Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
  • U hiszpańskich ultranacjonalistów panuje zwyczaj nazywania Katalończyków „polacos” (Polacy). Wydźwięk tego określenia miał być obraźliwy, ale przejęliśmy go. My, Katalończycy, nazywamy się Polacos – trochę w ramach żartu, a trochę jako gest polityczny.

    Przejmowanie słów to coś, co często robią grupy marginalizowane. Na przykład osoby LGTBIQ+, feministki czy osoby dyskryminowane ze względu na rasę lub niepełnosprawność. Polacos to oni wszyscy, Polacos to my.
    Do tych, którzy wiedzą, co znaczy być traktowanym jako Inny, do marginalizowanych: w pawilonie katalońskim w niepodległej twierdzy czeka na was Polacos party – impreza z tradycyjnym jedzeniem, piciem, muzyką i dobrą atmosferą. Przyjdź i cieszmy się tym razem!

    Zostań dumnym Polaco!

    ---

    Przyjaciele! Witajcie w Pawilonie Katalońskim, w którym mile widziani
    są wszyscy Polacos
    To miejsce dla wszystkich
    Gdzie wszystko może się zdarzyć
    Jeśli to czytasz... to prawdopodobnie też jesteś Polaco
    Dobra wiadomość jest taka: oto Polacos Party
    Poznasz tu innych przyjaciół
    Przyjdź na luzie i baw się razem z nami!


    PLAN DNIA

    Patrycja Rozwora 11.00 – 12.00 Rozmowa radiowa

    Co się dzieje, gdy przyglądamy się kontekstom epoki posowieckiej i krajów katalońskich z perspektywy postkolonialnej? To pytanie będzie punktem wyjścia do rozmowy o historii, opowieściach, sile, języku, jedzeniu i muzyce z artystką i pisarką Patrycją Rozworą, założycielką Kitchen Conversations – podcastu o relacjach, zainteresowaniach i pilnej potrzebie tworzenia w posowieckich realiach.

    Katarzyna Wojtczak 13.00 – 15.00 Warsztaty kulinarne

    Poznamy, przygotujemy i zjemy tradycyjne potrawy katalońskie: fuet i pa amb tomàquet, fideuà z allioli, samfaina…

    Food not bombs Poznań 15.00 – 17.00 Dołącz do lokalnych Polacos

    Każdej niedzieli o godzinie 16.00, na ul. Półwiejskiej obok Starego Marycha, kolektyw Food not Bombs przygotowuje gorące wegańskie posiłki i rozdaje produkty sanitarne, pieczywo, odzież oraz warzywa i owoce. Dołącz do międzynarodowej bezpośredniej akcji rozdawania posiłków osobom w złej sytuacji życiowej.

    Centrum Studiów Katalońskich, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 19.00 Wieczór poezji

    W poezji nie chodzi o strofy, rytm czy nawet słowa, ale raczej o sposób postrzegania świata. Studenci i wykładowcy języka i literatury katalońskiej na UAM będą czytać katalońskie wiersze przetłumaczone na polski oraz wiersze polskie przetłumaczone na kataloński. Bądź z nami i przeczytaj też swój.


    –A potem będą tańce i muzyka–

    Dla odrzuconych

    Dla prześladowanych

    Dla marginalizowanych


    POLACOS PARTY 
     

    Każdą z rezydencji otworzy orędzie Queen of the Fortress, Marty Jalowskiej.

  • Oriol Fuster Cabrera to kataloński artysta w spektrum autyzmu, przekuwający ból i troski swoje i innych ludzi w rzeczy znaczące, piękne lub zabawne – również łączące wszystkie te cechy.

    KATARZYNA WOJTCZAK – artystka interdyscyplinarna, podróżniczka, biedagalerzystka, architekta, inicjatorka DOMIE w Poznaniu;

    Inspiruje się syfem i ludzkim lenistwem, ale też pamięcią zbiorową i historią ludową wielu kultur; praktykuje poznawanie poprzez zamieszkiwanie; sojuszniczka osób w kryzysie uchodźczym; mieszka i walczy oddolnie z łamaniem praw człowieka w Atenach; zajmuje się malarstwem, instalacją, filmem oraz słowem pisanym;
    absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej, Università degli Studi di Firenze oraz Intermediów na UAP w pracowni profesory Izabelli Gustowskiej. Swoje prace pokazywała m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Wrocław Główny, lokal30, Gdańska Galeria Miejska, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, BWA Zielona Góra, Musrara Mix Festival w Jerozolimie, SubRosa Athens, Athens Museum of Queer Arts, Festiwal Łódź Czterech Kultur, etc.

    Jedzenie Zamiast Bomb
    To ogólnoświatowa inicjatywa rozdawania bezpłatnych wegetariańskich posiłków potrzebującym. Pierwszą akcję zorganizowali w 1980 roku amerykańscy aktywiści protestujący przeciwko zbrojeniom atomowym. Oprócz wymiaru praktycznego jakim jest niesienie pomocy, akcja ma wymiar symboliczny. Zwracamy uwagę na problem głodu i niedożywienia, które ma miejsce w każdym zakątku Ziemi, nawet w krajach najbogatszych. Problem głodu nie wynika z niedoborów żywności na świecie, a z polityki bogatych państw, które wolą olbrzymie nakłady finansowe przeznaczać na zbrojenie swoich armii. Tymczasem na poprawę sytuacji bytowej najbiedniejszych przeznacza się coraz mniej. Statystycznie suma pieniędzy wydana w ciągu tygodnia na zbrojenia jest równa kosztom wyżywienia głodujących ludzi na całym świecie przez okres jednego roku. Nasza akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem biedy i niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych przez znaczną część naszego społeczeństwa oraz ludności na całym świecie.Promujemy wegańskie i wegetariańskie posiłki, gdyż łączna ilość zwierząt hodowlanych na świecie spożywa ilość pokarmu równą kalorycznym potrzebom prawie dwukrotnej liczbie ludzkiej populacji (tymczasem na świecie z głodu umiera 16 tysięcy dzieci dziennie!). Ukazujemy, że możliwe jest przygotowanie pełnowartościowych i smacznych posiłków bez niepotrzebnego i bezsensownego cierpienia zwierząt, bez zatruwania powietrza, gleby i wody. Ponadto organizujemy również koncerty i imprezy benefitowe, wspierające inicjatywę.