Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
  • Bezpłatny kurs dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych, działaniem na rzecz ich mieszkanek i mieszkańców oraz adaptowaniem rozwiązań ekocentrycznych, w czasie planetarnej zmiany. W programie rozmowy i warsztaty z ekspertkami i praktykami. Zgłoszenia przyjmujemy do 29 września. Zapraszamy zarówno miejskich aktywistów, animatorki, architektów, badaczki i urzędników, jak i studentów i absolwentki kierunków humanistycznych i artystycznych.

    O CZYM?

    Czerwiec 2021. Fala śmiertelnych upałów w miastach Ameryki Północnej. W kanadyjskim Lytton przez trzy dni z rzędu odnotowano temperaturę sięgającą 50 stopni Celsjusza. Lipiec 2021. Miasta w Europie walczą z gwałtownymi powodziami. Setki osób tracą życie, starty finansowe szacuje się na miliardy euro. Sierpień 2021. Fala pożarów w Turcji i Grecji niszczy setki hektarów lasów. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu publikuje pierwszą część raportu klimatycznego. Antonio Guterres określa go „czerwonym kodem dla ludzkości”.

    Trzy letnie miesiące. Setki dramatycznych „pocztówek z końca świata”. Efekt wielu lat politycznej niewrażliwości na apele o bezpieczną przyszłość. Bo mniej nie znaczy więcej.

    Styczeń 2021. Kolektyw Wilczyce rozpoczyna blokadę przeciwko wycince drzew na terenie działki 219a w Puszczy Karpackiej. Kwiecień 2021. Amsterdam ogłasza wdrażanie post-wzrostowej strategii opartej na ekonomii obwarzanka. Sierpień 2021. Aktywiści londyńskiej dzielnicy Tottenham informują o zwycięskiej walce o zachowanie tożsamości i dziedzictwa kulturowego Wards Corner.

    Trzecią ekologiczną edycję Akademii Miasta poświęcimy wrażliwości. Wrażliwości na miasto. Wrażliwości na naturę. Wrażliwości na wspólnotę. Wrażliwości „na mniej”. Potrzeba nam nici, które pozwolą utkać bezpieczne i sprawiedliwe miasta. Nici społecznych, nici ekologicznych, nici splątanych z tym, co inne, ale nie obce. Zszywających międzygatunkową współzależność i łatających szczeliny obojętności. Nici, które pomogą nam w tworzeniu miast wrażliwych.

    Jedną z inspiracji dla tegorocznego tematu Akademii Miasta jest ekonomia obwarzanka autorstwa Kate Raworth, a zwłaszcza próba jej przełożenia na skalę miasta, tak jak to się stało w Amsterdamie. Podobnie jak jego władze, będziemy pytać, w jaki sposób miasta mogą stać się przestrzenią rozwoju nieopartego na PKB, miejscem, gdzie szanuje się dobro wszystkich mieszkanek i mieszkańców i zdrowie całej planety. Zastanowimy się, jakich wrażliwości potrzebujemy, aby w naszych miastach nie kiereszowano publicznych dóbr, a kwestia klimatyczna przestała stanowić „buisness as usual”. Seria rozmów i warsztatów z ekspertkami i praktykami pomoże nam spotkać różne wyobraźnie i różne propozycje rozwiązań. Jednak przede wszystkim pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie: jakie powinny być miasta wrażliwe?  

    JAKIMI METODAMI?

    Podczas pięciu całodniowych, weekendowych zjazdów, wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami Akademii, poprzez formułę wykładów, spacerów performatywnych, spotkań oraz warsztatów, będziemy przyglądać się już istniejącym i poszukiwać nowych rozwiązań społecznych, infrastrukturalnych i animacyjnych dla miast wrażliwych. Chcemy, by Akademia Miasta stała się przestrzenią, w której wiedza spotyka się z twórczymi praktykami. Pragniemy poznać ze sobą studentów oraz przedstawicielki i przedstawicieli różnych grup zawodowych, którzy mają wpływ zarówno na procesy administracyjne, animacyjne jak i edukacyjne mieszkańców i mieszkanek miast. Na pięciu weekendowych spotkaniach – razem z zaproszonymi projektantkami i badaczami – będziemy wspólnie trenować naszą ekologiczną troskę. Swoją wyobraźnię oraz wiedzę zdobytą w ramach Akademii uczestnicy będą mogli wykorzystać podczas grupowej, twórczej pracy nad lokalnymi studiami przypadku. Po kursie spróbujemy wdrożyć je w życie!

