Ryszard Krynicki należy do poetyckiego pokolenia Nowej Fali, czyli grupy artystów, których połączył nowatorski stosunek do języka poetyckiego oraz opór wobec władz PRL po wydarzeniach marcowych 1968 r. i grudniowych 1970 r. Był represjonowany, w latach 1976–1980 objęty zakazem druku i zapisem cenzorskim; publikował w paryskiej „Kulturze”, ale nigdy nie zdecydował się na emigrację. Obecnie jest uważany za jednego z najważniejszych polskich poetów współczesnych.
24 czerwca zapraszamy na wyjątkowy koncert Projekt Krynicki, podczas którego trzech kompozytorów: Paweł Mykietyn, Paweł Szymański i Alek Nowak przygotują muzykę do czterech wierszy Ryszarda Krynickiego: „Koty", „To nie twój problem", „Miasto" i „Prawda?".
---
FORUM: RUCHY OPORU
W 2020 r. po świecie rozlała się fala społecznych protestów: zabójstwo George’a Floyda sprowokowało wielkie demonstracje antyrasistowskie w Stanach Zjednoczonych, sfałszowane wybory na Białorusi – protesty przeciw Łukaszence, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji – strajki kobiet w Polsce. Mimo szalejącej pandemii i wymuszonego przez nią lockdownu tysiące ludzi stawiło opór niesprawiedliwej praktyce państwa. Opór nie zawsze musi mieć jednak formę ulicznej, zbiorowej demonstracji. Czasami wyraża się w codziennych gestach i rytuałach pomagających przywrócić ludzki wymiar światu naznaczonemu konfliktem. Może mieć charakter niejawny i dobrze widoczny w przestrzeni publicznej, tymczasowy i trwały, lokalny i globalny.
W tegorocznym Forum – dyskursywnym, kierowanym do szerokiej publiczności programie Malty – poddajemy pod dyskusję strategie ruchów oporu ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 2020 r. Interesuje nas zarówno ich aspekt estetyczny (społeczne demonstracje można potraktować jako akt performatywny, samo słowo „ruch” sugeruje ich płynność i choreograficzność), jak i społeczno-polityczny.
Debaty i spotkania autorskie prowadzą Karolina Lewicka, dziennikarka radia Tok FM, i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:18.06, 17:00, Wspólnota oburzonych, Dorota Piontek, Marta Lempart, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański, Karolina Lewicka
19.06, 17:00, Ulica jako scena, Dariusz Kosiński, Hanna Mamzer, Przemysław Sadura, Karolina Lewicka
20.06, 17:00, Niewolnictwo po polsku, Kacper Pobłocki, Michał Rauszer, Karolina Lewicka
21.06, 17:00, Kim jest Jakub Szela?, Paweł Demirski, Radosław Rak, Michał Nogaś
22.06, 17:00, Gniew – instrukcja obsługi, Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Michał Nogaś
23.06, 17:00, Planetarna zmiana, Paulina Kramarz, Jan Sowa, Michał Nogaś24.06, 17:00, Odpowiedzialni za miasto, Jan Mencwel, Michał Nogaś
25.06, 17:00, Poeta oporu, Ryszard Krynicki, Michał Nogaś
26.06, 17:00, Dać prawo naturze, Filip Springer, przedstawicielka Client Earth, Karolina Szczypek, Michał Nogaś
27.06, 17:00, Nadchodzi nowe średniowiecze, Edwin Bendyk, Grzegorz Lewicki, Karolina Lewicka
Ryszard Krynicki urodził się w 1943. Jest wymieniany obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej, wśród czołowych poetów pokolenia 1968 (zwanego Nową Falą). W latach 70. i 80. był działaczem opozycji antykomunistycznej, inwigilowanym przez SB. Podpisał m.in. „List 59”, czyli sprzeciw wobec zmian w Konstytucji PRL, za co został ukarany zakazem druku w latach 1976–1980. Był też współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników.
Ryszard Krynicki jest również tłumaczem (przekłada głównie poezję języka niemieckiego) oraz wydawcą (w 1988 r. współzałożył wydawnictwo a5 publikujące przede wszystkim współczesną poezję). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Polskiego PEN Clubu, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Dyskusja w ramach Forum jest wydarzeniem towarzyszącym premierze koncertu „Projekt Krynicki”. Trzech wybitnych kompozytorów, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański i Alek Nowak, stworzyło na zamówienie Malta Festival Poznań utwory do czterech wierszy Ryszarda Krynickiego. Koncert ze specjalnym udziałem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki odbędzie się 24 czerwca 2021 r..