Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

The Trick Brothers, fot. Frantisek Ortmann
GaleriaThe Trick Brothers, fot. Frantisek Ortmann

Festiwal Malta ogłosił dwa konkursy dla środowisk artystycznychChodźmy w plener / Let’s hit the outdoors na działania plenerowe – od krótkich form teatralnych i muzycznych, przez happeningi, po formy nowocyrkowe – oraz nabór Zaklepane / Ground Rules na projekty artystyczne do programu Generatora Malta skupione wokół społecznych kontekstów ziemi. Jury wyłoniło łącznie 17 projektów, które zobaczymy w czerwcu na Malcie.

W ramach działań plenerowych pokażemy osiem wydarzeń w przestrzeni publicznej. W programie muzyczna baśń dla dzieci, happening uliczny, cykl koncertów, narciarski bieg przełajowy, żonglerka, akrobatyka i spektakle familijne oraz akcje pełne nostalgii i humoru. W Generatorze Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu, zaprezentujemy dziewięć projektów z obszaru sztuki i aktywizmu związanych z prawem własności, prawem do ziemi i eksploatowaniem jej zasobów. Zobaczymy je w parku Wieniawskiego, w miejscu, gdzie iwola – duet artystyczny Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej – w projekcie Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce stworzy twierdzę z ziemi. Twierdza będzie dwudniową lokalizacją dla każdego zwycięskiego działania.

Chodźmy w plener – zabawy i tęsknoty na świeżym powietrzu

Wciąż jesteśmy w sytuacji pandemii, która wywróciła nasze myślenie o spotkaniach z publicznością. Regułą stały się streamingi, a wyjątkiem spotkania na żywo. Spróbujmy powrócić do normalności i znów pobyć razem, doświadczyć sztuki i zabawy z innymi i wśród innych. W ramach działań plenerowych proponujemy wydarzenia dla wszystkich maltańskich widzów – z żonglerką, humorem, nutką nostalgii i kolorów.

W ramach programu Chodźmy w plener / Let’s hit the outdoors Ewa Szawłowska, Monika Polaczek-Przestrzelska, Marcin Lemiszewski z aktorem sztuki cyrkowej przedstawią muzyczną baśń edukacyjną Kino Nieme inspirowaną postacią Charliego Chaplina. Zespół Circus Ferus przygotuje happening uliczny Trenerzy Życia Codziennego vol. 2 pandemia! i wyposażą uczestników festiwalu w odpowiednie sprawności, by efektywniej wykonywali codzienną pracę w dobie pandemii. Interdyscyplinarna Grupa Teatralna – Asocjacja 2006 pokazywała na Malcie niejeden spektakl. W tym roku w widowisku Wytrwać, w przekładzie Lecha Raczaka, z tekstem i reżyserią Darii Anfelli, zobaczymy aktorów, którzy zmierzą się z postaciami biblijnymi Piotra, Pawła, Magdaleny i Jezusa. Wielu artystów wykorzysta formy nowocyrkowe w swoich przedstawieniach, m.in. Kamil Dziliński pokaże perypetie szalonego naukowca-hobbysty, Dr. Acrylicsteina. Fundacja Sztukmistrze zrealizuje spektakl familijny Zgubowisko, zapraszając widzów do opowieści o cyrku i zachęcając do poszukiwania własnej drogi w życiu. The Trick Brothers, duet czeskich artystów przedstawi Skiing Odyssey – narciarski bieg przełajowy o nieznanym kursie, pełny przygód, wykorzystujący autoironię, żonglerkę i formy akrobatyki. Z kolei performer Kamil Malecki przedstawi spektakl dla dzieci Jarzyna, w którym spróbuje przemienić ‘ble’ w ‘am’. W przestrzeni miasta Michał Fetler z zaproszonymi zespołami zagra trzy koncerty z użyciem instrumentów akustycznych.

Generator Malta – Ziemia nieswoja

Do kogo należy ziemia? Jaka jest nasza (ludzka) z nią relacja? Jak ziemia się z tym czuje i na co nam jeszcze pozwoli? Ten temat rozwinie kuratorka Joanna Pańczak z artystami i artystkami w Generatorze Malta pod hasłem „Ziemia nieswoja”. Część programu Generatora Malta od kilku lat powstaje w formie otwartego konkursu dla środowisk artystycznych. W ubiegłym roku program zajmował się społecznymi kontekstami wody. Teraz przygląda się kolejnemu z żywiołów – ziemi. W ramach konkursu Zaklepane / Ground Rules zostanie zrealizowane dziewięć premierowych polskich i zagranicznych rezydencji.

W ramach naboru Zaklepane / Ground Rules duet twórczyń, Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman, w projekcie Mój dom to mój dół zaproszą do debaty o kryzysie mieszkaniowym, którego same doświadczają. Artystka dźwiękowa Edka Jarząb w Uskoki FM zbuduje pirackie radio z audycjami i setami didżejskimi i zainicjuje imprezę rave’ową. Artystka wizualna Anna Kędziora przesiedli rośliny z przestrzeni przeznaczonych pod inwestycje w Poznaniu w bezpieczną oazę – Kwiaciarnię i przekaże je pod opiekę mieszkanek i mieszkańców. Luca Spano w interwencji artystycznej For Sale wystawi na sprzedaż zdjęcia fragmentów twierdzy, umożliwiając odwiedzającym ich zakup. Performerka Karolina Szczypek w interdyscyplinarnym działaniu aktywistycznym Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia razem z grupą badawczą będzie szukać sposobu na nadanie statusu prawnego ziemi w parku Wieniawskiego w Poznaniu. Działacz Oriol Fuster Cabrera, zainspirowany hiszpańskim słowem „polacos” (Polacy), używanym w stosunku do Katalończyków, stworzy Pawilon kataloński dla kultury katalońskiej – od kultury kulinarnej do muzycznej. W czasie trwania projektu Pauli Kaniewskiej Strefa wydobycia Poznań powstanie mapa Naramowic z zaznaczonymi kopalniami odkrywkowymi, by nakreślić alternatywną rzeczywistość, która mogłaby mieć wpływ na sytuację mieszkańców i mieszkanek Poznania. Kolektyw projektowo-artystyczny make LARMO w projekcie Hałda wulkaniczna ziemia zbada intymną relację człowiek – ziemia na obszarach poprzemysłowych hałd, powstałych wskutek działalności człowieka. Z kolei kolektyw edukacyjny new visions stworzy warsztaty Ta ziemia nie należy do nas, to my należymy do tej ziemi, skupione wokół praktyk kolonializmu będących przyczyną wyzysku i eksploatacji ziemi.
 


Powrót do informacji prasowych