W ostatnich latach coraz wyraźniej widać odrodzenie zainteresowania miejskim rolnictwem. Jedną z przyczyn, na którą wskazują eksperci, jest wzrost świadomości dla znaczenia rozbudowanej sieci żywnościowej w miastach lub w jego bliskiej odległości. Po pierwsze, ma to związek z dostrzeżeniem, że produkcja żywności, zwłaszcza w kontekście łańcucha dostaw, wzmaga problem, jakim jest wzrost śladu ekologicznego. Po drugie, kwestia zapewnienia suwerennej polityki żywnościowej na poziomie miejskim lub regionalnym, stanowi kontrę do wielkoprzemysłowej, monokulturowej praktyki rolnictwa, która przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, wyjaławiania gleby i . W trakcie dwudniowego zjazdu uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z działaniami proponowanymi na gruncie „nowego kooperatyzmu”; poćwiczą, w jaki sposób mogą wyglądać alternatywne przepływy między miastem i wsią w kontekście żywnościowym, jak i zdobędą wiedzę na temat praktyk, które będą mogły zastosować w swoich działaniach.
Zajęcia poprowadzą: Fundacja Agro-Perma-Lab: Joanna Bojczewska, Klaudia Kryńska
Czas trwania zajęć: soboty 11:00-18:00, niedziele 10:00-16:00, 8.10 16:00-19:00
Fundacja Agro-Perma-Lab / www.agropermalab.org
W Fundacji AGRO-PERMA-LAB działamy na rzecz rozwoju edukacji z permakultury, agroekologii i suwerenności żywnościowej. Projektujemy szkolenia dla edukatorów, liderów społecznościowych i aktywistów. Realizujemy badania i tworzymy edukacyjne materiały audio-wizualne. Nasze trzy główne projekty realizowane w 2021 roku to: Seria szkoleniowa Agro-Perma-Lab: NASIONA, Pilotażowe badanie agroekologii dla FAO, oraz artystyczne projekty Muzeum Supermarketu: solidarność żywnościowa 2030+ i Forum Edukatorek i Edukatorów Permakultury z Biennale Warszawa.
Joanna Bojczewska – inicjatorka treningów i Fundacji Agro-Perma-Lab, jest edukatorką Agroekologii z doświadczeniem w dziedzinie ekosystemowych i permakulturowych upraw w Polsce, Anglii i Hiszpanii; absolwentka kursu rolnictwa ekologicznego w ramach Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego (EUL), współzałożycielka i animatorka Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska i międzypokoleniowych spotkań rolników. Ukończyła The London School of Economics and Political Science na wydziale antropologii społecznej, pasjonuje się edukacją nieformalną, facylituje treningi i warsztaty, projektuje ogrody permakultury, twórczyni krótkich filmów i podcastów. www.ekopoletko.wordpress.com / joanna@agropermalab.org
Klaudia Kryńska – absolwentka Socjologii Stosowanej i Antropologii Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Miejska ogrodniczka, od 6 lat związana ze Wspólnym Ogrodem przy Służewskim Domu Kultury, członkini Fundacji Agro-Perma-Lab oraz sieci ogrodów społecznościowych "Bujna Warszawa". Edukatorka i aktywistka działająca na rzecz suwerenności żywnościowej, członkini stowarzyszenia Nyeleni Polska oraz Kooperatywy Spożywczej "Dobrze".