Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Kurs Miejskiego Relaksu
Galeriafot. Kurs Miejskiego Relaksu

Od kilku lat Festiwal Malta tworzy program dla młodzieży proponując im działania animacyjne, aktywizujące i edukacyjne. W tym roku, biorąc pod uwagę okres trwającej pandemii i izolacji, pragnęliśmy przywrócić na żywo poczucie wspólnoty młodym osobom. W ramach otwartego naboru „Kurs Miejskiego Relaksu" poszukiwaliśmy początkujących dziennikarzy, przyrodniczek, aktywistów i fotografek w przedziale wiekowym 15-19 lat do twórczych działań na Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Zebraliśmy grupę 14 osób, pełnych pomysłów, otwartości i energii do działania.

Na początku maja grupa terenowa rozpoczęła swoje aktywności w Rodzinnych Ogródkach Działkowych Dąbrowskiego na Winiarach pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej. Uczestnicy i uczestniczki otrzymali od działkowców klucze do ogródów, jak również wspaniały kawałek ziemi pod uprawę. Podczas pierwszego zjazdu weekendowego zespół zapoznawał się, co uruchomiło wiele wrażeń i przeżyć, ale również oswajał się z nowo poznaną przestrzenią.

Na drugim spotkaniu w ogródkach działkowych gościnią była Anna Gruszka (Ruta Pindyrynda), która jest artystką, etnobotaniczką i ekofeministką. Wraz z Agnieszką Różyńską osoby uczestniczące w kursie tworzyły permakulturowe ziny, uczyły się o roślinach jadalnych oraz zapoznawały się ze społecznością RODosu. Grupa zaplanowała również czas na prace w ogrodzie i udało im się zasiać rośliny na podarowanej od działkowców grządce. 

Trzeci zjazd był skupiony wokół warsztatów reportażowo-filmowych. Z pomocą i instruktażem Magdy Malinowskiej uczestnicy i uczestniczki projektu przygotowywali wywiady dokumentalne z działkowcami i działkowczyniami.

---

Kurs Miejskiego Relaksu to etnobotaniczny proces budowania „wzajemności” w relacji młodych twórczyń i aktywistów z zielonym, jadalnym zakątkiem Poznania i jego społecznością. Z permakulturowym zacięciem przez dwa miesiące badają oni formy aktywnego relaksu w jednym z najstarszych ogrodów działkowych w Polsce. Finał projektu odbędzie się w formie akcji performatywnych oraz premiery zinu, które zostaną zaprezentowane 19 czerwca na Festiwalu Malta.