Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
  • Stosując się do aktualnych zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania pandemii COVID-19, prosimy o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia dostępnego TUTAJ. Oświadczenie należy pobrać, wydrukować, wypełnić i okazać na miejscu wydarzenia, będą one również dostępne do wypełnienia na miejscu.

    ORKIESTRA NA BIS: MARIUSZ „WILK” WILCZYŃSKI IMPROWIZUJE DO BOLERO MAURICE’A RAVELA

    Na zakończenie koncertu Projekt Krynicki widzowie będą świadkami tworzenia improwizowanych obrazów przez Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego – malarza, performera, reżysera filmów animowanych, zdobywcy wielu prestiżowych nagród (jego ostatni film Zabij to i wyjedź z tego miasta zdobył Złote Lwy podczas FPFF w Gdyni i był nominowany do Oscara). Artysta stworzy na Malcie rysunkową opowieść do utworu Boléro Maurice’a Ravela wykonywanego na żywo przez muzyków Sinfonii Varsovia.

    Maltański występ nawiązuje do projektu Wilkanoc, który łączy filmy i animowane improwizacje „Wilka” z muzyką na żywo. Pierwsze wystąpienie w ramach Wilkanocy odbyło się w 2000 r. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dotychczas Mariusz Wilczyński współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Pink Freud, Fiszem, Emade, Leszkiem Możdżerem czy Pogodno.

  • Mariusz Wilczyński – polski reżyser animacji, performer. Animacji nauczył się sam i od 1996 realizuje autorskie kino animowane. Miał retrospektywy swoich filmów min. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2007), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007 i 2020), Pretoria Art Museum w Pretorii (2007), National Museum of Brazil w Brasili (2009), Tokyo International Forum w Tokio (2014), Pera Museum w Stambule (2014), Muzeum Narodowym w Warszawie (2018). Prezentował swoje filmy także min. w National Gallery w Londynie (2007), Lincoln Center w Nowym Jorku (2010), i na Berlinale (2008).

    Mariusz Wilczyński realizuje równieź filmy animowane na żywo do udziału w których zaprasza muzyków tworząc z nimi improwizowane spektakle. W pokazach “Wilka” udział brali min.: Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Lwowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, trębacz jazzowy Tomasz Stańko, oraz także min. Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, VOO VOO, Fisz Emade i inni.

    W 2007 New York Times nazwał Mariusza Wilczyńskiego "jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej." (Dave Kehr, The New York Times, Friday, May 4, 2007.) W lutym 2020 na festiwalu Berlinale zadebiutował swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nad którym pracował 14 lat. Film zebrał blisko 60 recenzji min. w The Guardian, Variety, Hollywood Reporter, Screen Daily i New York Times. Film zdobył nagrody na wielu prestiżowych festiwalach filmowych, m. in. w Ottawie, Annecy, Sapporo, Wiedniu, Limie, Palić czy Gdyni.

    Mariusz Wilczyński jest profesorem animacji w Szkole Filmowej w Łodzi.
     

    Orkiestra Sinfonia Varsovia powstała w 1984 r. w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Impulsem do rozbudowania składu był przyjazd legendarnego skrzypka Yehudi Menuhina na występy w charakterze solisty i dyrygenta. Wspólne koncerty szybko zdobyły uznanie publiczności, a Menuhin objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta. Obecnie, w ramach Sinfonii Varsovii działają cztery zespoły kameralne: Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia Wind Quintet oraz najmłodszy Sinfonia Varsovia Camerata. Tożsamość Sinfonii Varsovii, międzynarodowy prestiż i wysoki poziom artystyczny są kapitałem i podstawą działalności. Do tej pory zagrała ponad 4000 koncertów, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. Carnegie Hall, Théatre des Champs Elysées czy Suntory Hall. Od 2007 r. Sinfonia Varsovia jest warszawską instytucją kultury. Jako międzynarodowe centrum muzyki dba także o lokalną społeczność, aktywizując ją i zachęcając do obcowania z kulturą.