Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria

Najlepszym wyrazem patriotyzmu jest obrona demokracji. Bez niej świętowanie rocznic jest teatralnym gestem, a nawet groteską i na nic się zda. – mówi pomysłodawca projektu, dominikanin Nikodem Brzózy, stawiając sobie za cel wydarzeń listopadowych – obronę demokracji. Z okazji Dnia Niepodległości 11 i 12 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się debata i koncert na rzecz demokracji. Wydarzenia będą transmitowane – o szczegółach poinformujemy wkrótce.

W czwartek, w Iglicy o g. 16:00 odbędzie się debata z udziałem panelistów: ks. Adama Bonieckiego, dominikanina Tomasza Dostatniego, Agnieszki Holland, Aleksandra Kwaśniewskiego, prof. Marcina Matczaka i prof. Anny Wolff-Powęskiej. Do tematyki dyskusji wprowadzi Nikodem Brzózy op, a całość poprowadzi Karolina Lewicka, dziennikarka Radia TOK FM. Spotkanie będzie skupione wokół problemu niszczenia demokracji w państwie i odbierania ludziom wolności obywatelskiej.

Dzień później, w piątek o g. 20:00 w Sali Ziemi będzie miał miejsce koncert złożony z czterech odsłon. Tematem pierwszej jest ojczyzna, drugiej – Kościół i jego rachunek sumienia, trzeciej – prawo i ład instytucjonalny, czwartej – wolność obywatelska. Na każdą część składają się następujące elementy: przesłanie, utwory muzyczne i poezja. Przesłanie o ojczyźnie, patriotyzmie i demokracji wygłosi Agnieszka Holland, dominikanin Nikodem Brzózy zrobi rachunek sumienia Kościoła, prof. Andrzej Zoll opisze stan polskiej demokracji, a prof. Marcin Matczak opowie o wolności obywatelskiej i zagrożeniach ze strony autorytaryzmu. Na część artystyczną składają się tematycznie dobrane utwory: wiersze, piosenki autorskie i interpretacje oraz specjalnie zaaranżowane kompozycje muzyczne. Wiersze Wisławy Szymborskiej, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego i tekst Papieża Franciszka przeczyta Maja Komorowska. Wśród wykonawców: Kayah, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Czesław Mozil, Marcin Maciejczak, Orkiestra Collegium F (dyr. Marcin Sompoliński), Mela Koteluk, Krzysztof Iwaneczko, Patryk Piłasiewicz i Poznański Chór Chłopięcy.

Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Malta. Producentem wykonawczym jest Estrada Poznańska. Wydarzenia są objęte patronatem Jacka Jaśkowiaka – Prezydenta Poznania, Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Jana Grabkowskiego – Starosty Poznańskiego.

Wkrótce zostanie ogłoszony termin dystrybucji zaproszeń na koncert, które będzie można nabyć bezpłatnie przez platformę ToBilet.pl. Szczegóły na malta-festival.pl.