Czy wspólnota oburzonych kształtuje się spontanicznie, czy na bazie świadomych przemyśleń uczestników? Czy na to, by ruch społeczny zaistniał medialnie, ma wpływ jego dynamika, polityczna ważkość jego postulatów i sprawne działanie jego członków, czy też strategie medialne ruchu? Co decyduje o skuteczności tej formy partycypacji społecznej? Czy ruch, który przekształca się w zorganizowane struktury, rozwija się, czy też zatraca swoją tożsamość i witalność odświeżającą życie demokratyczne?
---FORUM: RUCHY OPORU
W 2020 r. po świecie rozlała się fala społecznych protestów: zabójstwo George’a Floyda sprowokowało wielkie demonstracje antyrasistowskie w Stanach Zjednoczonych, sfałszowane wybory na Białorusi – protesty przeciw Łukaszence, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji – strajki kobiet w Polsce. Mimo szalejącej pandemii i wymuszonego przez nią lockdownu tysiące ludzi stawiło opór niesprawiedliwej praktyce państwa. Opór nie zawsze musi mieć jednak formę ulicznej, zbiorowej demonstracji. Czasami wyraża się w codziennych gestach i rytuałach pomagających przywrócić ludzki wymiar światu naznaczonemu konfliktem. Może mieć charakter niejawny i dobrze widoczny w przestrzeni publicznej, tymczasowy i trwały, lokalny i globalny.
W tegorocznym Forum – dyskursywnym, kierowanym do szerokiej publiczności programie Malty – poddajemy pod dyskusję strategie ruchów oporu ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 2020 r. Interesuje nas zarówno ich aspekt estetyczny (społeczne demonstracje można potraktować jako akt performatywny, samo słowo „ruch” sugeruje ich płynność i choreograficzność), jak i społeczno-polityczny.
Debaty i spotkania autorskie prowadzą Karolina Lewicka, dziennikarka radia Tok FM, i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:
18.06, 17:00, Wspólnota oburzonych, Dorota Piontek, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański, Karolina Lewicka (Marta Lempart z przyczyn zdrowotnych nie dotrzena spotkanie)
19.06, 17:00, Ulica jako scena, Dariusz Kosiński, Hanna Mamzer, Przemysław Sadura, Karolina Lewicka
20.06, 17:00, Niewolnictwo po polsku, Kacper Pobłocki, Michał Rauszer, Karolina Lewicka
21.06, 17:00, Kim jest Jakub Szela?, Paweł Demirski, Radosław Rak, Michał Nogaś
22.06, 17:00, Gniew – instrukcja obsługi, Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Michał Nogaś
23.06, 17:00, Planetarna zmiana, Paulina Kramarz, Jan Sowa, Michał Nogaś24.06, 17:00, Odpowiedzialni za miasto, Jan Mencwel, Michał Nogaś
25.06, 17:00, Poeta oporu, Ryszard Krynicki, Michał Nogaś
26.06, 17:00, Dać prawo naturze, Filip Springer, przedstawicielka Client Earth, Karolina Szczypek, Michał Nogaś
27.06, 17:00, Nadchodzi nowe średniowiecze, Edwin Bendyk, Grzegorz Lewicki, Karolina Lewicka
Krzysztof Podemski – socjolog, profesor na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo interesuje się dyskursem publicznym, społeczeństwem obywatelskim, ruchami społecznymi, kulturą polityczną, socjologią podróży i kontaktów międzykulturowych. Autor wielu artykułów naukowych (m.in. o Polsce po 2015 roku) i książek m.in. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej (redakcja), Obrazy i wizje społeczeństwa polskiego w prasie krajowej i zagraniczne w 1981 czy Socjologia podróży, a także felietonista poznańskiej prasy.
Dorota Piontek – prof. UAM dr hab., politolożka i medioznawczyni, kierowniczka zakładu Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Autorka książek Europejski Ład Komunikacyjny (1997), Socjotechnika w komunikowaniu politycznym (wraz z Piotrem Pawełczykiem,1999), Komunikowanie polityczne i kultura popularna. Tabloidyzacja informacji o polityce, (2011) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych o tematyce politologiczno-medioznawczej, w tym poświęconych populistycznemu komunikowaniu politycznemu. Członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej – członkini Zarządu od 2013 roku i przewodnicząca sekcji komunikowania politycznego. Uczestniczka programu News Literacy.Jakub Wygnański – socjolog, współtwórca i działacz wielu organizacji pozarządowych. Obecnie prezes fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia", felietonista kwartalnika „Więź". W latach 80. XX w. działacz opozycji demokratycznej, uczestnik rozmów Okrągłego Stołu. Autor licznych publikacji i wystąpień na temat budowania społeczeństwa obywatelskiego, znaczenia „trzeciego sektora" oraz roli organizacji pozarządowych i wolontariatu. Laureat wielu wyróżnień, m.in. Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego, Nagrody Totus i Nagrody im. Ks. Józefa Tischnera.