Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski
 • 17:00 / spacer performatywny po najstarszym ogrodzie działkowym w Poznaniu
  18:30 / premiera zina „Kąpiele Słoneczne"
  19:30 / koncert Tęskno

  ROD im. gen. H. Dąbrowskiego 

  Namysł nad kurczącym się dostępem do ziemi w miastach oraz nad rosnącą, wraz z pogłębianiem się katastrofy klimatycznej, potrzebą suwerenności żywieniowej, przywiódł nas do zagrożonego częściowym przejęciem ROD-u im. gen. H. Dąbrowskiego w Poznaniu. Kultywowanie i ochrona rodzinnych ogródków działkowych są dziś szczególnie ważne dla zrównoważonego istnienia metropolii.

  Na jego terenie Joanna Pańczak (kuratorka Generatora Malta) i Agnieszka Różyńska (kuratorka Kursu miejskiego relaksu) spotkały z sobą idee od lat praktykowane w Generatorze Malta, ale po raz pierwszy w takiej fuzji: oddawanie głosu i twórczego pola młodym w tematach społecznie i politycznie istotnych, uprawianie miejskiego rolnictwa i troska o tereny zamieszkałe przez rośliny, owady i ptaki oraz wzmacnianie narzędziami sztuki oddolnych ruchów mieszkanek i mieszkańców w walce o wspólne dobro.

  Kurs Miejskiego Relaksu to etnobotaniczny proces budowania „wzajemności” w relacji młodych twórczyń i aktywistów z zielonym, jadalnym zakątkiem Poznania i jego społecznością. Z permakulturowym zacięciem przez dwa miesiące badali oni formy aktywnego relaksu w jednym z najstarszych ogrodów działkowych w Polsce.
  Wizualne, tekstowe i performatywne zapisy z tego procesu zebrały i zebrali w grassrootowego zina. Wysłuchali opowieści międzygatunkowej wspólnoty o życiu razem na zabetonowanej przez człowieka planecie Ziemi. Nie pominęli także widoku z bliska na warzywa i owoce, dojrzewające w centrum dużego miasta, pod okiem ludzkich opiekunek i opiekunów.

  Między pokoleniami wzmacniali kompetencje dotyczące naturalnych sposobów uprawy roślin, nawadniania gleby w czasie suszy i przeciwdziałania nieuchronnym skutkom katastrofy klimatycznej. Kopiąc w ziemi, przesadzając rośliny, wymieniając się w barterze wsparciem za wiedzę i historie działkowiczek, odkrywali w sobie nowe przestrzenie wrażliwości i współbycia.

  Wszystkie te i tych, którzy mają potrzebę odetchnąć pełną piersią na trawniku przed studiem Altana, doświadczyć wczasów pod gruszą tuż przy przystanku Pestki i dowiedzieć się więcej o sztuce społecznie i ekologicznie odpowiedzialnej, zapraszają do ekosystemu relaksu, mającego moc uzdrawiania stanów pandemiczno-lękowych, depresyjnych, przeciwdziałania bólom głowy i chorobom serca.
   

 • Twórczynie i Twórcy: Agata Fogtman, Agata Zygmańska, Aleksandra Balcerowiak, Aniela Wróblewska, Anka Banaszak, Mundek Krajewski, Hania Muszyńska, Michalina Wojdowska, Iga Wojak, Julian Baranowski, Marta Walkowiak, Miłosz Lupiński, Paulina Dwornicka, Paweł Dyczkowski, Zosia Brylak

  Opieka kuratorska: Agnieszka Róż
  Koordynacja: Zosia Wygibajtus Kałużyńska
  Inicjacja: Joanna Pańczak
  Wsparcie etnobotaniczne, merytoryczne i siostrzane: Ruta Pindyrynda, Magda Malinowska, Michał Czepkiewicz
  Projekt graficzny i skład zina: Olga Beyga

  Miłością do roślin,działkowania i odkrywania miast z „podziemnej" strony zaraziły i zarazili nas: Bożena Paszkiewicz-Bożek, Ryszard Bożek, Katarzyna Stachowska, Wiesława Głów, Małgorzarzata Walter, Piotr Nieborski, Mariola Fąferek, Henryka Michalska, Krystyna Sorbian- Góra, Agnieszka Kozioł, Paweł Kozioł, Ryszard Lisiak

  Najmłodsi działkowcy i mali odkrywcy:
  Paulinka Stachowska, Filip Stachowski, Aleksander Kozioł