Radia TOK FM. Spotkanie będzie skupione wokół problemu niszczenia demokracji w państwie i odbierania ludziom wolności obywatelskiej.

Dzień później, w piątek o g. 20:00 w Sali Ziemi będzie miał miejsce koncert złożony z czterech odsłon. Tematem pierwszej jest ojczyzna, drugiej – Kościół i jego rachunek sumienia, trzeciej – prawo i ład instytucjonalny, czwartej – wolność obywatelska.

Na każdą część składają się następujące elementy: przesłanie, utwory muzyczne i poezja. Przesłanie o ojczyźnie, patriotyzmie i demokracji wygłosi Agnieszka Holland, dominikanin Nikodem Brzózy zrobi rachunek sumienia Kościoła, prof. Andrzej Zoll opisze stan polskiej demokracji, a prof. Marcin Matczak opowie o wolności obywatelskiej i zagrożeniach ze strony autorytaryzmu.

Na część artystyczną składają się tematycznie dobrane utwory: wiersze, piosenki autorskie i interpretacje oraz specjalnie zaaranżowane kompozycje muzyczne. Wiersze Wisławy Szymborskiej, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego i tekst papieża Franciszka przeczyta Maja Komorowska. Wśród wykonawców są: Kayah, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Czesław Mozil, Marcin Maciejczak, Orkiestra Collegium F (dyr. Marcin Sompoliński), Mela Koteluk, Krzysztof Iwaneczko, Patryk Piłasiewicz i Poznański Chór Chłopięcy.

Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Malta, a producentem wykonawczym – Estrada Poznańska. Wydarzenia są objęte patronatem Jacka Jaśkowiaka – Prezydenta Miasta Poznania, Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Jana Grabkowskiego – Starosty Poznańskiego.

Wkrótce zostanie ogłoszony termin dystrybucji zaproszeń na koncert, które będzie można nabyć bezpłatnie przez platformę ToBilet.pl. Wydarzenia będą transmitowane – o szczegółach poinformujemy niebawem. Więcej na malta-festival.pl.


Powrót do informacji prasowych