Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

grafika: Bękarty
Galeriagrafika: Bękarty

W Dzień Niepodległości Poznań stanie się areną narodowej debaty na rzecz demokracji. Wśród kluczowych zagadnień spotkania, obok łamania przez obecną władzę konstytucji, destabilizacji instytucji państwowych, niszczenia trójpodziału władzy, propagandy, znalazły się też wszechobecna ideologizacja wiary, sojusz tronu z ołtarzem i szerzący się legalizm, który coraz częściej zastępuje ewangelizacjępisze Marta Kaźmierska z „Gazety Wyborczej”.

Rozmówcami w debacie będą dominikanin i publicysta Tomasz Dostatni, reżyserka Agnieszka Holland, byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, specjalista z teorii i filozofii prawa prof. Marcin Matczak oraz historyczka i specjalistka z dziedziny stosunków polsko-niemieckich prof. Anna Wolff-Powęska. Dominikanin i pomysłodawca projektu Wolność Kocham i Rozumiem, Nikodem Brzózy, który wprowadzi uczestników do tematyki dyskusji, zachęci do odpowiedzi na pytanie, jak obronić polską demokrację i co zrobić, by nasze społeczeństwo było zdolne do dialogu, kompromisu i empatii. Rozmowę poprowadzi Karolina Lewicka, dziennikarka Radia TOK FM.

W Sali Białej Urzędu Miasta Poznania o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie osób, które jawnie deklarują obronę takich wartości demokratycznych jak wolność obywatelska czy porządek instytucjonalny państwa. Debata odbędzie się bez udziału publiczności, ale będzie można ją zobaczyć za pomocą rejestracji telewizyjnej w TVN24 i na platformie streamingowej TVN24 GO, która bezpłatnie wyemituje program.

Obejrzyj teaser debaty na rzecz demokracji

Na potrzeby projektu Wolność Kocham i Rozumiem zaproszeni goście przygotowali manifesty skupione wokół tematu wolności. Agnieszka Holland napisała orędzie o ojczyźnie, patriotyzmie i demokracji:

Czy patriotyzm to niechęć do innych, wsobna swojskość, strach przed zmianą, przed otwarciem się, czy poczucie przynależności do wspólnoty, obejmującej nie tylko miejsce urodzenia, lecz także kontynent i planetę, ludzi mówiących tym samym językiem i tych o innym kolorze skóry i innej historii? Czy patriotyzm oznacza podziały, czy łączenie? Czy może oznaczać odpowiedzialność za bliźnich, za inne niż ludzie istoty, za rośliny, pejzaże, budowle, dzieła sztuki?

Profesor Matczak w swoim przesłaniu opowiada o wolności obywatelskiej i zagrożeniach ze strony autorytaryzmu oraz przestrzega: Zapomnieliśmy, że są dwie wolności – zapomnieliśmy zwłaszcza o wolności „do”, skupiając się na walce o wolność „od”. I wywalczyliśmy ją jako wspólnota. Ale kiedy już ją wywalczyliśmy, okazało się, że otacza nas pustka wolności – wielka przestrzeń, w której można zrobić wszystko, a w której jedni nie mają za co, a inni nie wiedzą, po co.

Podsumowanie stanu polskiej demokracji opisuje prof. Andrzej Zoll: Stwierdzam, że demokrację traktuje się jako fundamentalną metodę działania, która ma w najwyższym stopniu zabezpieczyć realizację w państwie podstawowych zasad odnoszących się do praw człowieka, a więc ochronę godności, jego wolności i równości. Ma zagwarantować także możliwie sprawne funkcjonowanie państwa. W Polsce mamy obecnie stan, który wskazuje, że od kilku lat odchodzimy – i to w znacznym stopniu – od zasad charakteryzujących demokrację. W ustroju tworzonym przez obecną władzę występują już dziś przeważająco cechy charakteryzujące system autorytarny. [...] Nie można dzisiaj uważać Rzeczypospolitej Polskiej za demokratyczne państwo prawa.

Inicjator projektu Wolność Kocham i Rozumiem, dominikanin Nikodem Brzózy, czyni rachunek sumienia Kościoła Katolickiego, podejmując m.in. problem sojuszu tej instytucji z państwem, niszczenia demokracji, braku porządku instytucjonalnego i wykluczania grup mniejszościowych z walki o swoje prawa. Przyznaje w swoim wywodzie, że ​​rolą chrześcijaństwa jest inspirowanie sumień, a nie panowanie nad nimi. W dzisiejszej Polsce nie zawsze głoszona formuła wiary tworzy wystarczającą przestrzeń dla wolności, przekonań wiernych i społecznej debaty.

Specjalnie zamówione teksty jako szersze wyrażanie idei prezentowanej w projekcie Wolność Kocham i Rozumiem można w całości przeczytać TUTAJ.

Organizatorem debaty jest Fundacja Malta, a producentem wykonawczym Estrada Poznańska. Wydarzenie patronatem objęli Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, i Jan Grabkowski – Starosta Poznański.