Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria

Oficjalne otwarcie Malta Festival Poznań 2021 nastąpiło o 21:00 tuż przed energetycznymi koncertami Laury Lee & the Jettes i Jennifer Touch. Na scenie mogliście zobaczyć nas wszystkich – organizatorów, wolontariuszy i przyjaciół Malty – i wysłuchać przemówień Michała Merczyńskiego (dyrektora festiwalu Malta), Karola Działoszyńskiego (przewodniczącego Rady Fundacji Malta) oraz Jacka Jaśkowiaka (prezydenta Poznania).

To już nasza maltańska tradycja, aby na otwarciu Malty wystąpić całym zespołem na scenie w koszulkach festiwalowych. Na scenie spotkali się partnerzy, wolontariuszki, współorganizatorzy, osoby, które wspierają nas dobrym słowem i wspierają Maltę organizacyjnie. Symboliczne założenie koszulek, to jak wciągnięcie flagi na maszt, po którym ruszamy w festiwalową podróż.

Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński zachęcił do „zmaltowania się” i zabawy w plenerze. Między 18 a 29 czerwca zobaczymy prawie 150 wydarzeń, w tym 136 wydarzeń bezpłatnych w 24 lokalizacjach. W mowie inaugurującej 31. Malta Festival Poznań, Prezydent Miasta, Jacek Jaśkowiak wskazał na jedno z haseł tegorocznej Malty – „powrót do korzeni”. Festiwal znowu wyszedł w plener, artyści podbijają kolejne ulice Poznania a sercem Malty stał się park Wieniawskiego, gdzie w minionych latach odbywały się koncerty w ramach programu muzycznego. Jacek Jaśkowiak wyraził nadzieję na rozwinięcie współpracy partnerskiej z Ukrainą i Niemcami, zapraszając na muzyczny program festiwalu Malta, prezentację zespołów z Kijowa, Berlina i Poznania.

Byliście z nami wczoraj? Jeśli nie, spieszymy z podsumowaniem pierwszego dnia festiwalu. Dzień rozpoczął się od rozgrzewki prowadzonej przez Zofię Tomczyk, podczas której uczestnicy mogli swobodnie potańczyć, poskakać, rozciągnąć mięśnie i przygotować ciało na resztę dnia. Kiedy dorośli pląsali na trawie, tuż obok dzieci odkrywały, jak różna jest ziemia. Podczas warsztatów Taka różna ziemia poznawały mikrowymiar życia, oglądając, dotykając, wąchając, smakując i słuchając. Po południu dzieci mogły dalej zadziwiać się światem dzięki warsztatom z fotoniki prowadzonym przez pOtworki. Kolektyw make Larmo przeprowadził zajęcia z tworzenia flag dla miejsc ukochanych. Warsztaty były częścią projektu „Hałda wulkaniczna ziemia”.

Dla tych, którzy woleli odpoczynek na trawie, Radio Uskoki przygotowało audycje, sety, live acty, sondy uliczne, słuchowiska, czytania, reportaże, rozmowy, wywiady, wywody oraz wszelkie inne formy radiowe i dźwiękowe, które mogliśmy (i jeszcze dziś możemy!) odbierać na własnych radioodbiornikach przez https://uskoki.pl/. Edka Jarząb i Grupa Uskoki są pierwszymi rezydentami obiektu twierdzy, stworzonego przez duet iwola – Iwo Borkowicza i Olę Korbańską w ramach projektu „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce”.

Za nami pierwsza debata Forum Wspólnota oburzonych, rozmówcy – Krzysztof Podemski, Dorota Piontek i Jakub Wygnański – badali charakter i rozwój ruchów społecznych. Codziennie o godz. 17:00 w zacienionej przestrzeni parku Wieniawskiego rozmawiamy o Ruchach oporu.

Spektakl Eurydyka zainaugurował teatralny powrót do korzeni Malty – w zabytkowej przestrzeni Starej Rzeźni zobaczyliśmy premierę widowiska Pawła Szkotaka i Teatru Biura Podróży. W czasie pandemicznego niepokoju i konieczności zmierzenia się z utratą bliskich mieliśmy okazję towarzyszyć pełnej wspomnień i rozterek wędrówce Orfeusza, którego miłość była silniejsza niż śmierć. W roli Orfeusza wystąpił człowiek wielu talentów, wieloletni przyjaciel i fotograf festiwalu, Maciej Zakrzewski, któremu gratulujemy pełnej ekspresji gry aktorskiej. Kto nie mógł wczoraj obejrzeć spektaklu, ma szansę zrobić to jeszcze dziś o 22:00 – wstęp wolny.

Festiwal odwiedził z prewizytą Luk Perceval, bohater przyszłorocznego Portretu Artysty, międzynarodowego programu Malty. Flamandzki reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców, 20 czerwca pokaże u naszych teatralnych sąsiadów z TR Warszawa oparte na motywach dramatu Antona Czechowa 3SIOSTRY.

Na koniec dnia, pełnego intensywnych wrażeń, rozładowaliśmy emocje i wyzwoliliśmy ciała na silent disco, na które zapraszamy też dzisiaj o 23:00.

Od piątku 18 czerwca na poznańskich ulicach, w parku Wieniawskiego, a także na Krzesinach, Głuszynie i w Starej Rzeźni będziemy się natykać na wydarzenia festiwalu Malta. Jest ich w programie ponad 140. Na większość wejdziemy bez biletów. – wydarzenia, które warto zobaczyć na Festiwalu Malta w weekend poleca Marta Kaźmierska z Gazety Wyborczej TUTAJ.