Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

W ubiegłym roku w ramach Festiwalu Malta został zrealizowany projekt Darii Mielcarzewicz „Mapa jezior Wielkopolski". W tym roku znalazł swoją kontynujację dzięki wsparciu Powiatu Poznańskiego. Badaczka eksplorowała kolejne jeziora, które można zobaczyć na mapie online www.jeziorawielkopolski.pl, przeczytać opowieści Darii z wyprawy, a nawet posłuchać dźwięków każdego z nich. Nowo opisane jeziora to: Budziszewskie, Łomno, Wojnowskie, Borowe, Gackie, Głębocko i Worowskie, Karpnik, Średzkie, jeziora Babskie, jezioro Iwno, Staw Marceliński, Tomickie, Trzcielińskie, Wielkowiejskie, Leśne, Zielonka, Kazanie&Grzybionek, Czarne&Pławno. Zachęcamy do zajrzenia na stronę i własnych włóczęg, można tam znaleźć sporo informacji na temat czystości poszczególnych jezior, poziomu wody, możliwości pływania oraz okoliczności otaczającej przyrody.




---

W 2019 roku Daria Mielcarzewicz stworzyła na brystolu swoją prywatną mapę jezior wielkopolskich. Mapę niepodobną do innych map, taką w której nie ma nadmiarów kolorów, dróg, trakcji kolejowych czy informacji, a tym bardziej hoteli i restauracji. To mapa powstała z osobistej potrzeby kontaktu z naturą, kontaktu z wodą, a jednocześnie z niepokoju wywołanego stanem wielkopolskich akwenów, jeziorek i jezior. Po każdej podróży, przy niebieskich punkcikach na mapie przybywają znaczniki: czysta/brudna, wróć posprzątać, można się kąpać, a wraz z nimi rośnie ilość opowieści, notatek, prywatnych legend.

Internetowa odsłona projektu www.jeziorawielkopolski.pl Darii Mielcarzewicz to chęć podzielenia się jeziornymi historiami, ale również zachęcenia do szukania własnych, przyrodniczych włóczęg. Na stronie znajdą się fragmenty dzienniczka wypraw, subiektywne przemyślenia i opisy, a dla spragnionych bardziej „naukowych" danych odnośniki do profesjonalnych map i źródeł, zawierających szczegółowe informacje hydrologiczne poszczególnych jezior.