Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Fot. Ania Gruszka
GaleriaFot. Ania Gruszka
  • Czas trwania: 2 godziny (spacer i wspólne gotowanie)
    Punkt zbiórki: nad Bogdanką, przy placu zabaw (spacer), Park Wieniawskiego (warsztaty kulinarne)

    Kuchnia „staropolska” kojarzy się z zaporowymi ilościami mięsa, potrawami, które do klasyki weszły bocznymi drzwiami, nie do końca legalnie i co więcej – niezgodnie z realiami tego, jak kiedyś się jadło. Ze względu na obostrzenia postami (dla wszystkich warstw społeczeństwa) oraz ubogą w mięso dietę niższych warstw społeczeństwa przez większość roku kuchnia mieszkanek i mieszkańców terenów obecnej Polski była bezmięsna, co więcej – często eliminowała zupełnie produkty odzwierzęce. Weganizm dotarł do Polski i spopularyzował się dopiero w XXI wieku? Nic bardziej mylnego. Dieta obfitowała również w dzikie rośliny jadalne, chociaż nie ma co romantyzować tego zjawiska. Często związane było ono z kuchnią głodową, np. na przednówku, kiedy kończyły się zeszłoroczne zapasy, a nie wyrosły jeszcze rośliny uprawne.

    Warsztaty rozpoczniemy od spaceru – odnajdziemy rośliny, które bezpiecznie można zbierać i dodać do swojego menu, wprowadzając do kuchni powiew historii. Później przygotujemy razem dania dzikiej kuchni, w wersji wegańskiej – prawdziwie staropolskiej.

    Warsztaty dla osób powyżej 16. roku życia.

    Prowadzenie: Ruta Pindyrynda / Dziewczyny w naturze

  • DZIEWCZYNY W NATURZE – stowarzyszenie krzewiące wiedzę w zakresie sztuki, etnobotaniki, ekofeminizmu i ekologii. Współtworzą je Sara Grolewska oraz Ruta Pindyrynda.

    RUTA PINDYRYNDA – pracownica kultury, historyczka sztuki, absolwentka zielarstwa na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, studentka antropologii kulturowej na UAM. Producentka i kuratorka wydarzeń kulturalnych, w tym cyklu kulturalno-przyrodniczego Rzeka Żywa w latach 2018-2020, Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci, animatorka kultury. Autorka koncepcji i prowadząca licznych warsztatów etnobotanicznych realizowanych w Poznaniu i Wielkopolsce: na Malta Festival, Festiwalu Floralia, projekcie Kraina Olimpia w Centrum Rezydencji Teatralnych Scena Robocza. Członkini Stowarzyszenia Dziewczyny w Naturze. Członkini stowarzyszenia Oks, (wcześniej Inner Art), współtwórczyni 3. edycji festiwalu murali Outer Spaces / Urban Forest.