Oficjalny start Malty już za dwa dni. Jeszcze tylko ostatnie przygotowania i możemy zaczynać! W tym roku Malta odbędzie się w dniach 18–29 czerwca pod hasłem „Powrót na ziemię / Back to the Ground”.
W parku Wieniawskiego kończymy właśnie budowę miasteczka festiwalowego, gdzie będzie się koncentrować życie tegorocznej Malty. Tam odbędzie się przegląd produkcji Komuny Warszawa: pokażemy spektakle Cezary idzie na wojnę Cezarego Tomaszewskiego, Wojna. The Best of Agnieszki Jakimiak, Święta Kluska Agnieszki Smoczyńskiej, Ośrodek wypoczynkowy Anny Smolar. Piąty spektakl Komuny Warszawa to wyreżyserowane przez Grzegorza Laszuka Morderstwo (w) Utopii – koprodukcja Komuny z Teatrem Polskim w Poznaniu.
Park będzie również miejscem pokazu pełnych humoru spektakli familijnych wykorzystujących formy żonglerki, akrobatyki i pantomimy, w tym narciarskiego biegu przełajowego, perypetii szalonego naukowca hobbysty Dr. Acrylicsteina czy muzycznej baśni inspirowanej postacią Charliego Chaplina. Będzie głośno, kolorowo i nostalgicznie. Do wspólnego celebrowania bycia razem zapraszamy najmłodszych, trochę starszych i najstarszych widzów i widzki Malty! Dla starszej widowni wieczorem zagrają w parku wykonawcy z Berlina, Kijowa i Poznania, prezentując różnorodne style muzyczne: rock, brudną americanę, neurotyczny i etniczny pop, nową falę wymieszaną z berlińskim techno i wiele więcej! W programie również koncert Karoliny Czarneckiej i chóru Skowronki, Jazz Bandu Masecki-Młynarski (z niespodziankami) oraz Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik. Nie zapomnijcie przyjść też na silent disco!
Z wykopanej ziemi parku Wieniawskiego powstaje twierdza Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce duetu artystycznego Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej. Z jednej strony to niezależny projekt artystyczny stworzony dla Malta Festival Poznań 2021, z drugiej miejsce finału konkursu Zaklepane / Ground Rules Generatora Malta, który w tym roku zorganizowaliśmy pod hasłem „Ziemia nieswoja”. Tutaj odbędą się rezydencje z obszaru sztuki i aktywizmu związane z prawem własności do ziemi i eksploatowaniem jej zasobów. Swoje prace pokażą: Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman, Edka Jarząb i Kolektyw Uskoki, Anna Kędziora, Luca Spano, Karolina Szczypek, Oriol Fuster Cabrera, Paula Kaniewska, make LARMO (Paulina Woźniczka, Weronika Krupa), new visions (Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Bułacik). Zaklepane / Ground Rules to dziewięć projektów – instalacje, warsztaty, dyskusje i dużo muzyki.
W ramach Generatora Malta zapraszamy również na Kurs Miejskiego Relaksu, podczas którego Agnieszka Różyńska wraz z grupą terenową młodych będzie spędzać twórczo czas na Winiarach, w Rodzinnym Ogródku Działkowym im. H. Dąbrowskiego, m.in. przeprowadzając wywiady z działkowcami. Finał ich weekendowych zjazdów odbędzie się w formie premiery zina, artystycznej książki, spaceru i koncertu zespołu Tęskno. Ponadto w programie również Odlot – Święto Fyrtli – wielkie wydarzenie dwóch osiedli: Krzesin i Głuszyny. Ich mieszkańcy i mieszkanki organizują piknik, a także wydarzenia towarzyszące: rajdy rowerowe, animacje, konkursy, koncerty i mikrowyprawy z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz.
W międzynarodowym programie Malty filmy i spektakle wybitnego szwajcarskiego reżysera Milo Raua: twórcy działającego na styku sztuki i aktywizmu, często na granicy prowokacji, postrzegającego teatr jako ruch oporu przeciwko systemowym niesprawiedliwościom czy logice kapitalizmu. W programie jego głośny spektakl Powtórzenie. Historia/e teatru (I), pokazy filmów i rejestracji spektakli oraz debaty i spotkania w Kinie Pałacowym (m.in. z reżyserem, aktorem, dramaturżką i dramaturgiem).
Zapraszamy również na Forum: Ruchy oporu, podczas którego będziemy debatować o fali protestów w USA, Brazylii, na Białorusi, w Polsce. Wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad charakterem i skutecznością ruchów społecznych oraz podejmiemy temat teatralizacji działań uczestników ulicznych protestów. Odniesiemy się również do przeszłości i niewolniczej sytuacji polskich chłopów. Będziemy też mówić o gniewie – emocji, która towarzyszy każdemu protestowi; o problemie własności ziemi i interesów z nią związanych, o miejskich frustracjach i o nadejściu nowego średniowiecza. Gościem tegorocznego Forum będzie również jeden z najważniejszych polskich poetów współczesnych, Ryszard Krynicki.
Ostatnia rozmowa to wydarzenie towarzyszące szczególnemu przedsięwzięciu tegorocznej Malty, czyli Projektowi Krynicki. Trzy utwory muzyczne skomponowane przez trzech wyjątkowych artystów: Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka do wierszy Ryszarda Krynickiego. Na zakończenie orkiestra Sinfonia Varsovia wykona na bis Bolero Maurice’a Ravela, do którego Mariusz „Wilk” Wilczyński będzie tworzyć na żywo animowany film.
W ramach programu Malta dla Dzieci proponujemy wiele różnorodnych aktywności, zabaw i wydarzeń edukacyjnych dla najmłodszych: spektakle familijne i dla dzieci, cyrkowe rozgrzewki, a także warsztaty Wolno Dzieciom – w serii angażujących je bezpośrednio działań dzieci skierują oczy i ręce ku glebie, drzewom, życiu między źdźbłami i pod kamieniami. Będą zajęcia sensoryczne i konstruktorskie, eksperymenty z farbami, tworzenie obrazów przy użyciu światła, a także barwienie tkanin. Zajrzymy nawet do świata wszechobecnych grzybów! Nie zabraknie również wspinaczek, zjeżdżania z górki czy zajęć z improwizacji.
Ponadto w programie Malty przedstawienia poznańskich teatrów: Eurydyka (Paweł Szkotak / Biuro Podróży), Kombinat (Wojciech Kościelniak / Teatr Muzyczny), a także spektakle taneczne Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt (Polski Teatr Tańca), Święto wiosny: Preludium (Luisa Mateo Dupleich Rozo i Monika Błaszczak). W Teatrze Nowym będzie można zobaczyć przedstawienie Jana Klaty Czerwone nosy i spektakl Agaty Biziuk Kalina®, a Scena Robocza pokaże Jak zupełnie zniknąć. W wersji plenerowej premierę będą miały Procesy Teatru Usta Usta Republika. W repertuarze Asocjacji 2006 spektakle Wytrwać, Poszukiwacze oraz widowisko muzyczne Trio Targanescu, czyli audiowizualni nomadzi w ramach obchodów dnia patronów Poznania św. św. Piotra i Pawła.