Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
 • Co nasza przyszłość ma wspólnego ze średniowieczem? Chociażby zjednoczenie świata dzięki wspólnemu językowi i technologii, religia i etniczność jako ważny czynnik tożsamości, wielka migracja, metropolizacja miast. Czy oznacza to nadejście wieków ciemnych, wstecznictwa, fanatyzmu religijnego, z którymi średniowiecze najczęściej się kojarzy? Czy nowe średniowiecze zagraża naszej cywilizacji? Jak reagować na opisane trendy? Czy odniesienie do historii może podsunąć recepty na lepszą przyszłość? 

  ---

  FORUM: RUCHY OPORU

  W 2020 r. po świecie rozlała się fala społecznych protestów: zabójstwo George’a Floyda sprowokowało wielkie demonstracje antyrasistowskie w Stanach Zjednoczonych, sfałszowane wybory na Białorusi – protesty przeciw Łukaszence, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji – strajki kobiet w Polsce. Mimo szalejącej pandemii i wymuszonego przez nią lockdownu tysiące ludzi stawiło opór niesprawiedliwej praktyce państwa. Opór nie zawsze musi mieć jednak formę ulicznej, zbiorowej demonstracji. Czasami wyraża się w codziennych gestach i rytuałach pomagających przywrócić ludzki wymiar światu naznaczonemu konfliktem. Może mieć charakter niejawny i dobrze widoczny w przestrzeni publicznej, tymczasowy i trwały, lokalny i globalny.

  W tegorocznym Forum – dyskursywnym, kierowanym do szerokiej publiczności programie Malty – poddajemy pod dyskusję strategie ruchów oporu ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 2020 r. Interesuje nas zarówno ich aspekt estetyczny (społeczne demonstracje można potraktować jako akt performatywny, samo słowo „ruch” sugeruje ich płynność i choreograficzność), jak i społeczno-polityczny.

  Debaty i spotkania autorskie prowadzą Karolina Lewicka, dziennikarka radia Tok FM, i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
   

  Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

  18.06, 17:00, Wspólnota oburzonych, Dorota Piontek, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański, Karolina Lewicka (Marta Lempart z przyczyn zdrowotnych nie dotrzena spotkanie)

  19.06, 17:00, Ulica jako scena, Dariusz Kosiński, Hanna Mamzer, Przemysław Sadura, Karolina Lewicka

  20.06, 17:00, Niewolnictwo po polsku, Kacper Pobłocki, Michał Rauszer, Karolina Lewicka

  21.06, 17:00, Kim jest Jakub Szela?, Paweł Demirski, Radosław Rak, Michał Nogaś

  22.06, 17:00, Gniew – instrukcja obsługi, Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Michał Nogaś

  23.06, 17:00, Planetarna zmiana, Paulina Kramarz, Jan Sowa, Michał Nogaś

  24.06, 17:00, Odpowiedzialni za miasto, Jan Mencwel, Michał Nogaś

  25.06, 17:00, Poeta oporu, Ryszard Krynicki, Michał Nogaś

  26.06, 17:00, Dać prawo naturze, Filip Springer, przedstawicielka Client Earth, Karolina Szczypek, Michał Nogaś

  27.06, 17:00, Nadchodzi nowe średniowiecze, Edwin Bendyk, Grzegorz Lewicki, Karolina Lewicka

   

 • Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta i pisarz, komentator w tygodniku „Polityka", zajmuje się tematyką cywilizacyjną, relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Autor wielu książek, w tym Zatrutej studni nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2003 roku, Buntu Sieci opisującego protesty w 2012 roku oraz W Polsce czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata (2020). Współorganizował m.in. Kongres Kultury 2016 i ruch Forum Przyszłości Kultury. Wykłada w Collegium Civitas i Graduate School for Social Research Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiego PEN Clubu, European Council on Foreign Relations, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadzi blog „Antymatrix”.

  Grzegorz Lewicki – filozof i publicysta, doktor nauk humanistycznych, absolwent m.in. London School of Economics i Maastricht University. Obecnie związany z Akademią Sztuki Wojennej oraz Polskim Instytutem Ekonomicznym. W latach 2011-2015 redaktor tygodnika „Wprost” (szef działu „Nauka”), a także były redaktor kwartalnika „Pressje”. Autor raportów na zlecenie sektora publicznego, międzynarodowych firm konsultingowych i Komisji Europejskiej. Autor i redaktor książek, m.in. Nadchodzi nowy proletariat! (2012), Miasta w nowym średniowieczu (2016), Indeks Mocy Państw (2017).