    PROGRAM ZJAZDÓW


    Zjazd I: Miasta wrażliwe: wprowadzenie

    W czasach kryzysu klimatycznego i niepewności epidemiologicznej miasta muszą zacząć poszukiwać nowych sposobów radzenia sobie z nadchodzącymi wyzwaniami i zagrożeniami. Jedną z ciekawszych propozycji na powyższe kryzysy stanowi model „ekonomii obwarzanka”, czyli rozwiązania zaproponowanego przez ekonomistkę Kate Raworth, w odpowiedzi na rosnącą skalę przekraczania tzw. granic planetarnych i powiększających się nierówności społecznych. W 2020 roku Amsterdam został pierwszym na świecie miastem, które przyjęło koncepcję Raworth za oficjalną strategię polityczną w walce o zapewnienie mieszkankom bezpieczeństwa społecznego i ekologicznego. W trakcie dwudniowych warsztatów zajmiemy się potencjałami, jakie oferuje obwarzanek w kontekście tworzenia miast wrażliwych w Polsce. Zredefiniujemy wspólnie pojęcia miejskości i urbanizacji, wspólnoty i sąsiedztwa, a także adaptacji, rezyliencji, miejskiego metabolizmu i sprawiedliwości klimatycznej.

    W piątek chcemy zaprosić wszystkie uczestniczki i uczestników na spotkanie integracyjne oraz wprowadzenie do grupowych projektów zaliczeniowych, które będą realizować podczas trwania Akademii.

    Zjazd II: Miasta wrażliwe: kwestia żywnościowa

    W ostatnich latach coraz wyraźniej widać odrodzenie zainteresowania miejskim rolnictwem. Jedną z przyczyn, na którą wskazują eksperci, jest wzrost świadomości dla znaczenia rozbudowanej sieci żywnościowej w miastach lub w jego bliskiej odległości. Po pierwsze, ma to związek z dostrzeżeniem, że produkcja żywności, zwłaszcza w kontekście łańcucha dostaw, wzmaga problem, jakim jest wzrost śladu ekologicznego. Po drugie, kwestia zapewnienia suwerennej polityki żywnościowej na poziomie miejskim lub regionalnym, stanowi kontrę do wielkoprzemysłowej, monokulturowej praktyki rolnictwa, która przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, wyjaławiania gleby i . W trakcie dwudniowego zjazdu uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z działaniami proponowanymi na gruncie „nowego kooperatyzmu”; poćwiczą, w jaki sposób mogą wyglądać alternatywne przepływy między miastem i wsią w kontekście żywnościowym, jak i zdobędą wiedzę na temat praktyk, które będą mogły zastosować w swoich działaniach.

    Zjazd III: Miasta wrażliwe: kwestia mieszkaniowa

    Kryzys ekologiczny rzadko ujmuje się w kategoriach problemów związanych z kwestią mieszkaniową. Jednak, jak podkreśla wielu badaczy i praktyków, to właśnie sposób, w jaki będziemy w najbliższym czasie projektować przestrzenie do zamieszkiwania, stanowi jedną z głównych osi miejskiej polityki. Prognozowane w wielu badaniach utrudnione dostępu do podstawowych zasobów naturalnych w mieście czy nowe zjawiska, jak ekologiczna gentryfikacja i grodzone, zielone osiedla, to jedne z nielicznych przykładów, które już możemy spotkać w naszych miastach. W ramach warsztatów przeanalizujemy, dlaczego mieszkalnictwo to zarazem problem społeczny i ekologiczny; spróbujemy znaleźć odpowiedź, w jaki sposób można rozwiązać obecną sytuację mieszkaniową, aby zapewnić społeczną i ekologiczną sprawiedliwość; w końcu sprawdzimy na ile kooperatywy mieszkaniowe mogą stanowić przyszłość miejskiej polityki klimatycznej i społecznej.

    Zjazd IV: Miasta wrażliwe: kwestia infrastrukturalna 

    Infrastruktura musi stać się podporą miast wrażliwych, jeśli chcemy zmierzyć się z wyzwaniami kryzysu ekologicznego. W trakcie spotkań rozłożymy na czynniki pierwsze kwestię infrastrukturalną w odwołaniu do konkretnych przykładów miejskich, jak m.in. prawa do zieleni, piętnastominutowego miasta, jak i tematów związanych z mobilnością w mieście. Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym, jakie technologie są skuteczne w walce ze skutkami kryzysu klimatycznego, a które mogą stanowić przykład greenwashingu. Zbadamy jak infrastruktura łączy się z kwestią społeczną, przestrzenną i kulturową oraz w jaki sposób może ona pomóc w tworzeniu miejskiej wrażliwości.

