Czy można upodmiotowić rzekę, drzewa, fragment ziemi? W sporze między człowiekiem a naturą to człowiek pogwałca wszelkie zasady współżycia. Kto miałby zatem reprezentować naturę w tym nierównym konflikcie? Jakie rozwiązania stosują państwa, w których przyroda zyskała już swoje prawa? Dlaczego są to wyjątki, a nie stała praktyka? Czy chodzi o kwestię zysku, który człowiek czerpie z przyrody, czy o ograniczenia ludzkiego rozumu? Jakie są granice ludzkiej wyobraźni i empatii? Czy można je pokonać?
---
FORUM: RUCHY OPORU
W 2020 r. po świecie rozlała się fala społecznych protestów: zabójstwo George’a Floyda sprowokowało wielkie demonstracje antyrasistowskie w Stanach Zjednoczonych, sfałszowane wybory na Białorusi – protesty przeciw Łukaszence, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji – strajki kobiet w Polsce. Mimo szalejącej pandemii i wymuszonego przez nią lockdownu tysiące ludzi stawiło opór niesprawiedliwej praktyce państwa. Opór nie zawsze musi mieć jednak formę ulicznej, zbiorowej demonstracji. Czasami wyraża się w codziennych gestach i rytuałach pomagających przywrócić ludzki wymiar światu naznaczonemu konfliktem. Może mieć charakter niejawny i dobrze widoczny w przestrzeni publicznej, tymczasowy i trwały, lokalny i globalny.
W tegorocznym Forum – dyskursywnym, kierowanym do szerokiej publiczności programie Malty – poddajemy pod dyskusję strategie ruchów oporu ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 2020 r. Interesuje nas zarówno ich aspekt estetyczny (społeczne demonstracje można potraktować jako akt performatywny, samo słowo „ruch” sugeruje ich płynność i choreograficzność), jak i społeczno-polityczny.
Debaty i spotkania autorskie prowadzą Karolina Lewicka, dziennikarka radia Tok FM, i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:18.06, 17:00, Wspólnota oburzonych, Dorota Piontek, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański, Karolina Lewicka (Marta Lempart z przyczyn zdrowotnych nie dotrzena spotkanie)
19.06, 17:00, Ulica jako scena, Dariusz Kosiński, Hanna Mamzer, Przemysław Sadura, Karolina Lewicka
20.06, 17:00, Niewolnictwo po polsku, Kacper Pobłocki, Michał Rauszer, Karolina Lewicka
21.06, 17:00, Kim jest Jakub Szela?, Paweł Demirski, Radosław Rak, Michał Nogaś
22.06, 17:00, Gniew – instrukcja obsługi, Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Michał Nogaś
23.06, 17:00, Planetarna zmiana, Paulina Kramarz, Jan Sowa, Michał Nogaś24.06, 17:00, Odpowiedzialni za miasto, Jan Mencwel, Michał Nogaś
25.06, 17:00, Poeta oporu, Ryszard Krynicki, Michał Nogaś
26.06, 17:00, Dać prawo naturze, Filip Springer, przedstawicielka Client Earth, Karolina Szczypek, Michał Nogaś
27.06, 17:00, Nadchodzi nowe średniowiecze, Edwin Bendyk, Grzegorz Lewicki, Karolina Lewicka
Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone, Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki.
Karolina Szczypek – dramaturżka, performerka i reżyserka, studentka IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego na podstawie jednoaktówki Samuela Becketta Katastrofa. Finalistka konkursu Dramatopisanie w ramach, którego na jesieni 2021 roku wyreżyseruje w Teatrze Współczesnym w Szczecinie spektakl o Dolores Ibàrruri. Wyróżniona przez TR Warszawa na 10. Forum Młodej Reżyserii za Spektakl dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze. Finalistka poznańskiego Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2021). W ramach Malta Festival Poznań realizuje w tym roku projekt Czasami nie rozumiem kim jest ziemia (wyłoniony w otwartym naborze do programu Zaklepane/Ground Rules Generatora Malta).
Agata Szafraniuk – prawniczka w Fundacji Client Earth – Prawnicy dla Ziemi, czyli założonej w Londynie w 2008 r. organizacji pozarządowej zajmującej się prawem ochrony środowiska. Agata Szafraniuk pracuje w zespole do spraw ochrony przyrody w warszawskim biurze Client Earth od 2014 r. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.