Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Książka Polska & Azja. Od Rzeczpospolitej Szlacheckiej do Nangar Khel. Przewodnik interdyscyplinarny pod redakcją Maxa Cegielskiego wpisuje się w serię publikacji podsumowujących Idiomy: rozwija wątki podjęte w czasie FORUM „Azja.doc” podczas Malta Festival Poznań 2012, dopowiada festiwal i rozszerza jego zakres. Jej pierwsza cześć podejmuje temat nieznanej i dawnej historii relacji Polski z Azją. Druga tropi ślady Azji w Polsce; trzecia – ślady Polski w Azji przez pryzmat naszej obecności w Afganistanie.

Książka nie rości sobie praw do bycia publikacją stricte naukową, wręcz przeciwnie, jej siła tkwi w mieszaniu perspektyw i dyskursów: tekstów literackich, reportażowych, esejów i fotografii. Ich autorzy – Jan Sowa, Andrzej Szczerski, Max Cegielski, Mikołaj Długosz, Joanna Turowicz, Marta Mazuś, Kuba Dąbrowski, Artur Pałyga, Wojciech Jagielski – działają w różnych dziedzinach (socjologia, historia, sztuka, literatura, teatr). W ten sposób publikacja poszerza refleksję na temat polsko-azjatyckich relacji kulturowych, społecznych i ekonomicznych, ma stać się rodzajem interdyscyplinarnego przewodnika, który posłuży za punkt wyjścia do kolejnych wydarzeń, eksperymentów i badań w różnych dziedzinach.

Max Cegielski - dziennikarz, pisarz. Autor książek: Masala o podróży po Indiach (2002), mini-powieści Apokalipso (2004), Pijani Bogiem o sufizmie w Pakistanie (2007), Mozaika. Śladami Rechowiczów o dziełach zagubionych w czasie (2011). Za książkę Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (2009) otrzymał nagrodę imienia Beaty Pawlak. W TVP Kultura współprowadzi „Halę odlotów”, współpracuje też z programem Ale Kino+ i prowadzi audycje w Radiu Roxy. Dla kwartalnika „Kontynenty” pisze reportaże, a dla „Przekroju” felietony. Wraz z Anną Zakrzewską współrealizuje reportaże i filmy telewizyjne o sztuce współczesnej.

Tekst Joanny Turowicz Kobiety z Kaukazu Północnego. Sztuka, pamięć i tożsamość z książki Polska & Azja został nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii materiał dziennikarski.