Jakub Szela – dla jednych zbrodniarz i zdrajca, dla drugich ludowy heros walczący o prawa chłopów. Przywódca antyszlacheckiej rabacji w 1846 r. stał się ostatnio jednym z popularniejszych bohaterów polskiej kultury. Powrócił m.in. w szeroko dyskutowanym dramacie Pawła Demirskiego W imię Jakuba S. (wyreżyserowanym w 2011 r. przez Monikę Strzępkę) i powieści Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, za którą Radosław Rak otrzymał nagrodę Nike w 2020 r. Jaki Szela dzisiaj jest możliwy?
Zapraszamy w niedzielę 20.06 o godz. 19:00 na pokaz rejestracji spektaklu W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki na www.youtube.com/Maltafestival.
---
FORUM: RUCHY OPORU
W 2020 r. po świecie rozlała się fala społecznych protestów: zabójstwo George’a Floyda sprowokowało wielkie demonstracje antyrasistowskie w Stanach Zjednoczonych, sfałszowane wybory na Białorusi – protesty przeciw Łukaszence, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji – strajki kobiet w Polsce. Mimo szalejącej pandemii i wymuszonego przez nią lockdownu tysiące ludzi stawiło opór niesprawiedliwej praktyce państwa. Opór nie zawsze musi mieć jednak formę ulicznej, zbiorowej demonstracji. Czasami wyraża się w codziennych gestach i rytuałach pomagających przywrócić ludzki wymiar światu naznaczonemu konfliktem. Może mieć charakter niejawny i dobrze widoczny w przestrzeni publicznej, tymczasowy i trwały, lokalny i globalny.
W tegorocznym Forum – dyskursywnym, kierowanym do szerokiej publiczności programie Malty – poddajemy pod dyskusję strategie ruchów oporu ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 2020 r. Interesuje nas zarówno ich aspekt estetyczny (społeczne demonstracje można potraktować jako akt performatywny, samo słowo „ruch” sugeruje ich płynność i choreograficzność), jak i społeczno-polityczny.
Debaty i spotkania autorskie prowadzą Karolina Lewicka, dziennikarka radia Tok FM, i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:
18.06, 17:00, Wspólnota oburzonych, Dorota Piontek, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański, Karolina Lewicka (Marta Lempart z przyczyn zdrowotnych nie dotrzena spotkanie)
19.06, 17:00, Ulica jako scena, Dariusz Kosiński, Hanna Mamzer, Przemysław Sadura, Karolina Lewicka
20.06, 17:00, Niewolnictwo po polsku, Kacper Pobłocki, Michał Rauszer, Karolina Lewicka
21.06, 17:00, Kim jest Jakub Szela?, Radosław Rak, Michał Nogaś
22.06, 17:00, Gniew – instrukcja obsługi, Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Michał Nogaś
23.06, 17:00, Planetarna zmiana, Paulina Kramarz, Jan Sowa, Michał Nogaś24.06, 17:00, Odpowiedzialni za miasto, Jan Mencwel, Michał Nogaś
25.06, 17:00, Poeta oporu, Ryszard Krynicki, Michał Nogaś
26.06, 17:00, Dać prawo naturze, Filip Springer, przedstawicielka Client Earth, Karolina Szczypek, Michał Nogaś
27.06, 17:00, Nadchodzi nowe średniowiecze, Edwin Bendyk, Grzegorz Lewicki, Karolina Lewicka
Radek Rak – pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Swoje pierwsze opowiadania publikował pod pseudonimem „Ajwenhoł”. Zostały później wydane między innymi w takich magazynach, jak „Nowa fantastyka”, „Lampa”, czy „Fantastyka – wydanie specjalne”. Jako powieściopisarz zadebiutował książką Kocham cię, Lilith w 2014 r. Za kolejną powieść – Puste niebo – otrzymał w 2017 r. Złote Wyróżnienie w plebiscycie o Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W 2020 r. został laureatem Nagrody Literackiej Nike za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Otrzymał też m.in. Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Polska Książka Roku oraz nagrodę „Śląkfy” jako Twórca Roku. Mieszka i pracuje jako lekarz weterynarii w Krakowie.