Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
  • Kryzys ekologiczny rzadko ujmuje się w kategoriach problemów związanych z kwestią mieszkaniową. Jednak, jak podkreśla wielu badaczy i praktyków, to właśnie sposób, w jaki będziemy w najbliższym czasie projektować przestrzenie do zamieszkiwania, stanowi jedną z głównych osi miejskiej polityki. Prognozowane w wielu badaniach utrudnione dostępu do podstawowych zasobów naturalnych w mieście czy nowe zjawiska, jak ekologiczna gentryfikacja i grodzone, zielone osiedla, to jedne z nielicznych przykładów, które już możemy spotkać w naszych miastach. W ramach warsztatów przeanalizujemy, dlaczego mieszkalnictwo to zarazem problem społeczny i ekologiczny; spróbujemy znaleźć odpowiedź, w jaki sposób można rozwiązać obecną sytuację mieszkaniową, aby zapewnić społeczną i ekologiczną sprawiedliwość; w końcu sprawdzimy na ile kooperatywy mieszkaniowe mogą stanowić przyszłość miejskiej polityki klimatycznej i społecznej.

    Zjazd poprowadzą: Joanna Erbel, Joanna Kusiak, Agata Twardoch

    Czas trwania zajęć: soboty 11:00-18:00, niedziele 10:00-16:00, 8.10 16:00-19:00

    Akademia Miasta to bezpłatny kurs dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych, działaniem na rzecz ich mieszkanek i mieszkańców oraz adaptowaniem rozwiązań ekocentrycznych, w czasie planetarnej zmiany. W programie rozmowy i warsztaty z ekspertkami i praktykami.

    DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  • Joanna Erbel – socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Założycielka Fundacji Blisko zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. W latach 2017-2020 zajmowała się tematem innowacji mieszkaniowych w PFR Nieruchomości. Członkini grupy eksperckiej Laboratorium Rynku Najmu. Liderka klubu samorządowego w CoopTech Hub, pierwszym w Polsce centrum technologii spółdzielczych, które stawia sobie za cel tworzenie wspólnoty opartej o zaufanie przez cyfrowy restart spółdzielczości i budowanie lokalnego ekosystemu współpracy. Autorka książki “Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej”.

    Joanna Kusiak – doktora nauk społecznych, socjolożka i badaczka miast z Uniwersytetu w Cambridge. Kierowniczka projektu „Przekształcanie miejskich relacji własności przez prawo: jurydyzacja, aktywizm prawny i społeczne konflikty wokół kwestii mieszkaniowej” na Akademii Leona Koźmińskiego. Bada transformację miejskich systemów własności oraz nowe modele własności wspólnotowej. W 2019 jej artykuł dotyczący reprywatyzacji w Warszawie został uznany za „artykuł roku” przez International Journal of Urban and Regional Research. Autorka książki „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu” (Bęc Zmiana, 2017).

    Agata Twardoch – architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, członkini TUP i Affordable Housing Forum. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje założenia urbanistyczne i doradza miastom. Autorka książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”.