Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
  • Ziemia staje przed wyzwaniami wymagającymi sojuszy łączących ludzi z różnych rejonów świata. Rzeczywistość polityczna jest jednak kształtowana przez ścierające się interesy, wartości, ideologie i emocje. Czy ruch ponad granicami i różnicami jest utopią? Transgraniczne sojusze w walce o własną ziemię, na rzecz klimatu czy przyszłości poszczególnych grup zawodowych próbuje się tworzyć od lat 90. Czy ruchy te mają/mogą mieć sprawczą siłę? Co udało im się wypracować?

    ---

    FORUM: RUCHY OPORU

    W 2020 r. po świecie rozlała się fala społecznych protestów: zabójstwo George’a Floyda sprowokowało wielkie demonstracje antyrasistowskie w Stanach Zjednoczonych, sfałszowane wybory na Białorusi – protesty przeciw Łukaszence, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji – strajki kobiet w Polsce. Mimo szalejącej pandemii i wymuszonego przez nią lockdownu tysiące ludzi stawiło opór niesprawiedliwej praktyce państwa. Opór nie zawsze musi mieć jednak formę ulicznej, zbiorowej demonstracji. Czasami wyraża się w codziennych gestach i rytuałach pomagających przywrócić ludzki wymiar światu naznaczonemu konfliktem. Może mieć charakter niejawny i dobrze widoczny w przestrzeni publicznej, tymczasowy i trwały, lokalny i globalny.

    W tegorocznym Forum – dyskursywnym, kierowanym do szerokiej publiczności programie Malty – poddajemy pod dyskusję strategie ruchów oporu ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 2020 r. Interesuje nas zarówno ich aspekt estetyczny (społeczne demonstracje można potraktować jako akt performatywny, samo słowo „ruch” sugeruje ich płynność i choreograficzność), jak i społeczno-polityczny.

    Debaty i spotkania autorskie prowadzą Karolina Lewicka, dziennikarka radia Tok FM, i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.


    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    18.06, 17:00, Wspólnota oburzonych, Dorota Piontek, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański, Karolina Lewicka (Marta Lempart z przyczyn zdrowotnych nie dotrzena spotkanie)

    19.06, 17:00, Ulica jako scena, Dariusz Kosiński, Hanna Mamzer, Przemysław Sadura, Karolina Lewicka

    20.06, 17:00, Niewolnictwo po polsku, Kacper Pobłocki, Michał Rauszer, Karolina Lewicka

    21.06, 17:00, Kim jest Jakub Szela?, Paweł Demirski, Radosław Rak, Michał Nogaś

    22.06, 17:00, Gniew – instrukcja obsługi, Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Michał Nogaś

    23.06, 17:00, Planetarna zmiana, Paulina Kramarz, Jan Sowa, Michał Nogaś

    24.06, 17:00, Odpowiedzialni za miasto, Jan Mencwel, Michał Nogaś

    25.06, 17:00, Poeta oporu, Ryszard Krynicki, Michał Nogaś

    26.06, 17:00, Dać prawo naturze, Filip Springer, przedstawicielka Client Earth, Karolina Szczypek, Michał Nogaś

    27.06, 17:00, Nadchodzi nowe średniowiecze, Edwin Bendyk, Grzegorz Lewicki, Karolina Lewicka

     

  • Jan Sowa – doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa. Wykładał na uczelniach w Polsce i za granicą (m.in. na Uniwersytecie São Paulo w Brazylii oraz na Akademie der Künste der Welt w Kolonii). Był współtwórcą wydawnictwa Ha!art oraz Spółdzielni Goldex Poldex. Pracował też jako dziennikarz w Polskim Radiu, kurator w galerii Bunkier Sztuki w Krakowie oraz dla Biennale Warszawa. Jest autorem oraz redaktorem kilkunastu książek, m.in. Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2007), Fantomowe ciało króla (2012), Inna Rzeczpospolita jest możliwa (2015), Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu (wspólnie z Krzysztofem Wolańskim, 2017), Solidarność 2.0, czyli demokracja jako forma życia (2018). Obecnie pracuje w Katedrze Teorii Kultury warszawskiej ASP.

    Paulina Kramarz – profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Nauk o Środowisku. Jest współautorką publikacji dotyczących ekologii bezkręgowców lądowych, z czego część dotyczy ekotoksykologii oraz upraw GMO. Obecnie zajmuje się przede wszystkim aspektami ewolucyjnymi i ekologicznymi fizjologii owadów oraz popularyzacją nauki. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi takimi jak: Greenpeace, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz ruchami oddolnymi, m.in. Obóz Dla Puszczy, Inicjatywa Dzikie Karpaty, Obóz dla Klimatu, Klimat dla Rolnictwa. Współtworzyła i jest koordynatorką portalu popularnonaukowego Nauka dla Przyrody.