    Zjazd V: Prezentacja projektów i ewaluacja 

    Kurs zakończy prezentacja projektów przygotowanych w grupach roboczych w ramach Akademii Miasta. Każdy z projektów będzie konsultowany w trakcie i między zjazdami z opiekunami programu, a także z prowadzącymi warsztaty ekspertami i ekspertkami. W trakcie podsumowania każdy z projektów będzie omawiany, zarówno od strony jego potencjału społecznego, ekologicznego, jak i możliwości realizacyjnych i budżetowych. Na koniec przeprowadzimy krótki warsztat ewaluacyjny.

    **Koncepcja programowa**
    Mateusz Nowacki, Joanna Pańczak

    Wśród prowadzących m.in.: Joanna Erbel, Fundacja Agro-Perma-Lab, Wojciech Kłosowski, Kacper Pobłocki.

    TERMINY ZJAZDÓW

    Zjazd I 8-10.10
    Zjazd II: 23-24.10
    Zjazd III: 6-7.11
    Zjazd IV: 20-21.11
    Zjazd V: 4-5.12

    Czas trwania zajęć: soboty 11:00-18:00, niedziele 10:00-16:00, 8.10 16:00-19:00

    DLA KOGO?

    Tegoroczna edycja Akademii Miasta jest programowana z myślą o wszystkich zainteresowanych refleksją nad tworzeniem miast wrażliwych w kontekście zmian klimatu oraz oddolnymi i administracyjnymi działaniami dla ich mieszkanek i mieszkańców. Zapraszamy zarówno miejskich aktywistów, animatorki, architektów, badaczki i urzędników, jak i studentów i absolwentki kierunków humanistycznych i artystycznych. 

    JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

    Do Akademii Miasta przyjmiemy max. 25 osób. Rekrutacja odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W czasie warsztatów przewidziane są wegetariańskie lunche i przerwy kawowe, za które opłata wynosi 225,00 zł łącznie (9 dni warsztatowych). Na kurs można zgłaszać się do 29 września poprzez wypełnienie formularza (pobierz formularz), i odesłanie go na zapisy@malta-festival.pl. Wyniki ogłosimy 1 października.

    Z uwagi na plan przeprowadzenia znaczącej części Akademii stacjonarnie, w trosce o zdrowie uczestniczek i uczestników, na kurs w pierwszej kolejności będziemy przyjmować osoby, które okażą certyfikat szczepiania przeciw COVID-19 (z wyjątkiem osób, które nie mogą się zaszczepić ze względów zdrowotnych).
    Wysyłając zgłoszenie, w treści e-maila prosimy zamieścić poniższą zgodę:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Malta z siedzibą w Poznaniu w celu rozpatrzenia mojego wniosku rekrutacyjnego na warunkach opisanych w Regulaminie (http://malta-festival.pl/pl/legal-note).

    TUTAJ PODPIS w mailu
    Zapoznałem/zapoznałam się z Polityką Prywatności (http://malta-festival.pl/pl/privacy-policy).

    TUTAJ PODPIS w mailu

    CO PO AKADEMII?

    Wszyscy uczestnicy, którzy wspólnie z grupą przygotują prototyp miejskiego projektu oraz wezmą udział w min. 70% zajęć otrzymają certyfikat ukończenia Akademii Miasta. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta #6 zostaną zrealizowane w 2022 roku. Projekt „Mozaika z pamięci”, napisany przez absolwentów Akademii #2 , przy wsparciu Fundacji Malta, zdobył pierwsze miejsce w jednym z konkursów Urzędu Miasta Poznania. W jego ramach grupa 19 animatorów dała nowe życie kilku niezwykłym miejscom na osiedlu Piastowskim, spójrz tutaj ➡ https://www.facebook.com/mozaikazpamieci/. Projekt „Kopernik na podsłuchu”, napisany podczas AM #3 został zrealizowany na osiedlu Kopernika, również dzięki dofinansowaniu z UMP i wsparciu Fundacji Malta. Zobacz jak tworzyła się pierwsza Orkiestra Osiedlowa w Poznaniu: https://www.facebook.com/Kopernik-na-pods%C5%82uchu-1468650673272180/

    DLACZEGO AKADEMIĘ MIASTA ORGANIZUJE FUNDACJA MALTA?

    Malta Festival Poznań od 30 lat zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań ludzi i realizacji działań artystycznych. Od siedmiu lat w ramach festiwalu prowadzimy artystyczno-społeczny program Generator Malta. Zainicjowaliśmy działania w kilku ogrodach społecznościowych i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, dedykowanych miastu i jego obywatelom. Podczas Akademii Miasta chcemy dzielić i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.

    Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.

    www.malta-festival.pl

    Zapraszamy!