Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
  • W czasach kryzysu klimatycznego i niepewności epidemiologicznej miasta muszą zacząć poszukiwać nowych sposobów radzenia sobie z nadchodzącymi wyzwaniami i zagrożeniami. Jedną z ciekawszych propozycji na powyższe kryzysy stanowi model „ekonomii obwarzanka”, czyli rozwiązania zaproponowanego przez ekonomistkę Kate Raworth, w odpowiedzi na rosnącą skalę przekraczania tzw. granic planetarnych i powiększających się nierówności społecznych. W 2020 roku Amsterdam został pierwszym na świecie miastem, które przyjęło koncepcję Raworth za oficjalną strategię polityczną w walce o zapewnienie mieszkankom bezpieczeństwa społecznego i ekologicznego. W trakcie dwudniowych warsztatów zajmiemy się potencjałami, jakie oferuje obwarzanek w kontekście tworzenia miast wrażliwych w Polsce. Zredefiniujemy wspólnie pojęcia miejskości i urbanizacji, wspólnoty i sąsiedztwa, a także adaptacji, rezyliencji, miejskiego metabolizmu i sprawiedliwości klimatycznej.

    W piątek chcemy zaprosić wszystkie uczestniczki i uczestników na spotkanie integracyjne oraz wprowadzenie do grupowych projektów zaliczeniowych, które będą realizować podczas trwania Akademii.

    Zjazd poprowadzą: Wojciech Kłosowski, Kacper Pobłocki, Jan Chudzyński, Mateusz Nowacki, Joanna Pańczak.

    Czas trwania zajęć: soboty 11:00-18:00, niedziele 10:00-16:00, 8.10 16:00-19:00

    Akademia Miasta to bezpłatny kurs dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych, działaniem na rzecz ich mieszkanek i mieszkańców oraz adaptowaniem rozwiązań ekocentrycznych, w czasie planetarnej zmiany. W programie rozmowy i warsztaty z ekspertkami i praktykami.

    DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  • Kacper Pobłocki – doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku. Autor książek Kapitalizm. Historia krótkiego trwania oraz Chamstwo. Współautor Anty-bezradnika przestrzennego (z Lechem Merglerem i Maciejem Wudarskim) oraz Architektury niezrównoważonej (z Bogną Świątkowską). Jego praca doktorska The Cunning of Class: Urbanization of Inequality in Post-War Poland została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, a książka Kapitalizm. Historia krótkiego trwania otrzymała Nagrodę „Economicus” dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku. Opublikował także wiele artykułów i opracowań z zakresu antropologii i socjologii miasta. W latach 2009–2014 wspomagał powstawanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator merytoryczny pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich.

    Jan Chudzyński – z wykształcenia ekonomista, członek ruchu klimatycznego i Rethinking Economics. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu im. Karola III w Madrycie. Interesuje się wpływem ekonomii i ekonomistów na społeczeństwo i politykę klimatyczną, jest przekonany, że to idee ujęte w programach nauczania ekonomii i nauk o zarządzaniu są w dużej mierze źródłem kryzysów, z jakimi współcześnie się mierzymy.

    Wojciech Kłosowski – niezależny ekspert samorządowy, specjalista w zakresie zagadnień rozwoju lokalnego oraz planowania i zarządzania strategicznego. Wykłada zarządzanie kulturą w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz prowadzi warsztaty z rewitalizacji obszarów miejskich w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

    Mateusz Nowacki – doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa, gdzie przygotowuje pracę doktorską poświęconą miejskiej ekologii. Animator, współpracuje z instytucjami kultury, współzałożyciel oddolnej inicjatywy społecznej „Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury”, współtworzył program interdyscyplinarnego kursu „Akademia Miasta” w 2019 i 2020 roku.