Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Klaudyna Schubert
Galeriafot. Klaudyna Schubert

Krok po kroku wchodzimy we wtorek

Lubisz chodzić? A może jednak nie za bardzo? No, ale tak czy inaczej – musisz. Zapraszamy na warsztaty chodzenia dla początkujących z Krystyną „Lamą” Szydłowską, na których dowiesz się, jak ukształtowanie terenu wpływa na ruch kręgosłupa oraz jak ułożenie stopy względem reszty ciała oddziałuje na jego kształt. Żeby zacząć tańczyć, trzeba nauczyć się chodzić, ale możesz też tańczyć, chodząc.

W ramach Zaklepane / Ground Rules Generatora Malta odbędzie się również spacer-protest Nie dla węgla z Naramowic! Pauli Kaniewskiej. Pomysł na inicjatywę narodził się z troski – złoże Naramowice położone na północy Poznania znajduje się na mapie w Centralnej Bazie Danych Geologicznych. Zasoby widoczne dla inwestorów i władz są jednak ukryte dla mieszkańców, codzienne chodzących po ich powierzchni. Umiejętność czytania mapy daje ekspertom przewagę. Co, jeśli podejmą kiedyś decyzję o eksploatacji złoża? Zapraszamy na spacer po terenie potencjalnej odkrywki, który będziecie mogli odbyć dzięki mapie zaznaczonej w aplikacji w telefonie.



Dzieci wprowadzimy dziś w świat barw, kształtów i tkanin. Podczas warsztatów Obrazy farbowane roślinami! użyjemy naturalnych barwników pochodzących m.in. z suszonych liści brzozy, owocu porzeczki, korzenia marzanny barwierskiej czy dziurawca. Na koniec dzieci samodzielnie wykonają obraz na płótnie za pomocą roślin i odczynników!



W parku Wieniawskiego odbędzie się też kolejna debata Forum. Tym razem o gniewie będą rozmawiać Przemysław Czapliński i Andrzej Leder. A wieczorem na naszej scenie plenerowej Komuna na Malcie – Wojna. The Best of w reżyserii Agnieszki Jakimiak. Spektakl powstał w ramach cyklu Komuny Warszawa przed wojną / wojna / po wojnie, a jego twórcy opowiadają o naszym stosunku do piosenek antywojennych i muzyki w ogóle. Badania specjalistów wskazują, że lubimy taką muzykę, jaką już znamy. Czy siła przyzwyczajenia i bezrefleksyjność pamięci nie sprawiają, że wszystko zaczyna brzmieć tak samo? Czy piosenki, które zostały napisane jako piosenki przeciwko wojnie, wciąż są piosenkami antywojennymi? Czy wiemy, czego słuchamy?

Na dziedzińcu za Dublinerem obejrzycie Jak zupełnie zniknąć Very Popovej, Gosi Trajkowskej i Adriena Cognaca. Twórcy spektaklu sprzeciwiają się wszechobecnemu reżimowi energii i sprawdzają, jakie są przyczyny i konsekwencje znikania. Czy akt zniknięcia/znikania można traktować jako potencjał?

Na ul. św. Marcin zagra Michał Fetler z zespołem Koń. Założenia formalne twórczości zespołu Koń oscylują wokół stylu country and western, bluesa, muzyki alternatywnej, nowoczesnego jazzu i psytrance. Zapraszamy na energetyczny, arcyciekawy koncert uliczny!
 

Jak było wczoraj?

Zaczęliśmy od świętowania Międzynarodowego Dnia Jogi powitaniem słońca. W parku, przed parkiem, na ulicy i chodniku mogliście spotkać naszych Trenerów Życia Codziennego. Daliście sobie pomóc w efektywniejszym czekaniu na tramwaj, sprawniejszym chodzeniu albo wydajniejszym noszeniu zakupów? Dzieci projektowały architekturę dla robaków w czasie warsztatów Uwaga! Budujemy! Pod- i nadziemni konstruktorzy w akcji, a dorośli przysłuchiwali się debacie o Jakubie Szeli, którą poprowadził Michał Nogaś, a o (anty)bohaterze opowiadał Radosław Rak. W ramach projektu Mój dom to mój dół twierdza zamieniła się w mieszkanie dla artystek-rezydentek – Marii Dutkiewicz i Karoliny Wajman, które wciąż możecie odwiedzić, na przykład, żeby porozmawiać o kryzysie mieszkaniowym lub nabyć zin opisujący działania objęte programem Zaklepane/Ground Rules.

Wieczorem, siedząc pod sceną albo drzewem, na trawie, poduszce lub kocu, mogliście obejrzeć Świętą Kluskę Agnieszki Smoczyńskiej – tragikomiczny i minimalistyczny musical na trójkę aktorów oparty na prawdziwej biografii z lekką domieszką fantazji. Scena tego dnia mieniła się od pięknych kolorów, świateł i animacji. Ogromne wrażenie robiła też muzyka, rozbudzając w widzu emocje, a jednocześnie zostawiając miejsce na subtelne niedomówienia, własną interpretację przedstawianej treści. Aktorzy z musicalową lekkością, humorem i choreograficzną płynnością wciągali widza w sytuację absurdalną (spektakl zaczyna się od wizyty Kluski u terapeutki) i trudną (podczas ostatniej, wzruszającej piosenki Kluski, bulterierka na tle tęczowej flagi śpiewa o tym, że nie ma nic – ani dzieci, ani domu).

Uwaga!

Czeka nas dziś deszczowy dzień, ale to nie powód, żeby zostać w domu! Bierzcie parasole i przyjdźcie do parku. Nasza Queen of the Fortress na pewno o was zadba i nie pozwoli, żebyście zmokli! Zachęcamy również do przeczytania wywiadu z naszą królową, Martą Jalowską, z którą rozmawiał Piotr Szulc z codziennypoznan.pl.